Simon dobar u šokantnom porazu, Žižić i Bender samozatajni u pobjedi

Matej Kačan • petak, 02.10.2020.

Napokon je krenulo i natjecanje u Euroligi, a u prvih pet utakmica smo na dva terena imali prilike vidjeti i hrvatske košarkaše koji su ostvarili polovičan momčadski, ali i individualni uspjeh...

Najefikasniji hrvatski košarkaš na euroligaškim parketima i sinoć je bio Krunoslav Simon te tu činjenicu nije promijenio ni dolazak Ante Žižića i Dragana Bendera u Maccabi.

Simon je bio jedan od najboljih pojedinaca Anadolu Efesa koji je sporo ušao u sezonu te je zabio tek netipičnih 69 poena. Značilo je to domaći poraz od Zenita za Efes koji je prošle sezone bio sila na putu prema naslovu prije prekida.

No, očito će u novoj sezone trebati vremena da se uhvati zamaha. Zenit je s 23 poena vodio Kevin Pangos, a 14 je dodao iskusni KC Rivers. Kod poraženih je Vasilije Micić bio najbolji sa 17 poena i devet asistencija, a Simon je za 31 minutu na terenu ubacio 14 poena uz tri skoka i dvije asistencije te šut 5/11 (trica 4/9).

Momčadski su bolje sreće bili Bender i Žižić, ali se individualno nisu iskazali. Maccabi je dok kuće svladao Albu ponajviše zahvaljujući sjajnoj drugoj dionici koju je dobio 30:12, a na kraju je bilo 80:73.

Žižić je počeo u petorci te je odigrao 15 minuta. Šut iz igre je imao 2/3 uz 2/2 bacanja za šest poena, a uhvatio je tri skoka uz dvije asistencije i pet izgubljenih lopti. Bender je odigrao tek dvije i pol minute i stigao je uhvatiti skok i izgubiti loptu. Krešimir Nikić nije igrao kod Albe.

Najzvučniji susret večeri bio je onaj između CSKA i Barcelone u Španjolskoj. CSKA nije dobro krenuo u sezonu i nakon neobjašnjivog raspada protiv Parma u domaćoj ligi je i ovdje upisao poraz, Barcelona je dobro krenula s 24:14 i zadržala prednost do kraja i 76:66.

Brandon Davies je ubacio 18 kod Barcelone, dok je poen manje dodao Nikola Mirotić uz sedam skokova. Kod CSKA je 15 ubacio novi igrač Toko Šengelija kojeg pamtimo po sjajnim partijama iz Baskonije.

Posebno su zanimljiva bila dva vrlo čvrsta susreta koji su na kraju riješeni na jednu loptu. Olympiakos je kod kuće poražen od Žalgirisa koji je krajem treće poveo veliki povratak koji je kulminirao u posljednje dvije minute kad je 67:63 za Grke preokrenuto tricom Walkupa pa bacanjima Jokubaitisa za pobjedu 68:67.

Marius Grigonis je ubacio 15 kod pobjednika, a 13 je zabio Joffrey Lauvergne. Kod domaćina je jedini dvoznamenkast bio Hassan Martin s 12 ubačaja.

Minimalno je do pobjede došla i Valencia koja je protiv Asvela vodila kroz gotovo cijeli susret, ali se nije uspjela ozbiljnije odvojiti. U posljednje četiri minute su Španjolci ušli s odam razlike, ali Lacombe i Noua rade 10:2 i u posljednjoj je minuti rezultat izjednačen na 63:63.

No, onda je stvar u svoje ruke preuzeo Sam Van Rossom koji je pogodio šut za 65:63 i pobjedu Valencije. Derrick Williams je bio prvo ime momčadi s 15 poena i pet skokova, a dvoznamenkast je još bio Tobey Mike s 10 poena. 14 je kod Francuza zabio Moustapha Fall.