Luda utakmica na Hawthornsu, Bilićev WBA u sudačkoj nadoknadi ispustio pobjedu

Dario Dodić • subota, 15.02.2020.

Prva subotnja utakmica 33. kola Championshipa nije prošla najbolje za vodeću momčad lige, West Bromwich Albion Slavena Bilića u sudačkoj je nadoknadi ispustio pobjedu, završilo je 2:2...

Svega je bilo na Hawthornsu u prvoj subotnjoj utakmici 33. kola engleskog Championshipa. Vodeća momčad prvenstva, West Bromwich Albion, imala je pobjedu u džepu protiv neugodnog Nottingham Foresta, no na kraju se morala zadovoljiti tek bodom.

U ludoj utakmici, kojoj nije pomogla ni oluja Dennis, nije nedostajalo uzbuđenja. Bilo je tu i sjajnih golova, autogolova, ali i dvojbenih sudačkih odluka, koje su većinom išle na štetu gostiju.

Iako je WBA Slavena Bilića pokazao više i bio blizu pobjede, nekako se najpoštenijim čini taj konačni rezultat. Takvom razmišljanju svakako je pripomogao glavni sudac Keith Stroud, koji je u nekoliko situacija donosio vrlo iznenađujuće odluke.

Počelo je već nakon 15-ak minuta igre kada je Livermore vrlo ružno startao na Ribeira. Džonom je pogodio Forestovog igrača u koljeno - moglo se diskutirati o isključenju da je VAR-a u Championshipu - no nije dobio niti žuti karton.

Jak vjetar potpomognut kišom ometao je igru u dobroj mjeri u prvom poluvremenu, no ipak smo u završnici vidjeli dva pogotka. Neoprezni Sow izgubio je loptu u opasnoj zoni, ukrao ju je najbolji asistent lige Pereira i gurnuo na lijevu stranu do Calluma Robinsona, koji elegantno pogađa gornji desni kut za vodstvo West Broma od 37. minute.

Završnice poluvremena pokazale su se odličnima za goste. U 45. minuti tako je momčad Sabrija Lamouchija stigla do izjednačenja - autogolom. Lijepo su gosti kombinirali po lijevoj strani, odlično je u sredinu ubacio Ameobi, pokušao je Bartley zaustaviti loptu prije nego dođe do Grabbana, ali na nesreću domaćih gura je u vlastitu mrežu.

Mogla je Bilićeva momčad već u prvoj minuti drugog poluvremena do novog vodstva. Filip Krovinović, koji je odigrao jako dobro svih 90 minuta, lijepo je tukao s ruba kaznenog prostora, gađao je donji lijevi kut, ali sjajno brani Samba.

Stigli su domaći do vodstva 20 minuta kasnije. Gurnuo je Krovinović loptu na Livermorea, ovaj poslao oštar centaršut u srce kaznenog prostora Foresta, gdje je nesretni Figueireda šalje u svoj gol. Tražili su gosti prekršaj Livermorea na Ameobiju, ali niti u toj situaciji Stroud se nije oglasio.

Slično je bilo i u 79. minuti kada je raspoloženi Lolley u kaznenom prostoru West Broma gurnuo loptu kraj Bartleyja, a ovaj je zaustavio rukom - teško je reći kako to nije bilo za kazneni udarac, na to pitanje mogu odgovoriti samo Stroud i njegov pomoćnik.

Pet minuta dodatka dijelilo je Bilića od nove pobjede, četvrte uzastopne, kada je uslijedio hladan tuš za domaće. Nakon gužve u kaznenom prostoru West Bromwicha lopta dolazi do braniča Foresta, Casha, koji se lijepo rješava čuvara i krasno poentira za konačnih 2:2.

U posljednjim sekundama imali su domaći pobjedu na pladnju. Robinson je s nekoliko metara opalio prema praznoj mreži, činilo se da će Bilić ipak do pobjede, a onda se na gol-liniji ukazao domaći branič Bartley i nehotično zaustavio loptu. Možda je lopta i prešla gol-crtu, ali linijski sudac označio je zaleđe. Uskoro je i Stroud označio kraj lude utakmice na Hawthornsu, WBA ostaje na čelu Championshipa, ali mogao bi izgubiti nešto od prednosti s kojom je ušao u 33. kolo.