Ostali sportovi

SP u ragbiju: Englezi slavili u poslastici dana, Irska ponizila Rumunjsku

Sportnet, Branimir Korać • nedjelja, 10.09.2023.

Šlager drugog dana Svjetskog prvenstva u Francuskoj bio je okršaj Engleske i Argentine u Marseilleu. Iako su Englezi u utakmicu ušli kao favoriti, na rang ljestvici su osma reprezentacija svijeta, dok su Argentinci šesta...

I počelo je burno, crvenim kartonom za Engleza Tima Curryja već u trećoj minuti zbog udarca glavom u glavu u skoku. I otad je to postala utakmica nadmetanja pucača. Emiliano Boffelli je u petoj minuti pogodio kazneni udarac za Argentinu (3:0), Santiago Carreras u devetoj je dobio žuti karton pa su i Gaučosi na deset minuta ostali s igračem manje, a u desetoj minuti engleski pucač George Ford počeo je svoju seriju pogodaka. Iz kaznenog je udarca izjednačio na 3:3.

Igraj na utakmice SP-a u ragbiju na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Potom je Ford u 27. pogodio drop kick za 6:3, pa u 31. još jedan za 9:3 i u 37. za 12:3! Tri udarca iz odskoka za već osjetniju prednost Engleza na poluvremenu.

U drugom dijelu nastavilo se isto: nepogrešivi Ford je pogađao kaznene udarce u 46., 54., 59., 66. i 75. minuti za nedostižnih 27:3. Argentinci su poraz ublažili jedinim polaganjem na utakmici, Rodriga Brunija u 78. minuti, uz pretvaranje Boffellija za konačnih 27:10.

Australija je na St. Denisu pobijedila Gruziju 35:15 (23:3). Petaia je zabio već u drugoj minuti, Matkava je u šestoj iz kaznenog udarca smanjio na 5:3, ali su u desetoj minuti Australci zgoditkom Nawaqunitawasea i pretvaranjem Donaldsona otišli na 12:3. Potom je Donaldson pogodio i kazneni udarac za 15:3, u 21. minuti i za 18:3, pa u 31. za 21:3.

Luka Ivanišvili je u 47. minuti položio za 21:8, ali je u 56. zabio i Donaldson i pretvorio svoje polaganje za 28:8, a onda je u 69. minuti još jednom probio gruzijsku obranu i pretvorio za 35:8. U posljednjoj minuti poraz su uljepšali Beka Gigašvili zgoditkom i Tedo Abzhandadze za konačnih 35:15.

Prva reprezentacija na svjetskoj rang listi, Irska, u Bordeauxu je razbila Rumunjsku s čak 82:8 (33:8), postigavši pritom 12 polaganja, od čega dva Johnny Sexton, koji je pogodio i sedam pretvaranja te je sakupio ukupno 24 poena. Nije to ni blizu najveća pobjeda u povijesti svjetskih prvenstava. Taj rekord drži Australija iz 2003. pobjedom nad Namibijom 142:0, dok je Novi Zeland pobjeđivao Japan 145:17 (1995.), Italiju 101:3 (1999.) i Portugal 108:13 (2007.), a Engleska Urugvaj 111:13 (2003.).

Italija se lako obračunala s Namibijom i slavila 52:8 (17:8), uz sedam zgoditaka u St. Etienneu.

AUTOR: Hrvatski ragbijaški savez