Na današnji dan: Niko Kovač slavi svoj 48. rođendan

Petar Jenjić • utorak, 15.10.2019.

Svoj 48. rođendan danas slavi bivši hrvatski reprezentativac i izbornik, a danas trener minhenskog Bayerna, Niko Kovač...

Za hrvatsku nogometnu reprezentaciju Niko Kovač debitirao je još 1996. godine u prijateljskoj utakmici protiv Maroka, a igrao je 13 godina kada je odlučio prepustiti mjesto mlađim igračima. Nastupio je u 83 utakmice te postigao 14 golova.

Seniorsku karijeru započeo je u Herthu Zehlendorf, nakon čega je igrao za berlinsku Herthu, Bayer Leverkusen, HSV, minhenski Bayer i Red Bull Salzburg gdje je zaključio igračku karijeru te započeo trenersku u akademiji austrijskog kluba.

Kao igrač s Bayernom je osvojio Bundesligu i Kup te Interkontinentalni kup, dok je s Red Bullom bio prvak Austrije.

Nakon početnih uspjeha s U-21 hrvatskom reprezentacijom, preuzeo je i seniorsku vrstu odlaskom Igora Štimca te Vatrene odveo na Svjetsko prvenstvo. Međutim, neuspješan kraj natjecanja i početak kvalifikacija za Euro koštale su ga te pozicije.

Dvije godine vodio je Eintracht koji je u prvoj sezoni odveo do finala Kupa gdje je bolja bila dortmundska Borussija. Međutim, sljedeće sezone ponovno je stigao do finala gdje je porazio Bayern i klubu donio prvi trofej nakon 20 godina.

U travnju 2018. godine upravo je Bayern objavio da će Kovač zamijeniti Juppa Heynckesa na poziciji trenera. Iako nije bila briljantna sezona, s klubom je osvojio njemački Superkup i Kup te Bundesligu.