Europsko prvenstvo 2024., skupina II, 3. kolo, 21.01.2024, 18:00 h
Švedska
Švedska 40:33 Portugal

Švedska pobjedom protiv Portugala došla nadomak polufinala Europskog prvenstva

Branimir Korać • nedjelja, 21.01.2024.

U skupini II Europskog prvenstva u rukometu sve bi moglo biti poznato već danas što se tiče putnika u polufinale. Pobjeda protiv Portugala stavila je Švedsku u sjajnu poziciju u borbi za jedno od prva dva mjesta...

Brojne kalkulacije uoči posljednja dva kola govorile su kako je za Švedsku i Portugal ovo vjerojatno ključan dvoboj u borbi za polufinale Europskog prvenstva. Uoči ovog susreta i Šveđani i Portugalci imali su po jedan poraz i to od Danske te su bili svjesni kako im pobjeda u ovom susretu dvostruko znači jer ne samo da pobjeda donosi dva boda prednosti nego i bolji međusobni omjer na kraju.

Igraj na utakmice EP u rukometu na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Šveđani su na kraju izašli iz ovog susreta kao pobjednici i moguće je da već večeras i matematički osiguraju mjesto među četiri najbolja. To će se dogoditi ako Norveška ne pobijedi Dansku, u tom slučaju Švedska će proći dalje jer je bolja u svim krugovima koji uključuju Sloveniju i Portugal.

Šveđani su bili bolji od Portugala s 40:33, susret je bio efikasan, ali ne i rezultatski zanimljiv i neizvjestan. Od završnice prvog poluvremena Šveđani su imali prednost i bili u vodstvu.

Posljednje vodstvo Portugal je imao u 23. minuti kada je poveo s 14:23, ali do odlaska na odmor Švedska je napravila 6:1 i odvojila se na 19:15 uoči drugih 30 minuta.

Portugal je bolje ušao u drugi dio i uspio se približiti na dva gola minusa (21:19), ali nakon toga Šveđani rade seriju 5:0 uz tri gola Lucasa Pellasa i tu praktički lome utakmicu.

Do kraja susreta Portugal nije uspio zaprijetiti, Švedska je rutinski privela susret kraju i približila se prolazu. Večeras će navijati za Norvešku za mirno posljednje kolo protiv Norveške.

Najbolji u švedskim redovima ovdje su bili Lucas Pellas s deset golova i Felix Claar sa šest. Tobias Thulin dodao je deset obrana.

Kod Portugala Martim Costa postigao je osam golova, Luis Frade sedam, a Francisco Costa šest.