SuperSport Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 17.07.2022, 21:00 h, Aldo Drosina
Suci: Tihomir Pejin, Dino Knez, Ivan Janić, Patrik Kolarić
Hajduk

Hajduk bez stresa i bez VAR-a prošao kroz Pulu, Melnjak i Livaja za tri boda

Matej Kačan • nedjelja, 17.07.2022.

Prvo kolo nove sezoone SuperSport HNL-a zaključeno je dvobojem u Puli gdje je Hajduk bez previše stresa svladao domaću Istru 1961 golovima Melnjaka i Livaje...

Bez neke spektakularne igre, ali ipak zasluženo i s najmanje stresa od prve četvorke je Hajduk krenuo u novu sezonu. Bili su na Aldo Drosini svladali Istru 1961 s 2:0 i pridružili su se društvu s tri boda.

Za pobjedu bila su dovoljna dva pogotka glavom iz ubačaja u susretu koji je krenuo u neobičnim okolnostima. Naime, VAR soba nije bila u funkciji zbog nestanka struje i odmah u drugoj minuti imamo situaciju kad Livaja pada u 16 metara nakon duela s Galileom.

Nije bilo reakcije suca, a nakon toga na prvi udarac čekamo do 13. minute, a na prvu pravu priliku do 17. kad se Bartol Barišić namjestio na udarac iskosa s 15 metara i dobro je protegnuo Lovru Kalinića.

No, nakon toga Istra je nekako stala, Hajduk je dodao u brzinu više i do kraja je dominirao i zasluženo slavio. Raspoložen na lijevoj strani Hajdukovog napada opet je Stipe Biuk koji ima dosta prostora, ali uvijek nedostaje zadnja reakcija.

Ona nije izostala u 43. minuti kad je nakon dužeg napada Lukas Grgić digao loptu s desne strane, a Dario Melnjak glavom zabija i nastavlja gdje je stao u finalu Kupa.

Vući će se repovi za golom jer u ranijoj fazi akcije Melnjak je u duelu srušio Luku Bradarića, ali prekršaja nije bilo, a ni VAR-a pa ni provjere i Hajduk vodi na poluvremenu.

Drugi dio otvara Hajduk prilikama, prvo se Livaja sjajno okrenuo u primanju pa slabo pucao, a onda i Biuk pokušava iskosa s 14 metara pod gredu, no čupa to Majkić.

Neće ipak dugo proći i Hajduk je sve riješio. Opet mini kontroverza, Livaja je pritisnuo i u zračnom duelu s Majkićem u petercu izborio korner. Poludio je vratar na suca jer je smatrao da se vratara treba štititi faulom u napadu, ali pokazan je korner.

Njega su kratko izveli Krovinović i Biuk, potonji je ubacio na deset metara gdje se Livaja oslobodio čuvara i glavom zatresao mrežu te nastavio gdje je stao prošle sezone kad je dao 28 pogodaka u ligi.

Do kraja je Hajduk kontrolirao. Javila se Istra s par napada i jednim udarcem Miškovića iz slobodnjaka s 20 metara, ali ništa što bi ozbiljno ugrozilo bijela vrata. Igru su malo razvodnile i izmjene, a posljednju bolju akciju imao je Hajduk preko desne strane kad je Ćubelić imao gol na dlanu, ali puca loše i preko vrata.

Ostalo je na kraju 2:0, trupe Valdasa Dambrauskasa mogu biti zadovoljne. Bijeli su nakon priprema i Superkupa upisali pobjedu i dobro startali, a sad imaju dva tjedna odmora jer odgođen je susret s Rijekom.

Prvim poluvremenom može biti zadovoljna i Istra u pomlađenom sastavu, nije Bilima dopustila mnogo, ali bodove će tažiti protiv sebi ravnijih.