Ostali sportovi

Oslabljena hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija poražena u Rumunjskoj

Sportnet, Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 05.09.2022.

Hrvatska ženska reprezentacija doživjela je poraz u 4. kolu kvalifikacijske skupine A za odlazak na Europsko prvenstvo 2023. Nakon što su hrvatske reprezentativke u prošlom kolu u Osijeku dobile Rumunjsku rezultatom 3:1, u revanšu su u Piatra Neametu izgubile identičnim rezultatom, 3:1 (19:25, 25:21, 25:19, 25:18) za Rumunjsku.

Hrvatska je reprezentacija nastupila znatno oslabljena, bez kapetanice i prvog korektora Samante Fabris te jedinog pravog libera Izabele Štimac. Umjesto Fabris igrala je na poziciji korektorice Mika Grbavica, a poziciju libera odradila primačica-pucačica Dijana Karatović.

Već se od prvog seta vidjelo da će hrvatska reprezentacija teško doći do pobjede u ovom sastavu protiv raspoloženih domaćih odbojkašica željnih revanša. Povele su Rumunjke 6:2 i 9:4, no Hrvatska uspostavlja ravnotežu u igri kod 12:12, a prvi puta vodi kod 19:18. Od 19:19 Hrvatice rade seriju sve do konačnih 25:19. No, ostatak utakmice pripada domaćima, Rumunjska je stalno u vodstvu i zasluženo dobija utakmicu s 3:1. U drugom setu imaju 16:12, 22:18 i 25:21, u trećem 17:12, 21:17 i 25:19 te u posljednjem 11:7, 21:16 i 25:18.

U susretu koji je trajao 102 minute igre, najučinkovitija u hrvatskim redovima bila je Lucija Mlinar sa 17 poena, potom Laura Miloš s 15 te Martina Šamadan s 13. Hrvatice su imale 10 poena blokom, Rumunjska 11, šest as servisa, deset pogrešaka, a Rumunjska četiri, 50 poena u napadu (49), ali i prijem od 45% prema 51% domaćih, koje su napravile 17 neforsiranih pogrešaka, a Hrvatska čak 30.

Sljedeći susret Hrvatska igra u srijedu 7. rujna u 19 sati u Osijeku protiv Izraela, kojeg su hrvatske reprezentativke prethodno pobijedile rezultatom 3:1 u gostima. Utakmica je u prijenosu na Sportskoj TV.

Rumunjska i Hrvatska su u vodstvu s po devet bodova i skorom 3-1. Na EP plasirat će se prve dvije ekipe iz skupine.

Kvalifikacije za EP za hrvatsku žensku odbojkašku reprezentaciju igraju: Klara Perić, Lea Deak, Mika Grbavica, Lucija Mlinar, Laura Miloš, Dijana Karatović, Josipa Marković, Beta Dumančić, Martina Šamadan, Ema Strunjak, Božana Butigan i Natalija Tomić. Izbornik reprezentacije je Ferhat Akbas.