EP 2024., skupina D, 7. kolo, 12.10.2023, 20:45 h, Osijek, Opus Arena
Suci: Anthony Taylor, Gary Beswick, Adam Nunn (Engleska)
Baris Alper Yilmaz 30'
Turska

Hrvatska neprepoznatljiva protiv Turaka, zasluženo slavlje gostiju

Branimir Korać • četvrtak, 12.10.2023.

Vrlo loše izdanje Hrvatske protiv Turske i zaslužen poraz u Osijeku. Očekivalo se više, ali Hrvatska je odigrala daleko ispod očekivanja i zasluženo je poražena...

Yunus Akgün
65'
19
Bertug Yildirim
75'
15
Kenan Yildiz
86'
22
Kaan Ayhan
86'

Vincenzo Montella

Prvi nastup u Osijeku neće Hrvatskoj ostati u dobrom sjećanju. Dosta loš i bezidejan nastup i zaslužen poraz od Turske 0:1.

Igraj na utakmice kvalifikacija za EP na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Od početka susreta Hrvatska nije izgledala dobro. Bilo je jako puno krivih dodavanja, bezidejnosti, premalo se kretalo u fazi napada, a neke od pogrešaka izravno su donijele čiste situacije Turcima.

Uostalom Turci su tako i poveli, iskoristili su poklon dotad sjajnog Dominika Livakovića i došli su do prednosti.

Prvo poluvrijeme bilo je posebno loše za Hrvatsku koja nije napravila praktički ništa. U tih 45 minuta niti jedna konkretna i opasnija prilika, a s druge strane Livaković je imao pune ruke posla.

Već u drugoj minuti morao je reagirati nakon što je Yilmaz pobjegao Stanišiću, ali Livaković je odlično reagirao.

Hrvatski vratar bio je spreman do 15. minute i na dva pokušaja Akturkoglua, koji su bili sjajne prilike.

Već u tih prvih 15 minuta Turska je imala tri odlične situacije, a Hrvatska praktički nije zapucala prema golu.

U 30. minuti Turska je zasluženo povela. Dugačka lopta odigrana je za Yildirima koji bježi Gvardiolu, Livaković je potpuno nepotrebno istrčao na 20-ak metara, nije bio niti blizu lopte i Yilmaz ga je lakoćom prebacio i poslao loptu u mrežu.

Taj pogodak nije probudio Hrvatsku koja je i dalje izgledala vrlo skromno i nepovezano te je Turska lakoćom zadržala vodstvo do kraja prvog dijela.

Pružio je Dalić još jednu priliku današnjim starterima, nije posegnuo za izmjenama na odmoru, ali tek mali pomak pokazala je Hrvatska početkom drugog dijela.

Nakon sat vremena igre bilo je vrijeme za prve izmjene i to je donijelo pomak u hrvatskoj igri, napokon su Dalićevi igrači izgledali opasnije.

Zaprijetio je prvo Kovačić, zatim i Petković, a nakon ulaska u igru dva puta je u odličnim prilikama bio Beljo, nije nadmudrio vratara.

Na ulasku u sudačku nadoknadu Anthony Taylor pokazao je na 11 metara za Hrvatsku, odmah se činilo prestrogo što je potvrdio i VAR te nije bilo kažnjivog igranja rukom Calhanoglua.

Izdržali su Turci do kraja i odnijeli vrlo važnu pobjedu. Mora se reći i potpuno zasluženu.