EP 2024., nokaut faza, Četvrtfinale, 05.07.2024, 21:00 h, Volksparkstadion, Hamburg
Suci: Michael Oliver, Stuart Burt, Dan Cook (Engleska); 4. sudac: Szymon Marciniak (Poljska)
Portugal
Portugal
3:5(0:0, 0:0, 0:0 pp, 3:5 pen) Francuska
Francuska

Francuzi sretniji od Portugalaca, jedan promašaj presudio u raspucavanju

Branimir Korać • petak, 05.07.2024.

Poznat je prvi polufinalni par Europskog prvenstva. U borbi za prolaz u finale Europskog prvenstva naći će se Španjolska i Francuska...

Francisco Conceicao
74'
2
Nelson Semedo
74'
18
Ruben Neves
90'+2'
11
Joao Felix
106'
16
Matheus Nunes
118'
Ousmane Dembele
67'
15
Marcus Thuram
86'
19
Youssouf Fofana
91'
25
Bradley Barcola
106'

Didier Deschamps

Punih sat vremena Francuska i Portugal igrali su utakmicu koja nije bila dostojna četvrtfinala Europskog prvenstva. Bez dostatnog rizika, šahovska bitka na sredini terena, većim dijelom praktički bez prilika.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Prvo poluvrijeme bilo je za što brži zaborav, a muku je i Michael Oliver želio čim prije završiti označivši kraj bez nadoknade.

Francuzi su imali niz ubačaja koji nisu pogađali cilj, Portugalci su pak dolazili do kaznenog prostora i tu su onda griješili bez prave prijetnje prema Maignanu. Vrijedi spomenuti tek udarac Hernandeza koji je obranio Costa

I u prvih 15-ak minuta drugog dijela vrlo slična priča. Naznaka da bi se to moglo promijeniti stigla je u 59. minuti kada se Leao sjurio lijevom stranom, došao pred Maignana, ali Camavinga je spasio svog vratara od neugodnosti.

U 61. minuti prva prava velika prilika na susretu. Bruno Fernandes je dobio loptu u 16 metara, došao pred Maignana, dobro je gađao u suprotni kut, ali Maignan brani. Desetak sekundi kasnije u nastavku akcije pucao je Joao Cancelo, ali neprecizno.

Portugal je živnuo i dvije minute kasnije imao je možda još bolju priliku. Leao je pronašao utrčalog Vitinhu koji je imao puno prostora i vremena, no pucao od prve, ali u Maignana.

Ubrzo su krenuli i Francuzi. Prvo je Kolo Muani bio u sjajnoj situaciji, došao je pred vratara, pucao je, ali Ruben Dias je uspio skrenuti loptu u korner.

U 70. minuti nova sjajna prilika za Francusku. Tek što je ušao u igru, Dembele je počeo stvarati probleme portugalskoj obrani i upravo je on kreirao sjajnu priliku Camavingi koji iz blizine puca pokraj gola.

Bilo je to ludih deset minuta tijekom kojih su i jedni i drugi mogli do vodstva, ali nisu to iskoristili. Do kraja regularnog dijela i jedni i drugi su ponovno učvrstili obranu i pogodaka nije bilo.

Odmah na početku prvog produžetka ukazala se sjajna prilika za Cristiana Ronalda koji je dobio dobru loptu na 8-9 metara, ali udarac je bio vrlo neprecizan i otišao je visoko preko gola.

Na promjeni strana uoči drugog produžetka Deschamps je izvadio iz igre Mbappea koji je bio ranije dobio udarac u glavu te je na klupi stavljao led na ozlijeđeni nos.

U drugom produžetku Portugal je još dva puta zaprijetio preko Joaa Felixa i Nuna Mendesa, ali mreža se nije tresla.

U konačnici više od 120 minuta igre, ali bez pogodaka i odluka je pala u raspucavanju s 11 metara. Samo jedan igrač nije bio uspješan, Joao Felix u trećoj seriji pogodio je vratnicu i Francuska je prošla u polufinale! test