SuperSport Hrvatska nogometna liga, 19. kolo, 29.01.2023, 17:10 h, Aldo Drosina
Suci: Igor Pajač, Ivan Mihalj, Ivan Starčević, 4. sudac Ivan Matić, VAR: Dario Bel, Bojan Zobenica
Istra 1961
Istra 1961
Ante Erceg 29', 65'
Einar Galilea 54'
3:0(1:0) Hajduk
Hajduk

Sjajna Istra 1961 prizemljila Hajduk i nanijela mu vrlo težak poraz!

Branimir Korać • nedjelja, 29.01.2023.

Istra 1961 priredila je veliko iznenađenje, ne toliko samom pobjedom koliko rezultatom, slavila je protiv Hajduka s visokih 3:0. Splićanima je VAR poništio dva pogotka zbog zaleđa, a Istra je kažnjavala danas kriminalnu obranu Hajduka...

Gonzalo Garcia veliki je dobitnik današnjeg slavlja njegove Istre protiv Hajduka. Garcia je sjajno proučio igru Splićana, imao je itekako dobar plan u igri protiv presinga i dobro pripremljenu tranziciju.

U obrani je Istra stajala vrlo dobro i čak kada je Hajduk i imao loptu, nije tako lako dolazio do prilika. Splićani nisu izgledali dobro, pokušavali su tijekom cijelog susreta igrati visoko i s presingom, ali prečesto je to bilo nekoordinirano i domaćin je praktički na svakom dodavanju imao slobodnog igrača.

Ono na što hajduk nije imao odgovor su brza odigravanja od prve domaćina koji su tako dolazili do tranzicije u kojoj su radili ogromne probleme obrani Hajduka. Nitko iz obrambene trojke nije imao dobru utakmicu, Borevković, Simić, Prpić, imali su velikih problema s domaćim napadačima.

U prvih 20-ak minuta igralo se ravnopravno i u sredini terena, a prve velike prilike imali su gostiju. U 19. minuti Krovinović je bio u odličnoj poziciji, sam pred vratarom, no Majkić brani, lopta se odbija do Kalika, ali Majkić brani i njegov pokušaj, treći odbijanac stiže do Mlakara, a njegov pokušaj s gol linije izbija Galilea. U narednim minutama dva puta je pokušao danas samozatajni Livaja, ali nije bio precizan.

U 29. minuti Istra dolazi do pogotka. Lopta za Ercega u 16 metara, on se odlično snašao i pucao iskosa neočekivano u bliži kut, Sentić nije bio spreman i lopta je završila u mreži.

Do kraja prvog dijela Hajduk je dva puta došao do pogotka, ali oba puta nakon dugačkog VAR pregleda dosuđeno je zaleđe te su Melnjak i Borevković ostali bez pogotka.

Na drugi pogodak čekalo se do 54. minute kada Istra dolazi do 2:0. Iz kornera je ubacio Petrusenko, Galilea je posve sam natrčao na loptu, Borevković je zaspao i Španjolac je zakucao loptu u mrežu s nekih 8-9 metara.

Deset minuta kasnije novi pogodak za domaćina. Hujber je pobjegao po desnoj strani, ubacio u peterac gdje uklizavaju Erceg i Simić, a napadač Istre skreće loptu u mrežu.

Do kraja susreta Hajduk je pokušavao doći do pogotka, ali nije išlo, Istra je zasluženo slavila.