EP 2024., skupina D, 1. kolo, 25.03.2023, 20:45 h, Split, Poljud, gledatelja: 33.474
Suci: João Pinheiro, Bruno Jesus, Luciano Maia (Portugal)

Branimir Korać • subota, 25.03.2023.

Hrvatska je samo remijem otvorila kvalifikacije za Europsko prvenstvo. U sjajnoj atmosferi na Poljudu vodila je 1:0 protiv Walesa pogotkom Andreja Kramarića iz prvog poluvremena, ali u 93. minuti Nathan Broadhead donio je bod Velšanima...

Wes Burns
64'
23
Nathan Broadhead
64'
22
Sorba Thomas
64'
9
Tom Bradshaw
70'
17
Jordan James
90'+2'
Rob Page

Više od 90 minuta izgledalo je da Hrvatska ne može završiti drugačije ovaj dvoboj nego pobjedom. Bila je bolja, opasnija, vodila, ali Wales je kaznio promašaje i na kraju u zadnjim sekundama došao do boda.

Igraj na Turska - Hrvatska na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Hrvatska je rano zaprijetila i već u trećoj minuti došla do prvog pokušaja, Gvardiol je presjekao dodavanje Velšana u njihovoj polovici i odmah proigrao Modrića koji s 20-ak metara puca neloše, ali Ward je dobro postavljen i brani taj pokušaj.

Velški vratar u prvih 15 minuta imao je najviše posla s tim udarcima Hrvatske izvana pa je tako u 15. minuti izvukao sjajnu obranu nakon voleja Kramarića s 18 metara, prizemnu loptu odbio je u korner.

U 26. minuti lopta je prvi put završila u velškoj mreži nakon udarca Perišića, međutim dosuđen je prekršaj u napadu.

Dvije minute kasnije nije bilo nikakvog prekršaja, a Hrvatska je povela! Kramarić se izborio za loptu na velškoj polovici, krenuo prema golu i onda lijepo pogodio s ruba kaznenog prostora za zasluženo vodstvo Hrvatske.

Hrvatska je bila bolji protivnik i stvarala je prilike, pokušao je tako još jednom Modrić atraktivnim pokušajem koji je bio malo neprecizan, zatim i Sosa, no to je obranio Ward. Lopta je često bila oko kaznenog prostora Walesa koji se čvrsto branio.

Wales je prvi i jedini pokušaj u prvom dijelu imao u 43. minuti kada je iz slobodnog udarca s nekih 20 metara Harry Wilson pucao preko gola.

I u drugom poluvremenu Hrvatska je nastavila napadati i stvarati prilike pa je tako u 50. minuti Kovačić ušao u sjajnu priliku, ali nije je iskoristio, došao je sam pred vratara i pucao preko gola.

Ubrzo je Dalić bio prisiljen povući prvu izmjenu, Livaja je zbog ozljede morao napustiti travnjak, a debitirao je Petar Musa.

Velšani su do najveće prilike došli u 60. minuti kada je Wilson ponovno stvarao probleme, zatim centrirao na drugu vratnicu za Daniela Jamesa koji puca pokraj gola iz odlične situacije.

Hrvatska je potpuno kontrolirala igru, sporadično je prijetila, a centimetri su je dijelili od pogotka u 82. minuti kada je Perišić iskosa, iz vrlo teške pozicije opalio iz prve i pogodio gredu.

I kada se samo čekao kraj, Wales je došao do poravnanja. U 93. minuti nakon ubačaja iz auta lopta dolazi na drugoj vratnici do zaboravljenog Broadheada koji zabija iz blizine za 1:1.

Šok na Poljudu i nezaslužen bod za Wales. No, Hrvatska je morala ranije riješiti pitanje pobjednika i spriječiti ovakav ishod.