Ostali sportovi

Hrvatske kadetkinje nakon drame poražene od domaćina Rumunjske

Sportnet • nedjelja, 07.07.2024.

Hrvatske odbojkašice do 18 godina ponovno su odigrale meč koji bi se slobodno mogao nazvati trilerom. Suci ponovno nisu bili naklonjeni hrvatskim odbojkašicama, a to ih je možda u ključnom trenutku i koštalo koncentracije...

Peta utakmica na Europskom prvenstvu U-18 za žensku kadetsku reprezentaciju bila je i četvrta koja je otišla u pet setova. Bio bi vjerojatno i peti susret u pet setova da dan ranije naša utakmica protiv Španjolske nevjerojatnom pogreškom zapisničkog stola i sudaca nije zaustavljena u četvrtom setu.

Igraj na sve sportove na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Naime, iz neobjašnjivog razloga upisani su nepostojeći poeni našim suparnicama pa je set okončan 25:22. Da nije bilo te neshvatljive situacije koja se ne događa niti na niželigaškim utakmicama Hrvatska bi vrlo vjerojatno i taj meč odvela u peti set.

Bilo kako bilo, izgubile su naše kadetkinje u petom kolu od Rumunjske 2:3 (22:25, 25:21, 19:25, 25:16, 9:15) nakon 126 minuta igre, u meču koji su obilježili, kao i u prethodnim, veliki rezultatski skokovi tijekom igre.

U prvom setu ključna je bila 5:0 serija Rumunjske kojom je stekla prednost od tri-četiri poena, koju su održavali skoro do finiša seta. Hrvatska je uspjela izjednačiti u finišu, imale su naše 19:19 i 22:22, no posljednja tri poena osvojile su domaće igračice u Blaju.

Odgovaraju naše u drugom setu, nakon 17:17 imaju 21:20 do konačnih 25:21. I tada slijedi slabiji treći set, Rumunjska u jednom trenutku vodi s 18:11, Hrvatska smanjuje na 18:21 ali set pripada domaćoj ekipi s 25:19. Naš je odgovor uslijedio odmah u četvrtom setu, koji naše otvaraju s 10:3, potom i 18:6 sve do 25:16.

Umjesto da na krilima tog sjajnog seta u kojem su s terena “pomele“ Rumunjsku nastave i u petom, dozvoljavaju domaćoj ekipi da se vrati u igru i povede 6:2 i 9:4. A tada je jako teško igrati. Tračak nade pojavio se kod 6:10 kada se ponovno događa jedna sporna situacija gdje suci dosuđuju nešto što se nije dogodilo. U toj nervozi do kraja seta se igra naših djevojaka više nije mogla sastaviti.

Nakon utakmice izbornica Svetlana Ilić dala je vrlo emotivnu izjavu u kojoj je obuhvatila ovu ali i prethodnu utakmicu:

“Teško je u ovom trenutku napraviti bilo kakvu analizu u kojoj bi se potpuno isključile emocije. Zbilja su preteška dva dana iza nas, ono čemu se sigurno nitko od nas nije nadao. Gotovo nikada u karijeri nisam komentirala suđenje, ali ovoga puta to nije jednostavno. Nažalost, ova izjava ide u smjeru da više ne govorimo o našim igračicama nego o nečemu drugome, a to me najviše žalost. Ipak ću pokušati ostaviti fokus EP na mojim igračicama kojima zaista skidam kapu kako su dva dana izdržale pritisak i sve ovo što ne pripada sportu. Sigurna sam da jučerašnju utakmicu nismo otvorili onako kako smo navikli, nismo odigrali svoju najbolju odbojku i tu smo negdje i dobili odgovor zašto je utakmica počela s 2-0. Međutim, mi smo se već u drugom setu vratili i čvrsto stajali na terenu i igrali odbojku koju smo diktirali stalno. Ono što žalosti je da su svi već imali prilike vidjeti da je nakon našeg protesta utakmica odvedena u drugi smjer. Nakon potpunog preokreta i tog četvrtog seta u kojem smo igrali prilično dominantno, na način na koji smo igrali i do tada. Rezultiralo je kako je rezultiralo i ne bih više o tome. Smogli smo snage prespavati noć, analizirati suparnika i dogovor je bio da se vratimo danas na teren i svu svoju energiju i odbojkaško umijeće ponovno upotrijebimo kako bismo sportski odigrali utakmicu. Djevojke su maksimalno ispoštovale naše dogovore, bile su hrabre tijekom utakmice. Rumunjska nije jednostavna ekipa, domaćini su, puna je dvorana, bučna je bila podrška gledatelja. Mislim da su naše igračice jako dobro podnijele taj pritisak i mislim da smo odgovorile na ispravan način, samim time u prilog govore i osvojeni setovi. Ostalo ide u ruke sudačkog para koji nam nije dozvolio niti jednog trenutka da dođemo u priliku da igramo odbojku i pričamo odbojkaškim jezikom. Ponovit ću još jedno, jako se loše osjećam jer sam malo kada u karijeri imala priliku komentirati utakmicu na razini suđenja, a ne odbojke. To mi je izuzetno krivo jer ove djevojke to ne zaslužuju. Mislim da su bile veliki borci, bile su tim, dale su srce na parketu i pokušale su sve što je bilo u njihovoj moći. Na kraju je epilog da smo izgubili susret, gospođa sutkinja je razdvojila kartone, poslala nam je kapetana u svlačionicu, a s obzirom na to da se radi o mladoj 17-godišnjoj igračici jasno je da su na ovoj utakmici pokazali da žele biti dominantni, da oni žele biti glavni glumci ove priče. Ostaje žal za ovim EP jer matematički je jako teško ostati u borbi za polufinale, a mi završavamo komentarom ovakvog tipa. No, postoje fakti, postoje video snimke koje nam daju za pravo. Zahvaljujem se cijelom mom timu na lijepih mjesec dana priprema, a mi idemo dalje, očekuju nas još dvije utakmice gdje želimo izaći na teren i pokazati svoje pravo lice. Nećemo odustati, borit ćemo se do posljednjeg poena. Sve ostalo neka ostaje za neke dublje analize. Ovih 14 djevojaka i 5 članova stručnog stožera učinilo je sve da ovo EP budemo pravi vrhunski sportaši i na tome im čestitam i zahvaljujem svima.“

Službena statistika susreta, koja je uvelike na našoj strani, ponudit će ovakvu sliku: poeni u napadu 58-35 za Hrvatsku, blok 9-10, as servisi 10-11, prijem servisa 40-35 posto i pogreške 46-23.

Maša Mlinar i Klara Vasilj postigle su 14 poena (Klara četiri bloka), Ana Prkačin i Anamarija Čižmar 12 (Ana tri asa, a Anamarija tri bloka), Franka Golemac i Lana Francetić osam, Iva Ucović šest te Lorena Smojver tri.

Hrvatska je trenutno na šestom mjestu sa šest bodova, skorom 2-3 i set razlikom 11-13. Sljedeći susret u skupini naše igraju u ponedjeljak u 13:30 sati protiv Srbije koja je na posljednjem osmom mjestu. test