Liga nacija 2020., Liga A, skupina 3, 6. kolo, 17.11.2020, 20:45 h, Poljud, Split
Suci: Michael Oliver, Stuart Burt, Simon Bennett (Engleska)

Jan Šneler • utorak, 17.11.2020.

Nakon prave drame u posljednjem kolu Lige nacija, Hrvatska je poražena od Portugala, ali ipak ostaje u elitnoj skupini...

11
90'+1'

Francisco Trincao
46'
10
Bernardo Silva
71'
20
Joao Cancelo
71'
9
Paulinho
77'
15
Sergio Oliveira
77'
Fernando Santos

Teže nego što smo se nadali, Hrvatska je izborila ostanak u Ligi A Lige nacija. U posljednjem kolu Vatreni su na Poljudu poraženi od Portugala, ali srećom Francuska je porazila Švedsku i pomogla Hrvatskoj.

Početak utakmice bio je prilično miran, igralo se bez većih prilika kao da se radi o prijateljskom susretu. Teren je bio dosta loš, puhala je jaka bura i to možemo uzeti kao olakotnu okolnost igračima.

Portugal je bio nešto bolji u prvih pola sata, ali Hrvatska prva stiže do vodstva. Mario Pašalić lijepo je uposlio Matea Kovačića čiji prvi udarac nogom brani Rui Patricio, ali veznjak Chelseaja ne promašuje iz druge.

Dobro su stajali Vatreni u prvom dijelu, a sve dileme mogli su riješiti u 37. minuti. Potpuno neometan bio je Josip Juranović na par metara od gola, no glavom tuče u suprotni kut, ali pored gola.

Poluvrijeme je završilo vodstvom Hrvatske, a jedan od ponajboljih u redovima Hrvatske bio je Dominik Livaković koji je u par navrata odlično reagirao.

U nastavku susreta dogodio se brzo dvostruki šok. Nepotrebnim startom Marko Rog dobija drugi žuti karton, a iz slobodnog udarca izrodio se izjednačujući pogodak. Tukao je silovito Cristiano Ronaldo, Livaković nakratko odbio, ali tu loptu Ruben Dias posprema u mrežu.

Nažalost, niti deset minuta kasnije novi pogodak za goste. Ovoga puta Michael Oliver pokazuje zašto su engleski suci među najgorima u Ligama petice. Diogo Jota rukom je primirio loptu, proslijedio prema Joao Felixu koji zabija za 1:2.

Čisto igranje rukom sudac nije vidio i Portugal je poveo nezasluženim pogotkom. Ipak, često podcijenjeni i redoviti "Pedro" Kovačić spasio je Hrvatsku u 65. minuti.

Nikola Vlašić lijepo se zagradio u šesnaestercu, ostavio loptu za Kovačića koji vrlo preciznim šutom pogađa sam kut za 2:2. Igra se malo primirila, napravljeno je dosta promjena sa svake strane i na prvu ozbiljniju šansu trebali smo čekati 80. minuti.

Bila je to stopostotna prilika, ali Bernardo Silva s par metara puca malo preko gola. Hrvatska se grčevito branila, Portugal potpuno pritisnuo i tek u 90. minuti zabio pobjednički gol.

Nespretno su se sudarili Livaković i Dejan Lovren, lopta je pala točno na noge Diasu koji još jednom pogađa za konačnih 2:3. Nasreću, taj rezultat održao je Hrvatsku u Ligi A jer je Francuska svladala Švedsku s 4:2.