Ostali sportovi

Podijeljene prve medalje u povijesti OI u karateu

HINA, Mihaela Bradovski • četvrtak, 05.08.2021.

Na Olimpijskim igrama u Tokiju prvi put je održano natjecanje u karateu i prvu olimpijsku zlatnu medalju u tom sportu osvojila je Španjolka Sandra Sanchez Jaime i to u katama, a nakon nje je Francuz Steven Da Costa postao prvi olimpijski pobjednik u borbama u kategoriji do 67 kg, dok je Bugarka Ivet Goranova uzela zlato u kategoriji do 55 kg.

Španjolka Sandra Sanchez Jaime je u katama u finalu bila bolja od Japanke Kiyou Shimizu. Brončane medalje u katama pripale su Mo Sheung Grace Lau iz Hong Konga i Talijanki Viviani Bottaro.

Sandra Sanchez Jaime (39) pet je puta bila prvakinja Europe i jednom svjetska oprvakinja 2018.

Francuz Steven Da Costa, prvi na svijetu u kategoriji do 67 kg, u finalu je svladao Turčina Eraya Samdana sa 5-0. Brončane medalje u ovoj kategoriji su osvojili Kazahstanac Darkhan Assadilov i Jordanac Abdel Rahman Almasatfa.

Bugarka Ivet Goranova je u finalu kategorije do 55 kg bila bolja od Ukrajinke Anzhelike Terliuga.

Austrijanka Bettina Plank i Tajvanka Wen Tzuyun osvojile su brončane medalje u toj kategoriji.

Ovo su prve olimpijske igre u čijem se programu nalazi karate kojeg ipak neće biti na OI u Parizu 2024.