Vodeni sportovi

Jana Pavalić ostala na svega šest stotinki do odličja na EP u Beogradu

Branimir Korać, HINA • subota, 22.06.2024.

Jana Pavalić još jednom je potvrdila veliki talent i kako predstavlja budućnost hrvatskog plivanja, ali medalja joj je unatoč tome izmaknula...

Mlada hrvatska plivačica, 17-godišnja Jana Pavalić zauzela je peto mjesto u finalu utrke na 50 metara slobodno na Europskom prvenestvu u Beogradu, a medalja joj je izmaknula za samo šest stotinki.

Pavalić, koja je u petak bila najbrža u polufinalu s novim hrvatskim rekordom od 24.67 sekundi s kojim je ispunila i A olimpijsku normu, u finalu je plivala 24.85 sekundi. Sve do završnih pet metara bila je rame uz rame s Mađaricom Petrom Senanszky, koja je u konačnici osvojila zlato sa 24.56, ali je "promašila" ulazak u cilj pa su ju pretekle i srebrna Grkinja Theodora Drakou sa 24.59, brončana Dankinja Julie Kepp Jensen sa 24.79 te četvrta Poljakinja Kornelia Fiedkiewicz sa 24.82.

Hrvatski plivač Jere Hribar (20) plasirao se u finale Europskog prvenstva u Beogradu u disciplini 50 metara slobodno, on je u subotu u polufinalu s vremenom 22.03 sekunde bio peti.

Hribar je u polufinalu plivao 19 stotinki brže no u jutarnjim kvalifikacijama, a ovaj je njegov rezultat samo devet stotinki slabiji od osobnog rekorda.

Najbrži u polufinalu bio je Grk Kristian Gkolomeev sa 21.73 ispred Srbina Andreja Barne sa 21.92 i Ukrajinca Vladislava Buhova sa 21.94.

Finale je na programu u nedjelju od 18.30 sati.

Nažalost, do finala nisu uspjeli Meri Mataja na 50 metara prsno, Amina Kajtaz na 200 metara leptir te Juraj Barčot na 200 metara mješovito.

Mataja je u polufinalu na 50m prsno plivala 31.39 sekundi, odnosno 18 stotinki slabije od osobnog rekorda te joj je ulazak u finale izmaknuo za tri stotinke. Bila je deveta, dok su Finkinja Ida Hulkko i Grkinja Maria Thaleia Drasidou podijelile sedmo mjesto sa 31.36. Najbolja u polufinalu bila je Finkinja Veera Kivirinta sa 30.73.

Kajtaz je bila vodeća u svojoj polufinalnoj skupini nakon 100 metara, ali je onda iznenada popustila te završila posljednja, ukupno 16. s vremenom 2:36.21 minuta što je za preko 20 sekundi slabije od vremena koje je plivala u jutarnjim kvalifikacijama (2:14.96).

Barčot je u polufinalu utrke na 200m mješovito plivao novi osobni rekord od 2:02.45 minuta čime je popravio svoje najbolje vrijeme u karijeri za 39 stotinki, ali to je bilo dovoljno samo za 15. mjesto.

U subotu je u finalu na 1500 metara slobodno trebao nastupiti i Marin Mogić, ali ta je utrka odgođena za nedjelju zbog lošeg vremena. test