Ostali sportovi

Odbojkašice Velog Vrha izgubile u Rijeci, odbojkaši Splita poraženi od Mladosti

Sportnet, Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 03.04.2023.

U ovom posljednjem, 22. kolu Superlige odbojkašica izvlačile su se slamke spasa. Raspored je odredio da to bude u lokalnim derbijima. Aspiranti za dno tablice, Veli Vrh je tražio pobjedu u Rijeci, a Brda protiv Splita...

Puljanke na njihovu žalost nisu uspjele u svom naumu. Osmoplasirana Rijeka CO je nakon 89 minuta pobijedila s 3-1 (25:21, 25:18, 13:25, 25:18), prikovavši tako Veli Vrh na posljednje mjesto koje ih vraća u Prvu ligu, sa skorom 4:18 i 12 bodova.

Igraj na odbojkaške utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Brda su pak odigrala meč u pet setova u kojem su na kraju slavile s 3-2 (25:22, 23:25, 25:21, 17:25, 15:3) te pretposljednjim mjestom i skorom 5:17 osigurale play out, dok je Split ostao na sedmom mjestu. Derbi je potrajao dugu 131 minutu.

U derbiju ekipa koje ulaze u play off, četvrtoplasirana Marina Kaštela s 3-1 (25:16, 28:30, 26:24, 25:22) je pobijedila Kelteks u Karlovcu, nakon 115 minuta igre. Prvi set lagano je pripao gošćama, domaće u tom dijelu igre nisu bile čak niti u egalu. I u drugom su gošće dominirale od starta, imale 10:4 i 16:12, no Kelteks tada dolazi do izjednačenja 16:16, imale su i 24:22, da bi tek s 30:28 osvojile taj set za 1-1.

Sada domaće imaju puno više samopouzdanja, vode u trećem setu s 12:4 i 18:15, da bi gošće to preokrenule u svoju prednost od 23:21 i na kraju 26:24. Kelteks u četvrtom ponovno osjetno vodi, 14:8, ali ih gošće stižu kod 17:17 i na kraju prestižu sa 24:21 i na kraju 25:22.

Tamara Đolonga iz pobjedničke ekipe Marine Kaštela nakon utakmice je izjavila: "Bila je stvarno borbena utakmica s obje strane, čestitam objema ekipama na prikazanoj igri. Sada nam svima slijedi play off u kojem očekujem naše još bolje igre".

Manuela Pavlaković iz domaćeg Kelteksa rekla je: "Imale smo veliku želju i volju za pobjedom, ali jednostavno nije išlo, kao da smo u tome izgorjele. Imale smo 12:4 u trećem setu, to je prednost koju smo morale iskoristiti, ali nismo. Na kraju je presudila njihova veća volja i želja za pobjedom".

Petoplasirana Ribola Kaštela na gostovanju u Zaprešiću protiv osmoplasiranog Neba pobijedila je s 3-0 (17, 16, 22) za 76 minute igre. U lokalnom derbiju šesta Enna Vukovar je na gostovanju u Osijeku pobijedila domaću ekipu s 3-0 (11, 15, 22) nakon 70 minuta utakmice. Osijek je tako na kraju zauzeo deseto mjesto.

Kod odbojkaša dva su susreta bila možda i najzanimljivija, iako to nisu bili derbiji, već grčevita borba za opstanak. U trokutu Siska, Zadra i Marsonije tražio se klub koji će ostati posljednji na tablici. Raspored je tako htio da se baš međusobno sastaju Marsonija i Zadar u Slavonskom Brodu, dok je Sisak imao nemoguću misiju gostovanja kod Mladosti u Domu odbojke.

Tako je na kraju porazom od drugoplasirane Mladosti 3-0 (11, 14, 18) za okruglih 60 minuta Sisak ostao posljednji na tablici, sa skorom 3:19. Marsonija je pak pobjegla s dna pobjedom nad Zadrom od 3-0 (17, 22, 14) u meču koji je trajao 64 minute, zauzevši pretposljednje, 11. mjesto, sa skorom 4:18 i 12 bodova, koliko ima i Zadar, jedno mjesto iznad, na desetoj poziciji.

Nakon utakmice u Slavonskom Brodu i velikog veselja kapetan Marsonije Anto Barišić je rekao: "Cilj je bio u drugom dijelu Superlige pobijediti u četiri utakmice suparnike iz donjeg doma lige i to nam je bilo dovoljno za opstanak. Znali smo da imamo Zadar u toj posljednjoj utakmici, bili smo uvjereni u pobjedu i zapravo odigrali opušteno. Drago mi je da smo i publiku zainteresirali za odbojku u Slavonskom Brodu".

Njegov suigrač Mislav Karačić dodao je: "Gubili smo u prvom setu, ali smo se vratili servisima i obranama i sve je na kraju ispalo dobro. Slatka pobjeda na kraju, iako teško izborena. Bili smo favoriti na papiru, to smo opravdali na kraju te zasluženo ostali u ligi". Trener Zadra Marin Masnić nakon susreta je rekao: "Nedostajala su nam dva igrača iz prve šestorke, no i bez njih smo išli u Brod po pobjedu. Dobro smo odigrali, čak mislim da smo trebali osvojiti barem jedan set, ali na kraju su slavili domaćini, zasluženo. Mi smo najmlađa momčad u ligi, bez stranaca, s naših 12 igrača i moram čestitati igračima na cijeloj sezoni".

Luka Buljat, odbojkaš Zadra, rekao je nakon svog trenera: "Nama su falila dva glavna igrača, nismo stoga pokazali svoje pravo lice u završnicama setova i Marsonija je zasluženo slavila. Nismo bili pravi". Još u petak trećeplasirana Ribola Kaštela je s 3-1 (17:25, 26:24, 25:20, 25:20) pobijedila šesti Medicinar Trnje u Zagrebu, a trener Kaštelana Ivan Rančić nakon meča je rekao: "Nije to bila utakmica kakvu sam očekivao, ne neki način smo je odradili. Mislim da je na to utjecao malo jači rad protekli tjedan, problemi s ozljedama, a i fokus na play off koji odmah kreće. Ali, sve to nije razlog za opuštanje, trebamo igrati puno bolje i vjerujem da ćemo to u play offu i ostvariti".

Osmi Split je s 3-1 (26:24, 25:17, 23:25, 25:19) pobijedio kod kuće petoplasirani Kitro Varaždin, koji je imao šansu u trećem setu povesti s 2-1, jer su vodili 21:20 i 23:22, no domaćin je prvi stigao do 25. poena. Devetoplasirana Rijeka je kod kuće izgubila u lokalnom derbiju od na kraju sedmog Rovinja 2-3 (25:22, 15:25, 22:25, 25:20, 7:15). Meč je potrajao punih 125 minuta.

Još jedan lokalni derbi igran je u Nedelišću, domaći Centrometal je, četvrti na tablici, poprilično namučio vodeću Mursu Osijek. Na kraju je ispalo 3-1 (25:16, 25:27, 29:27, 25:18) za Osječane, nakon 122 minute velike borbe. Posebno su bili dramatični drugi i treći set.

U drugom domaćin vodi 15:11, Mursa okreće na 17:15, ima i 23:22, ali na kraju, na razliku, Centrometal uzima taj set sa 27:25 za 1-1 u setovima. To je dalo dodatna krila domaćinu koji u trećem setu vodi 12:10, a Mursa ponovno jednom dužom serijom prelazi u vodstvo od 14:12. U tom su setu gosti imali dvije meč lopte, Centrometal jednu, kod 27:26, no serijom 3-0 Mursa osvaja set sa 29:27. Posljednji je bio osvojen s manje trauma, za potvrdu prve pozicije pred play off.