Ostali sportovi

Odigrani susreti 19. kola Superlige odbojkaša i odbojkašica, zanimljivi dvoboji u borbi za opstanak

Sportnet, Branimir Korać • ponedjeljak, 13.03.2023.

Odbojkaši i odbojkašice bili su u punom pogonu proteklog vikenda, a u obje konkurencije odigrani su susreti 19. kola...

Jedini susret u ovom kolu koji je igran u pet setova je sraz Brda i Neba. Slavile su domaće odbojkašice rezultatom 3:2 (25:23, 25:23, 22:25, 24:26, 15:9) poslije 126 minuta igre. Ekipa Brda ovom je pobjedom pobjegla s dna tablice, prepustivši ga Velom Vrhu, koji ima isto skor, 3-16 i isti broj bodova (deset).

Igraj na odbojkaške mečeve na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Nebo je u prvom setu vodilo 21:18, ali na kraju su taj set osvojile domaće s 25:23. U drugom setu također neizvjesna završnica, 23:23, pa dva vezana poena domaćih za vodstvo od 2-0. U trećem Nebo vodi 18:14, Brda preokreću na 20:18, a potom slijedi još jedna serija, 6:0 gošći za 24:20. Na kraju je završilo 25:22 za Nebo. Četvrti ponovno pun drame, 22:19 za Brda, ali i 24:21, da bi serijom 5:0 Zaprešićanke taj set uzele na razliku 26:24 za 2-2 u setovima. No, u petom više nije bilo upitno tko će na kraju slaviti, 9:3, 13:7 i na kraju 15:9 za Brda.

Trećeplasirani Dinamo je s 3:0 (18, 6, 25) pobijedio Rijeku CO, poslije 68 minuta utakmice u kojoj su u trećem setu gošće vodile 22:21, domaće prve došle do set lopte na 24:23, Riječanke pak imale 25:24, da bi s tri poena u nizu na kraju domaće susret privele kraju.

Ribola Kaštela kod kuće je nadigrala Osijek s 3:0 (16, 9, 19) za 65 minuta, a još uvijek neporažena vodeća Mladost Splićanke s 3:0 (10, 13, 17) u susretu koji je trajao minutu manje od punog sata.

Četvrtoplasirana Marina Kaštela u gostima je s 3:0 (16, 17, 20) pobijedila Ennu Vukovar za 73 minute, a drugoplasirani Kelteks bio bolji također u gostima kod od ovog kola posljednjeg Velog Vrha, pobijedivši 3:0 (17, 21, 16). Susret je potrajao 72 minute.

Prva utakmica 19. kola Superlige odbojkaša odigrana je u petak u Varaždinu, gdje je Kitro Varaždin kao 'gost' pobijedio Medicinar Trnje s 3:0 (19, 11, 22) nakon 70 minuta igre. Karlo Jakovac s 20 poena bio je najučinkovitiji kod pobjednika koji su imali sedam poena as servisom ('medicinari' jedan), devet blokom (sedam), te 43 poena u napadu (24), uz 20 pogrešaka (16) i 65 posto prijema servisa (53 posto Zagrepčani).

Varaždinski odbojkaš Marko Oršolić nakon susreta je izjavio: "Iako je Medicinar došao oslabljen pružili su dobar otpor, no mi smo dobro odradili posao i priveli mirno utakmicu kraju. Nadam se da ćemo nastaviti s pobjedama."

Vodeća Mursa Osijek očekivano je s 3:0 (11, 15, 23) dobila Sisak poslije 64 minute igre, a drugoplasirana Mladost istim rezultatom 3:0 (15, 13, 17) pobijedila Rovinj u gostima. Zagrepčanima je za pobjedu trebalo 66 minuta.

Marko Repek iz pobjedničkog sastava nakon utakmice je rekao: "Došli smo kao favoriti i odradili posao na najbolji mogući način, poštujući taktiku koju smo zamislili. Pred nama je u srijedu finale Kupa Hrvatske i ovo nam je bila generalna proba za taj susret."

Andrej Kovačević iz domaćeg sastava Rovinja konstatirao je: "Zaslužena pobjeda mladostaša, bili su bolji u svakom segmentu igre od nas. Želim im svu sreću u daljnjim utakmicama, a pogotovo u finalu Kupa Hrvatske."

U svojevrsnom derbiju, susretu trećeplasirane Ribole Kaštela i četvrtoplasiranog Centrometala, slavili su domaćini s 3:0 (20, 21, 19) nakon 86 minuta igre.

Stoga su zanimljiviji bili susreti iz 'donjeg doma', gdje momčadi pokušavaju osigurati što prije opstanak u Superligi. Tako je pretposljednji Zadar s 3:2 (20:25, 25:18, 19:25, 25:23, 15:9) pobijedio Split nakon 115 minuta utakmice. Split je nakon tog poraza ostao na devetoj poziciji sa skorom 5-14, dok su Zadrani skočili na deseto mjesto sa 4-15.

U prvom setu nakon 18:18 gosti rade seriju 5:0 i osvajaju taj dio igre. I četvrti je bio zanimljiv, nakon što su domaći imali +6 (22:16) Split radi seriju 4:0, pa se ponovno ulazi u neizvjesnu završnicu. Kod 23:22 domaćin prvi dolazi do set lopte i na kraju pobjeđuje s 25:23.

Domagoj Pernjak, kapetan Zadrana, sretan je nakon utakmice kazao: "Znali smo da nas očekuje teška utakmica i prvi smo puta s njima igrali pet setova. Na kraju nas je dobar blok i nekoliko ključnih obrana dovelo do pobjede. Ovo je vrlo važna pobjeda za nas u borbi za opstanak i nadam se da ćemo na temelju te pobjede u daljnjim kolima uspjeti izboriti poziciju koja će nas ostaviti u Superligi. Bila je to utakmica sa dosta pogrešaka, ali i sa dosta dobrih poena. Bilo je tu i dosta tenzija, ali na kraju se utakmica prelomila na našu stranu. Deset setova smo odigrali međusobno ove sezone što samo pokazuje koliko smo izjednačeni. Na jednoj je strani iskustvo, a na drugoj mladost."

Luka Buljat, njegov suigrač i najbolji pojedinac susreta, dodao je: "Jako važna pobjeda za nas. Bilo je puno tenzija, no na kraju smo u ključnim trenucima pokazali svoju mirnoću i kvalitetu. Nadam se da će nam ova pobjeda osigurati zasluženi opstanak u Superligi."

Pet setova se igralo i u Slavonskom Brodu gdje je posljednjeplasirana Marsonia s 3:2 (21:25, 25:20, 25:18, 17:25, 15:12) pobijedila Rijeku u susretu koji je potrajao 125 minuta.

Nakon posljednjeg vodstva u prvom setu od 18:16 gosti preokreću rezultat u svoju korist, na 20:18 i osvajaju taj set sa 25:21. No, drugi i treći set potpuno su pripali domaćinu, koji je pak popustio u nastavku pa Riječani relativno lako dolaze do 2-2 i petog seta. U tom setu je Rijeka vodila 11:6 i 12:9, da bi domaćin ostvario 6 poena u nizu za veliku pobjedu od 15:12 i 3-2 u setovima. Marsonia se sada izjednačila u omjeru pobjeda i poraza (3-16) s pretposljednjim Siskom koji ima 12, a Brođani 9 bodova.