Rasplet Bundeslige: Bornauw pogotkom poslao Köln u razigravanje, a izbacio Werder nakon 31 godine

Matej Kačan • subota, 22.05.2021.

U posljednjem, 34. kolu Bundesige najveća se borba vodila za ostanak koji je na kraju izborila Arminia, dok će Köln u razigravanje, a Werder u drugu ligu. Andrej Kramarić zabio je rekordan 20. ligaški pogodak...

Nakon dugog niza od 31 godine u Bundesligi, nogometaši Werder Bremena su ispali iz elitnog razreda njemačkog nogometa. Nakon što se prošle sezone spasio u dodatnom razigravanju, Werder ga ovaj put nije dohvatio iako je ostao tek četiri minute "kratak".

Naime, u posljednjem kolu je Werder ovisio sam o sebi, ali je u golijadi uvjerljivo poražen protiv Gladbacha, dok je Kölnu jedina nada za skok u razigravanje bila pobjeda nad Schalkeom. Ona je i stigla u 86. minuti, a heroj je Sebastian Bornauw glavom. Prije toga je za Köln zabio i Sebastian Andersson, ali je VAR poništio pogodak.

Köln tako na kraju ima 33 boda, dok je Werder s 31 ostao na pretposljednjoj poziciji nakon 4:2 poraza od Gladbacha koji se nije pomaknuo s osmog mjesta. Prekasno se momčad iz Bremena probudila i trgnula, nakon 67. minute je Gladbach već vodio 4:0 golovima Stindla, Thurama, Bensebainija te Neuhausa.

Werder je brzopotezno smanjio u 80. i 83. minute preko Rashice i Fullkurga, ali nije bilo dovoljno za ostanak pa ovaj njemački velikan koji je u 21. stoljeću imao neke zapažene uspjehe ispada u drugu Bundesligu.

Spas su osigurale Arminia iz Bielefelda koja je s 2:0 golovima Klosa i Doana svladala Stuttgart za koji je 90 minuta igrao Borna Sosa, ali i Hertha koja je povela protiv Hoffenheima, ali su Adamyan i Andrej Kramarić preokrenuli. Kramarić je zabio u nadoknadi i stigao je do brojke od 20 ligaških pogodaka u sezoni.

Kramarić je završio sezonu na diobi četvrtog mjesta liste strijelaca, a na 27 pogodaka i preko 40 sezoni stigao je Erling Haaland. Borussia je nastavila svoj niz pobjeda iako je već osigurala Ligu prvaka, a Norvežanin je u 3:1 pobjedi nad Bayerom zabio dva gola uz jedan Marca Reusa.

Bayer je sezonu završio šesti, a peti je Eintracht za koji je Andre Silva u 3:1 pobjedu nad Freiburgom ugradio svoj 28. ligaški pogodak sezone te je drugi strijelac lige. Zabili su Toure i Ache, dok je za Freiburg pogodio Jeong Woo-Yeong.

U Ligu prvaka će automatski i Wolfsburg koji je također ranije osigurao to mjesto pa je poraz od sjajnog Mainza u posljednjem kolu bio nevažan. Uz 69 minuta Josipa Brekala je Wolfsburg poražen 3:2, za goste su zabijali Boetius, Quaison te Bell, dok su Philipp i Joao Victor zabili za poražene. Weghorst je ostao bez gola i na diobi mjesta s Kramarićem uz 20 pogodaka.

Iako Bayernu posljednje kolo nije značilo ništa, prvaci su se od svojih navijača oprostili domaćim spektaklom protiv Augsburga. U posljednjoj utakmici Hansija Flicka za kormilom je Bayern svladao Augsburg s 5:2, a 41. ligaški pogodak sezone zabio je Robert Lewandowski.

On je pogodio u 90. za konačan rezultat, a prije njega su za Bavarce pogađali Serge Gnabry, Joshua Kimmich te Kingsley Coman uz autogol Gouweleeuwa, dok su za Augsburg zabili Hahn i Niederlechner.

Do sjajne sedme pozicije i europskih natjecanja stigao je Union koji je kod kuće svladao Leipzig. Petar Musa igrao je 58 minuta, a Union je preokrenuo vodstvo koje je Leipzigu donio Justin Kluivert. To su poništili Friedrich i Kruse pa je Nagelsmann svoj mandat u Leipzigu završio porazom.