EP 2024, skupina F, 3. kolo, 26.06.2024, 21:00 h, Arena AufSchalke, Gelsenkirchen
Portugal

Gruzija u debitantskom nastupu izborila osminu finala Eura!

Petar Jenjić • srijeda, 26.06.2024.

Gruzija ide u osminu finala Europskog prvenstva. U odlučujućoj utakmici grupne faze došla je do pobjede protiv Portugala koji je već ranije osigurao prvu poziciju...

Giorgi Citaišvili
63'
5
Solomon Kvirkvelia
76'
20
Anzor Mekvabišvili
82'
9
Zuriko Davitašvili
82'

Ruben Neves
46'
9
Andre Silva
65'
2
Nelson Semedo
65'
21
Diogo Jota
75'
16
Matheus Nunes
75'
Roberto Martinez

Nogometaši Gruzije odigrali su jako dobru utakmicu protiv Portugala i pobjedom od 2:0 izborili plasman u osminu finala Europskog prvenstva. Iskoristili su činjenicu da su Portugalci već ranije osigurali prvo mjesto i u debitantskom nastupu na velikom turniru prošli grupu.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Sjajno otvaranje Gruzije i odmah pogodak u drugoj minuti. Dobro odigrana kontra nakon greške Antonija Silve, on je "proigrao" Georgesa Mikautadzea koji bježi obrani Portugala, upošljava Hviču Kvaracheliju, a on je matirao protivničkog vratara.

Jako dobar slobodan udarac Cristiana Ronalda u 16. minuti s 30 metara, ali odbio je gruzijski vratar. Izdvaja se udarac Joaa Palhinhe u 22. minuti koji je lako obranio Giorgi Mamardašvili, nakon čega su Portugalci još dva puta prijetili, ali oba su udarca otišla van okvira gola.

Pokušaj Kvarachelije iskosa stigao je u 33. minuti, ali i on je zatresao vanjski dio mreže. Tri minute kasnije ponovno prijete Gruzijci nakon slobodnog udarca, no oštar ubačaj otišao je malo kraj gola. Izdvajaju se još dva udarca u okvir Portugala, prvo Joaa Felixa, a zatim i Pedra Neta. Oba je obranio Mamardašvili.

Odmah na početku drugog poluvremena prijetio je Portugal, odmah dvije velike opasnosti pred golom Gruzije, ali blok je bio na mjestu. U 53. minuti Antonio Silva ponovno je bio tragičar Portugala, skrivio je kazneni udarac nad Otarom Kiterišvilijom.

Penal je izveo Georges Mikautadze, pročitao je stranu Diogo Costa, ali udarac je bio odličan. Tako je stigao do trećeg pogotka na ovom turniru, jedan od rijetkih koji je zabio u sve tri utakmice grupne faze velikog natjecanja.

Giorgi Čakvetadze je pojurio u kontru u 71. minuti, ali udarac nije bio najbolji. Otišla je lopta iznad gola. Imali su Portugalci u završnici susreta tri šanse za postizanje pogotka, no nisu ih iskoristili. test