Manchester City osvojio naslov prvaka Engleske, Arsenalu nije pomogao preokret protiv Evertona

Petar Jenjić • nedjelja, 19.05.2024.

Pred nama je posljednji dan engleskog Premiershipa gdje će se od 17 sati igrati svih deset utakmica. Saznat ćemo tko će biti prvak, Manchester City ili Arsenal, a tko će izboriti europska natjecanja...

Manchester City - West Ham 3:1

Prvi put u povijesti jedan klub je četiri puta zaredom osvojio naslov prvaka Engleske. Manchester City na domaćem je terenu slavio glatko protiv West Hama i stigao do okruglo desetog naslova u klupskoj povijesti, a petog u zadnjih šest godina. Danas su slavili s 3:1.

Tek što je utakmica krenula, Manchester City je došao do vodstva. Igrala se druga minuta kada je Phil Foden sjajno pogodio s 20 metara pod gredu. City je bio vrlo opasan i u prvih 15-ak minuta imao već više od 80 posto posjeda lopte.

Odličan udarac Kevina De Bruynea iz slobodnog udarca odbio je gostujući vratar. Nastavio se velik pritisak domaćih koji su prijetili preko Dokua i Rodrija, ali promjene rezultata nije bilo.

U 18. minuti odlična akcija Cityja, a ponovno je na pravom mjestu u pravo vrijeme bio Foden koji podebljava na 2:0. Teško je pobrojati sve šanse Manchester Cityja koji je zaista dominirao.

I onda je u 44. minuti West Ham smanjio zaostatak, a čudesno je pogodio Mohamed Kudus škaricama. Zaista prekrasan pogodak.

City je okrunio svoju dominaciju u 59. minuti, a čovjek odluke bio je Rodri koji je lijepo poentirao s ruba 16 metara. Joško Gvardiol odigrao je cijeli susret za City, dok je Mateo Kovačić ušao u završnici.

Arsenal - Everton 2:1

Arsenal je slavio nakon preokreta protiv Evertona rezultatom 2:1, ali to mu neće biti dovoljno za titulu. Topnici su ostali kratki za dva boda iza nove/stare najbolje ekipe Engleske.

Rezultat se prvi put promijenio u 40. minuti. Idrissa Gueye je pucao iz slobodnog udarca, lopta je promijenila smjer od Declana Ricea, prevarila vratara i ušla u mrežu.

Samo tri minute kasnije Arsenal je došao do poravnanja, a poentirao je Takehiro Tomiyasu udarcem s 13 metara nakon proigravanja Martina Odegaarda.

Topnici su kompletirali preokret u 88. minuti kada je Kai Havretz poentirao za 2:1.

Liverpool - Wolverhampton 2:0

Jürgen Klopp oprostio se od Liverpoola pobjedom u posljednjem kolu. Redsi su na domaćem terenu slavili protiv Wolverhamptona i sezonu zaključili na trećem mjestu. Gosti će završiti na 14. poziciji.

Wolverhampton je ostao s igračem manje u 28. minuti kada je izravan crveni karton zaradio Nelson Semedo zbog oštrog prekršaja. Šest minuta kasnije centrirao je Harvey Elliot, a loptu glavom u gol skrenuo Alexis Mac Allister.

Redsi su podebljali vodstvo u 40. minuti kada je svoj drugi pogodak u drugoj uzastopnoj utakmici zabio Jarrell Quansah.

Brentford - Newcastle 2:4

Pobjedom na gostovanju kod Brentforda, Newcastle je sezonu okončao na sedmom mjestu ljestvice. Domaćin je tako porazom 2:4 zaključio premierligašku sezonu na 16. mjestu.

Nakon što je Brentfordu poništen gol u trećoj minuti zbog zaleđa, Newcastle je došao do vodstva u 22. minuti. Nakon ubačaja Bruna Guimaraesa loptu je glavom u mrežu skrenuo Harvey Barnes.

I onda je u razmaku od minute Newcastle stigao do nova dva pogotka. Prvo je poentirao Jacob Murphy, a zatim i Alexander Isak.

Na otvaranju drugog poluvremena Brentford je smanjio zaostatak preko Vitalyja Janelta na asistenciju Yoanea Wisse. Upravo je asistent Wissa postigao pogodak za 2:3 u 70. minuti.

Svrake su se vratile na dva pogotka prednosti u 77. minuti kada se u strijelce, nakon dvije asistencije, upisao Guimaraes.

Chelsea - Bournemouth 2:1

Petom pobjedom u nizu Chelsea je zaključio sezonu. Na domaćem terenu svladao je Bournemouth s 2:1 i u Europu će sa šeste pozicije.

Chelsea je poveo u 17. minuti. Daleko je izašao Neto s gola Bournemoutha, no odbio je loptu samo do centra gdje se našao Moises Caicedo. Ekvadorac nije puno razmišljao i odmah je opalio te pogodio prazan gol.

Domaćin je do drugog gola stigao u 48. minuti kada je Raheem Sterling poslao loptu kroz noge protivničkom vrataru. Odmah u sljedećem napadu gosti su uz malo sreće smanjili zaostatak preko Enesa Unala.

Sheffield Utd. - Tottenham 0:3

Pobjedom je natjecateljsku sezonu zaključio Tottenham koji je kod fenjeraša Sheffielda slavio s 0:3 i zadržao petu poziciju.

U 15. minuti Tottenham je stigao do vodstva nakon što je lijepo pogodio Dejan Kuleševski. Udarac je bio neobranjiv, a lopta od stative ušla u gol. Odličan udarac Pedra Porra pod gredu u 60. minuti donio je gostima podebljanje prednosti.

Kuleševski je svojim drugim pogotkom u 65. minuti donio novo povećanje prednosti Spursa. Do kraja se stanje na semaforu nije više promijenilo.

Crystal Palace - Aston Villa 5:0

Aston Villa već je ranije osigurala četvrto mjesto, a danas je na gostovanju kod Crystal Palacea upisala uvjerljiv poraz. Domaćin je slavio s 5:0 i sezonu zaključio točno na sredini ljestvice.

Odlična lopta Michaela Olisea za Jean-Philippea Matetu koji dovodi domaće u vodstvo u devetoj minuti. Isti igrač zabio je za 2:0 u 39. minuti.

Crystal Palace nastavio je puniti mrežu gostiju iz Birminghama u 54. minuti kada je zabio Eberechi Eze. Katastrofa Ville nastavila se deset minuta kasnije kada je pogodak postigao Mateta, za svoj hat-trick na susretu.

Ne samo što je postao prvi igrač na Selhurst Parku koji je u utakmici Premiershipa zabio hat-trick, nego je ubrzo stigao i do svog četvrtog gola. Ali nakratko, jer ga je poništio VAR.

Na 5:0 povisio je zato Eze u 70. minuti, a stanje se više nije mijenjalo na semaforu.

Luton - Fulham 2:4

Luton se od Premiershipa oprostio domaćim porazom od Fulhama. Gosti su slavili rezultatom 2:4 i sezonu završili na 13. mjestu.

Gosti su poveli u 43. minuti kada je mrežu zatresao Adama Traore. Početkom sudačke nadoknade Luton je izjednačio iz kaznenog udarca preko Carltona Morrisa, da bi već u sljedećem napadu gosti došli do novog vodstva. Zabio je Raul Jimenez.

Meksikanac je svoj drugi pogodak na susretu zabio u 49. minuti kada je najbolje reagirao na centaršut Harrisona Reeda. Domaćin je smanjio zaostatak preko Alfieja Doughtyja, dok je četvrti gol u mrežu Lutona bio djelo Harryja Wilsona.

Burnley - Nottingham Forest 1:2

Nije se dugo čekalo na vodstvo gostiju, ubacio je Anthony Elanga, a loptu u mrežu skrenuo Chris Wood. Igrala se druga minuta. Isti igrač stigao je do svog drugog pogotka u 14. minuti.

Domaćin je smanjio zaostatak u 72. minuti kada je pogodak zabio Josh Cullen. Rezultat se do kraja više nije promijenio. Burnley je već od ranije ispao u niži rang, dok je Nottingham potvrdio ostanak.

Brighton - Manchester United 0:2

Manchester United slavio je kod Brightona s 0:2, ali ostaje na osmom mjestu ljestvice. S druge strane, domaćin će sezonu zaključiti na 11. poziciji.

Najduže smo na pogodak čekali u Brightonu gdje je Manchester United poveo u 74. minuti kada je zabio Diogo Dalot. Pobjedu gostima potvrdio je Rasmus Hojlund u 88. minuti.

16:49 - Joško Gvardiol kreće od prve minute za City, dok će šansu s klupe čekati Mateo Kovačić.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

16:48 - Četiri putnika u Ligu prvaka već su određena, dok se borba za preostale europske pozicije nastavlja. Peti i šesti izborit će Europsku ligu, ako Manchester City osvoji FA kup i u tom slučaju sedmi će ići u Konferencijsku ligu. Ako Manchester United osvoji FA kup, onda će on u Europsku ligu, kao i ekipa koja završi na petom mjestu.

16:46 - Liverpool će na Anfieldu ugostiti Wolverhampton u posljednjoj utakmici Jürgena Kloppa na klupi Redsa.

16:45 - Posljednjeg dana Premiershipa, Arsenal će biti domaćin Evertonu, a Manchester City ugostit će West Ham. Građani svoju četvrtu uzastopnu titulu sigurno osvajaju današnjom pobjedom. U slučaju remija Građana i pobjede Topnika, gledat će se gol razlika, dok će Arsenal sigurno postati prvak ako pobijedi protiv Evertona, a City izgubi. Topnicima je gol razlika +61, Građanima +60.