Europska liga, kvalifikacije, 2. pretkolo, 17.09.2020, 20:45 h, Stadion Gradski vrt
Suci: Jose Luis Munuera Montero (Španjolska)

Matej Kačan • četvrtak, 17.09.2020.

Nogometaši Osijeka ipak nisu uspjeli proći u treće pretkolo Europske lige. Na Gradskom je vrtu bolji bio Basel s 2:1 nakon što je odigrao sjajno prvo poluvrijeme...

Kemal Ademi
63'
18
Julian von Moos
70'
21
Jasper van der Werff
86'
Ciriaco Sforza

Osijek ipak nije uspio. Nisu mnogi davali šanse Slavoncima u susretu protiv švicarskog prvaka Basela, nadu je probudila dobra energija nakon dolaska Nenada Bjelice, ali ipak nije bilo dovoljno. Basel je odigrao sjajno prvo poluvrijeme i stvorio nenadoknadivu prednost za konačnih 2:1.

Već na početku se vidjelo da je Basel dobro spremljena ekipa koja gazi ritmom i dinamikom te se Osijek ne uspijeva nametnuti u prvoj fazi utakmice, a vrlo brzo je to kažnjeno pogotkom. Već u 18. minuti je nakon ubačaja s lijeve strane gol glavom zabio Arthur Cabral.

Nakon pogotka, ista priča. Iako Basel nije stvarao neke stopostotne šanse koje bi zabilježili, Švicarci su brzinom i okomitom igrom i loptama stvarali ogromne probleme domaćinu i gotovo svaki napad gostiju je nešto opasno i drama pred golom Osijeka.

To se Baselu drugi put isplaćuje na samom kraju prvog dijela kad je Valentin Stocker vrlo preciznim prizemnim udarcem unutar šesnaesterca svladao Ivušića i stavio Osijek u vrlo tešku situaciju.

Osijek je u drugi dio krenuo mnogo hrabrije, a kao i da se Basel zadovoljio vodstvom pa se povukao i čekao. Pokušao je u 47. Kleinheisler, a onda i Bočkaj iz slobodnjaka, ali bez uspjeha i teško Osječani dolaze do prilika kraj bloka Švicaraca.

U 65. možda i šansu susreta promašuje Jugović. 2:1 u 65. minuti bi tako dobro sjelo Osječanima, ali Jugović iz jedan na jedan situacije puca pored gola. Sedam minuta kasnije Silva radi minijaturu, ali tek za korner, a u 74. Mierez na niski ubačaj Silve puca pored gola.

U 79. opet Mierez blizu pogotka, ali Osječani baš nemaju sreće. Nikolić je malo skrenuo dalekometni udarac, taman toliko da odsjedne na vratnici. U 84. se pritisak Osijeka napokon isplatio kad je Pilj ubacio iz slobodnjaka, a Ante Majstorović pogađa mrežu.

Ostalo je još šest minuta i dodano vrijeme da Osijek pokuša doći do produžetka, ali nije išlo. Bilježimo tek u nadoknadi pokušaj Miereza kojem lopta ipak bježi, a on pada i traži penal. No, reakcije nije bilo, kao i kod nekih ranijih padova kod kojih je Osijek tražio najstrožu kaznu.

Završilo je ipak 2:1 i Basel ide na Anorthosis, dok se Osijek može fokusirati na obveze u domaćoj ligi gdje ima tek četiri boda.