Žuti stroj demolirao Schalke, Jedvaj strijelac u porazu

Matej Kačan • subota, 16.05.2020.

Nogomet se u Njemačkoj vratio na zelene travnjake, a već u prvom terminu je bilo vatreno. U najzvučnijem susretu je Borussia Dortmund demolirala Schalke s 4:0, dok je Wolfsburg svladao Augsburg s 2:1...

Za hrvatske nogometne obožavatelje su dva zanimljiva susreta na otvaranju 26. kola Bundeslige i povratka elitnog europskog nogometa bili oni Borussije Dortmund i Schalkea kao utakmice kola, ali i dvoboj Augsburga i Wolfsburga koji je sadržavao dva Hrvata od kojih je jedan imao vrlo aktivnu rolu. Na kraju su pobjedu u Dortmundu odnijeli domaćini, a u Augsburgu gosti, a posebno je sadržajno bilo na susretu Borussije i Schalkea.

Već od početka je Borussia dominirala, iako bez zvučne kulise svog inače prepunog Signal Iduna Parka i žutog zida. U 12. minuti domaćini traže jedanaesterac jer lopta gađa gostujućeg nogometaša u ruku, ali najstrože kazne ipak nema.

Borussia Dortmund - FC Schalke 04 Rezultati uživo

Činilo se kako će možda nakon poduže pauze pasti kvaliteta nogometa, ali je Borussijina mladost ubrzo pokazala kako se hrđa teže hvata na mlado željezo. U rasponu od 16 minuta je domaćin zabio dva gola, a u oba je ključan čovjek bio Julian Brandt koji je dominirao sredinom terena.

Uzbuđenja kreću u 25. minuti kad je Thorgan Hazard srušen na 17 metara, a lopta iz slobodnog udarca od živog zida odlazi u korner. Iz tog se udarca iz kuta izrodila dobra šansa za Erlinga Haalanda koji iz voleja gađa vanjski dio mreže, dok s druge strane dobro prijeti Caligiuri koji ipak iz dva pokušaja ne može iznenaditi domaćina.

No to je bilo samo početno uštimavanje nišanskih sprava za mladog Norvežanina koji očito namjerava nastaviti gdje je prije pauze stao jer baš Haaland koljenom završava sjajnu momčadsku akciju u 29. minuti. Brandt je petom sjajno izbacio Hazarda na desnom krilu, Belgijac ubacuje u kazneni prostor, a Haaland koljenom postavlja 1:0 za prvi pogodak u njemačkom nogometu nakon pauze.

Dortmund je nastavio rasti kako je vrijeme prolazilo, a nova naplata je stigla u smiraj prvog poluvremena. Nakon što smo vidjeli sjajnu tranziciju od Borussije kod prvog gola, sad je domaćin prikazao dobar presing iz kojeg je osvojena lopta na sredini. Do nje je došao Brandt koji u prostor šalje Raphaela Guerreira po lijevoj strani, a ovaj iz trka gađa Schubertova vrata za 2:0 na poluvremenu.

Čini se kako su samo prvih pola sata trebali Dortmundu za zagrijavanje jer već početkom drugog dijela domaćin vodi 3:0. Ukrali su žuti loptu na svojih 20 metara, a u tranziciji opet djeluje ista trojka kao i kod prvog gola. Haaland je ovaj put u prostor izbacio Brandta, a ovaj vraća povratnu Hazardu koji lijepo s ruba kaznenog prostora gađa za veliko vodstvo Dortmunda.

Samo deset minuta kasnije, već je 4:0. Krivci su opet isti, Brandt je pronašao Guerreira koji predivno kombinira s Haalandom. Norvežanin je lijevog beka izbacio samog ispred gostujućih vrata, a Guerreiro predivno vanjskom pogađa mrežu za potpuni raspad gostiju iz Gelsenkirchena.

Četiri gola razlike su nekako bili znak da Dortmund malo stane na loptu pa igra miruje do zadnjih deset minuta uz povremene nalete Žutih, a u 83. Haaland zamalo izbacuje Hakimija u čistu šansu. No dodavanje Norvežanina je malo prejako i od svega nema ništa. To je bilo i posljednje uzbuđenje na utakmici pa Borussia dolazi na tek bod od Bayerna koji u nedjelju igra s Unionom.

Iako smo na prvi pogodak na susretu Augsburga i Wolfsburga čekali do 43. minute, to ne znači da nije bilo vatreno. U 17. minuti bilježimo prvu priliku koju za domaćina potpisuje Ruben Vargas, a u 25. uzvraća Paulo Otavio koji nakon odbijanca silovito tuče pokraj vrata domaćina.

U 28. gosti traže penal, a u središtu zbivanja je Tin Jedvaj. Hrvatskog je stopera lopta pogodila u ruku, ali sudac odmahuje svojom i igra se nastavlja. Poveo je Wolfsburg u 43. minuti nakon što se Renato Steffen vinuo visoko i glavom zatresao mrežu te se s 1:0 za goste ide na odmor. No nije dugo trajalo vodstvo gostiju u drugom dijelu jer već u 54. Augsburg izjednačava, a strijelac je baš Jedvaj.

Phillip Max je s desnog krila izveo slobodni udarac, a lopta se od glave Brooksa uz pomoć gostujućeg golmana Casteelsa odbila od grede, ali samo do gol linije gdje je Jedvaj. Hrvat je loptu malo pogurao, ona je još jednom dirala Casteelsa te je završila u mreži, a nakon što je prvotno upisan kao autogol, pogodak je ipak na svoj konto dobio hrvatski branič.

Sat vremena je bilo dovoljno nogometa za Josipa Brekala kojeg je zamijenio Daniel Ginczek, a samo tri minute kasnije Admir Mehmedi trese mrežu, no gosti ne vode jer je strijelac u zaleđu.

U 67. se čini da su domaćini okrenuli susret. Max je opet sve zakuhao slobodnim udarcem, a Felix Uduokhai s ruba peterca glavom trese mrežu, ali VAR signalizira Felixu Brychu da je u skoku bilo prekršaja i rezultat ostaje 1:1. Nisu ni tu stala uzbuđenja jer tek četiri minute kasnije za Wolfsburg prijeti Mehmedi, ali s ruba kaznenog prostora gađa stativu.

Odluka Olivera Glasnera da izvadi Brekala se pokazala dobrom jer Brekalova zamjena Ginczek u prvoj minuti dodanog vremena ipak donosi Wolfsburgu gostujuću pobjedu i sva tri boda. Kevin Mbabu je poslao loptu u kazneni prostor, a njemački napadač ju je primio i odmjerenim udarcem po sredini pogodio za pobjedu.

Jedvaj je odigrao svih 90 minuta uz pogodak za Augsburg koji je tako upisao četvrti poraz u nizu te je na niskom 14. mjestu. Wolfsburg je šesti s 39 bodova, čak osam manje od petog Leverkusena, a osim Brekala u dresu gostiju igrao je Marin Pongračić i odradio cijelu utakmicu.