SuperSport Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 14.09.2022, 16:30 h, Gradski stadion u Poljudu
Rijeka

Karoglan do pobjede prije Cosmija, Hajduk na pogon Biuka i Kalinića svladao Rijeku

Matej Kačan • srijeda, 14.09.2022.

Nogometaši Hajduka vratili su se pobjedama u nadoknadi drugog kola SuperSport HNL-a. Bijeli su na Poljudu produbili krizu Rijeke i slavili su s 2:0...

U dvoboju dva uzdrmana, Hajduk je pokazao da je uz promjenu trenera ipak puno bolja momčad od Rijeke. Mislav Karoglan naslijedio je Valdasa Dambrauskasa, napravio neke, ali ne pretjerane promjene i igrom, šansama, a na kraju i golovima deklasirao Rijeku.

Može se reći da su oba trenera u početku donijela ono što su najavljivali svojim ekipama. Rijeka je pod Cosmijem bila dosta okrenuta obrani u srednjem bloku uz mnogo čvrstine, dok je Hajduk agresivno napao u visokom pritisku.

Krenuo je Hajduk po gol pa se na udarcima redaju Mlakar, Livaja, Sahiti uz par opasnijih napada koji nisu rezultirali udarcima, a u prvih 20 minuta Hajduk ima 70 posto posjeda lopte i četiri udarca nasrpam riječkih nula.

Nakon početkom pritiska Hajduka pao je ritam pa 20 minuta gledamo uglavnom jalov posjed domaćih, a sve prekida Obregon prvim pokušajem Rijeke. Iskoristio je kiks Stefana Simića i s deset metara iskosa tukao točno u vratara.

To kao da je razbudilo Bijele koji potom slažu najbolju šansu susreta. Mlakar dugo vuče, od centra do 11 metara pa daje Sahitiju desno, a ovaj daje povratnu Stipi Biuku koji je loptu dočekao u raskoraku i lijevom puca slabo te promašuje prazan gol.

Nakon toga Hajduk je stvorio jedan opasan prodor Čoline bez udarca pa još jedan šut Sahitija dosta iskosa, ali na poluvremenu nema pogodaka i time svakako mnogo zadovoljnija može biti Rijeka.

Cosmi je na poluvremenu odlučio malo mijenjati pa je okrenuo na 4-4-2 i uveo je Vrančića te je dobro stajao na terenu nekih desetak minuta, a onda Hajduk opet počinje napadati i nizati šanse.

Odličan prodor i šut Biuka u blok u 53. samo je zagrijavanje i uvod u sjajan potez mladog krila do kojeg su se izredali udarac Livaje glavm pa Lovrencsicsev udarac koji "liže" spojnicu pa zicer Livaje kojem Labrović skida udarac jedan na jedan.

A onda su se dvojica koji su promašili najveće šanse Hajduka iskupili. Prvo je Biuk u 66. sjajno potegnuo lijevom stranom pa driblingom izbacio čuvara, ušao u sredinu pa lažnjakom izbacio još jednog i sjajno pogodio suprotni kut s nekih 14 metara.

Zasjao je bijeli dragulj, nešto što se Dambrauskasu predbacivalo, a onda je došla i druga točka dnevnog reda. Suradnja Livaje i Nikole Kalinića je proradila, desetka sjajnom asistencijom pronalazi devetku, ovaj utrčava na vrijeme i iskosa lako pogađa kraj nemoćnog Labrovića.

Rijeka nije djelovala kao momčad koja može okrenuti to, a onda je Gabriel Lunetta dobio crveni za gaženje Lovrencsicsa. Ostalo je tek da se dočeka kraj, Hajduk je to i učinio i vratio se pobjedama.

Bijeli su se tako vratili na drugo mjesto s utakmicom manje, imaju 16 bodova, devet manje od Dinama. Rijeka niže četvrti poraz u nizu te je i dalje na dnu s pet bodova uz Goricu.