Cibona odbila sve zadarske napade i odnijela pobjedu iz Višnjika

Petar Jenjić • petak, 23.12.2022.

U susretu 12. kola regionalne ABA lige Cibona je uspjela doći do pobjede kod Zadra i tako prekinuti niz domaćina od tri uzastopne pobjede u istom natjecanju...

Košarkaši Cibone stigli su do pobjede na gostovanju kod Zadra i tako po peti puta uspješno zaključili utakmicu ABA lige ove sezone. Vukovima je to druga uzastopna pobjeda, a Zadru prvi poraz nakon tri vezana slavlja u ovom natjecanju.

Zagrebačka momčad u konačnici je slavila rezultatom 75:68 i tako je nakon pobjede u domaćem prvenstvu ponovno svladala velikog konkurenta. Kao i u ranijim utakmicama Zadar se najviše oslanjao na vanjski šut koji ga ovoga puta nije služio. Naime, šutirao je slabih 18% (6/33).

Cibona je uvela Zadar u svoj ritam u početnim minutama koje je obilježio i izrazito slab šut izvana (1/8 ukupno). Tako je domaćin do prvog vodstva stigao u petoj minuti (10:9). Tricom Mesičeka zasluženo je bila u prednosti nakon prve dionice (21:17).

Višak poena gosti iz Zagreba održavali su tijekom druge četvrtine, a nakon trice Majcunića imala je i, do tada, najvećih sedam poena viška (31:24). Ubrzo je narasla i na devet (35:26), ali Zadar se serijom 9:0 vratio u egal. Međutim, nije uspio prijeći u vodstvo nakon 20 minuta (41:43).

U prve četiri minute nastavka Vukovi su ubacili devet uzastopnih koševa i prvi put došla na dvoznamenkastu razliku (52:41). Kroz taj period Zadar je promašio svih sedam šuteva iz igre. Mogla je Cibona i na veću razliku otići, ali domaćin se uspio održati i ući u zadnju dionicu s devet poena minusa (64:55).

Momčad Danijela Jusupa i dalje je vrebala iz prikrajka, iako nije uspjela doći na zaostatak od jednog posjeda sve do poena Božića dvije minute prije kraja (71:68). Imao je Zadar nekoliko prilika spustiti se i na manji zaostatak, ali već spomenuti loš postotak šuta koštao ih je boljeg ishoda.

Do pobjede ih je predvodio Krešimir Ljubičić s 13 poena (4/7 za dva, slobodna bacanja 5/5), dok su po 12 koševa dodali Borna Kapusta, Aleksandar Aranitović (devet skokova) i Blaž Mesiček (pet skokova).

Najbolji je kod Zadra bio Luka Božić koji je opet bio blizu triple-double učinka sa 16 poena, 14 skokova i sedam asistencija.