EP 2020., nokaut faza, Osmina finala, 26.06.2021, 21:00 h, Wembley, London
Suci: Anthony Taylor, Gary Beswick, Adam Nunn (Engleska)
Saša Kalajdžić 115'
Austrija

Talijani se mučili, ali u produžetku ipak slomili Austriju

Matej Kačan • subota, 26.06.2021.

Nogometaši Italije drugi su sudionik četvrtfinala Eura. Oni su se protiv Austrije dosta mučili, ali su u produžetku ipak slavili s 2:1 i plasirala se među najboljih osam...

Manuel Locatelli
67'
12
Matteo Pessina
67'
9
Andrea Belotti
84'
14
Federico Chiesa
84'
16
Bryan Cristante
108'

Alessandro Schöpf
89'
25
Saša Kalajdžić
97'
17
Louis Schaub
106'
11
Michael Gregoritsch
106'
6
Stefan Ilsanker
114'
16
Christopher Trimmel
114'
Franco Foda

Iako su odigrali sjajnu grupnu fazu, Talijani su se na prvom ozbiljnijem ispitu na ovom Euru dosta mučili. Austrija je bila jako čvrsta i tvrd orah te je susret osmine finala na Wembleyju uvela u produžetak, ali je tamo presudila širina i svježina igrača s talijanske klupe za 2:1 i prolaz u četvrtfinale.

Bez obzira na sve, Austrijanci su u prvih 90 minuta bili jako dobri, čvrsti i pokazali su mnogo. Nije se to odnosilo na sam početak jer u prvih 20-ak minuta Italija je bila mnogo bolja i opasnije.

Pokušavali su Spinazzola, Insigne i Barella, ali su bili ili neprecizni, ili je Bachmann branio sve. Prvi put Austrija prijeti preko Arnautovića u 18. koji je bio vrlo aktivan i opasan.

Ipak, najbolju šansu prvog dijela, a možda i cijelog susreta imao je Ciro Immobile koji je u 32. opalio iz koraka s dvadesetak metara, ali je pogodio spojnicu grede i vratnice. Ostalo je do poluvremena 0:0, a nervoza kod Talijana je rasla.

Kako je Austrija držala nulu, tako su Talijani padali i postajali sve neopasniji, a Austrijanci su se više puta odlučili na napad i tranziciju. Tako je u 52. Alaba dobio dobru šansu iz slobodnjaka, ali puca malo preko grede.

Pao je i pogodak u 65. kad je Alaba nakon ubačaja prebacio na drugu stativu gdje Arnautović glavom od grede trese mrežu. Austrija je već bila u transu, pogodak je proslavljen kad je VAR javio zaleđe i ništa od svega.

U 75. opet se Austrija žali na VAR, pregledavao se potencijalni penal na Baumgartneru zbog lakta u glavu, ali je u akciji prije bilo zaleđa i opet ništa za momke u crvenom. Do kraja regularnog dijela nema izrazitih šansi pa se ide u produžetak.

I odmah početkom dodanog dijela je Federico Chiesa pokazao koliko je dobar i svjež. Prvo je probao u 94., ali točno u Bachmanna. No, samo minutu kasnije je sjajno primio glavom, još jednim dodirom izbacio braniča i izbliza s desne strane iz voleja matirao vratara za 1:0.

U 104. minuti imaju Talijani sjajnu priliku za gol, Insigne je fantastično opalio iz slobodnjaka s 25 metara, ali Bachmann još bolje vadi loptu i od svega samo korner. No, pogodak je ipak pao u 105. kad je nakon dosta odbijanaca u kaznenom prostoru Acerbi uspio zagraditi i poslati loptu Pessini, a ovaj izbliza zabija.

Krenulo je u drugom produžetku silovito za Austriju, odmah je probao Schaub, ali je i Donnarumma na mjestu i čuva praznu mrežu. Frcalo je na sve strane, Talijani su nepovezane austrijske linije lakoćom probijali i išli u kontru, a Austrija je očajnički pokušavala doći do gola.

Imamo tako pokušaje Belottija i suigrača iz kontri, a najbolju austrijsku šansu zapucao je Sabitzer koji je bio sam na petercu iskosa, ali je poslao loptu nebu pod oblake. U 113. opet Schaub iz voleja, ali lopta od bloka ide u korner.

Baš iz tog kornera pao je i pogodak za smanjenje, Saša Kalajdžić iz pada je sjajno zahvatio loptu na prvoj stativi i poslao je u bliži kut između svih. Ostalo je pet minuta za Austriju da izjednači i krenuli su crveni u jurnjavu na sve ili ništa.

U 119. je probao Gregoritsch iz voleja, a nakon toga sjevnula je kontra gdje je Chiesa pokušao lobati golmana, ali se čisti s crte. Austrijancima je ponestalo vremena i na kraju balade ipak Talijani idu u četvrtfinale.