Hrvati jako dobri u porazima svojih ekipa, Valencia šokirala Real

Matej Kačan • četvrtak, 08.10.2020.

U drugom kolu Eurolige su poraze upisali Maccabi Tel Aviv i Anadolu Efes, ali su jako dobri u tom porazima bili Kruno Simon, Ante Žižić i Dragan Bender...

Košarkaši Maccabi Tel Aviva su upisali prvi poraz u drugoj utakmici Eurolige. Maccabi je išao u goste još jednom velikanu i svom velikom rivalu CSKA te se kući vraća s tijesnim porazom od 76:72.

Utakmica je gotovo cijelo vrijeme bila u egalu, a najveću je prednost imao CSKA u drugoj dionici kad je bilo osam razlike što je Maccabi do poluvremena nadoknadio. Drugo poluvrijeme je ponudilo potpuni egal, pa čak i vodstvo Maccabija pet minuta prije kraja, ali je domaćin ipak prevagnuo.

Ključni su bili Will Clyburn i Mike James koji su na kraju preuzeli odgovornost na sebe te su i vodili CSKA. James je ubacio 25 poena, Clyburn 19, a nitko osim njih nije bio ni dvoznamenkast. Scottie Wilbekin je vodio Maccabi s 20 poena, dok su solidni bili i Hrvati.

Ante Žižić je za 23 i pol minute ubacio 13 poena (5/10 iz igre, 3/4 bacanja) uz devet skokova, dok je Dragan Bender za isto to vrijeme imao 4/4 za dva te devet poena i četiri skoka.

Slab ulazak u sezonu je nastavio Anadolu Efes koji je u turskom derbiju kod kuće poražen od Fenerbahčea kojeg je Igor Kokoškov očito jako dobro posložio unatoč smanjenju budžeta. Efes je dobro ušao u utakmicu te je vodio nakon 10 minuta s 23:16, ali je sjajna druga četvrtina donijela preokret Fenerbahčeu.

Drugih 10 minuta je završilo s 26:12 za goste i 42:35 na poluvremenu, a takvu će razliku Fenerbahče održati do kraja i 80:71 za drugu pobjedu nakon Crvene zvezde. Nando de Colo je s 20 poena vodio pobjednika, a 17 je dodao Lorenzo Brown.

Najbolji je kod poražene ekipe bio Krunoslav Simon. Iskusni je Hrvat za 33 minute na terenu zabio 24 poena (4/6 za dva, 4/5 za tri, 4/5 bacanja) uz četiri skoka i pet dodavanja, ali prave pomoći od suigrača nije bilo.

Veliko iznenađenje je priredila Valencia koja je iskoristila užasno drugo poluvrijeme Real Madrida za šok i pobjedu. Nakon 10 minuta je Real vodio 19:17, ali je sjajni Bojan Dubljević poveo preokret za 44:39 na poluvremenu.

Sjajna igra Valencije se nastavlja i u trećoj kad je Real sveden na samo 14 poena, a rezultat raste na 15 razlike za Valenciju, što je podebljano sjajnim ulaskom u četvrtu i maksimalnih plus 25 nakon 12:2 serije na početku posljednje dionice.

Tu je prednost Valencia i održala te je šokirala europski košarkaški svijet s uvjerljivih 93:77 na kraju. Real je tako upisao i drugi uvjerljivi poraz od kolega iz Španjolske jer je u prvom kolu poražen od Baskonije.

Sjajni Dubljević je vodio Valenciju s 24 poena, a 14 je dodao Mike Tobey. Walter Tavares je s 15 poena bio prvi među igračima Reala, dok ga je s poenom manje pratio Facundo Campazzo.