Real izdržao i vratio seriju u Madrid, Maccabi također izborio majstoricu

Branimir Korać, HINA • četvrtak, 04.05.2023.

Košarkaši madridskog Reala svladali su domaći Partizan sa 85:78 u rasprodanoj beogradskoj Štark Areni i tako došli do izjednačenja na 2-2 u četvrtfinala Eurolige, nakon što su izgubili prve dvije utakmice pred svojim navijačima.

Prije početka dvoboja održana je minuta šutnje za žrtve strašnog ubilačkog čina u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", a košarkaši domaće momčadi su ime škole imali ispisano na prednjoj strani svojih dresova.

Igraj na utakmice Eurolige na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

U takvom ozračju, gosti su bolje ušli u utakmicu i prvu četvrtinu završili sa 12 koševa prednosti (27:15). No, Partizan je proigrao u drugoj četvrtini i do poluvremena smanjio zaostatak na samo tri koša (42:45).

U "ratničkoj" trećoj četvrtini Real je na kraju uspio povećati svoju prednost na +6 (55:61). Koliko god se domaći košarkaši trudili, nisu uspjeli doći do preokreta, iako su 5:20 minuta prije kraja došli na samo koš zaostatka (70:71), a u posljednju minutu ušli gotovo izjednačeni (78:80), nakon što je Yam Madar u razmaku od tri sekunde postigao četiri koša.

U sljedećoj akciji Reala važnu je ulogu napadačkim skokom odigrao Mario Hezonja, koji je omogućio Walteru Tavaresu da košem i dodatnim slobodnim bacanjem odvede Real na pet poena prednosti (76:83) na 54 sekunde prije kraja. Partizan se pokušao vratiti tricama, ali nijedan pokušaj nije bio precizan, a konačnih 85:78 postavio je Džanan Musa polaganjem 18 sekundi prije kraja.

Adam Hanga i Walter Tavares su s 15 koševa svaki bili najbolji strijelci u pobjedničkoj momčadi. Po 14 poena su postigli Gabriel Deck i Džanan Musa, koji je uz to imao i osam skokova.

Mario Hezonja je završio dvoboj sa pet koševa (šut 2/7) i šest skokova.

Zach Leday je sa 25 poena bio najbolji kod Partizana, dok je Ioannis Papapetrou ubacio 18 koševa.

Peta utakmica će biti odigrana 10. svibnja u Madridu. Moguće je da će u njoj Real biti oslabljen neigranjem Argentinca Gabriela Decka, koji je tri minute prije kraja zbog ozljede skočnog zgloba napustio parket uz pomoć fizioterapeuta i liječnika.

Košarkaši Maccabija svladali su gostujući Monaco sa 104:69 u četvrtoj utakmici četvrtfinala Eurolige i tako izjednačili rezultat na 2-2 u seriji na tri pobjede te odgodili odluku o plasmanu na Final Four za 10. svibnja, kad će Monaco ugostiti momčad iz Tel Aviva.

Gosti iz Kneževine su nakon prve četvrtine imali sedam koševa prednosti (17:24), ali su do kraja utakmice u Menora Mivtachim Areni ostali u podređenom položaju, ne ubacivši više od 17 koševa ni u jednoj od preostale tri četvrtine, a primili su ih ukupno 87.

Strijelce pobjedničke momčadi predvodio je Lorenzo Brown sa 22 koša i šest asistencija. Wade Baldwin IV je ubacio 19 poena uz šest asistencija.

Kod Monaca su najbolji bili Mike James sa 13 i John Brown sa 12 koševa.