Grci ipak prejaki, Hrvatska zaustavljena na posljednjoj stepenici prema Parizu

Branimir Korać • nedjelja, 07.07.2024.

Hrvatska košarkaška reprezentacija nije uspjela izboriti nastup na Olimpijskim igrama u Parizu. Grci su u finalu kvalifikacijskog turnira u Pireju bili bolji s 80:69.

Hrvatska - Grčka 69:80 (22:22, 39:45, 53:66)

Hrvatska: Goran Filipović, Jaleen Smith 4 (7 asistencija), Borna Kapusta, Filip Krušlin, Mario Hezonja 15, Dario Šarić 14 (12 skokova), Ivan Vraneš, Danko Branković, Mateo Drežnjak 15, Dario Drežnjak 2, Ivica Zubac 19 (12 skokova), Toni Nakić.

Grčka: Thomas Walkup 6 (5 skokova), Giannoulis Larentzakis 3, Dimitris Moraitis, Vasileios Toliopoulos 5, Nick Calathes 14 (5 skokova, 11 asistencija), Panagiotis Kalaitzakis, Georgios Papagiannis 19, Vasilis Charalampopoulos, Kostas Papanikolaou 8, Giannis Antetokounmpo 23 (8 skokova), Kostas Antetokounmpo, Konstantinos Mitoglou 2

Izabranici Josipa Sesara nisu uspjeli kreirati veliko iznenađenje, Grčka je ipak bila prejaka i na kraju je zasluženo slavila 80:69.

Igraj na košarkaške utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Presudila je širina grčke reprezentacije, Hrvatska je svakog od startera imala više od 30 minuta na parketu, a od onih koji su ulazili s klupe najviše je igrao Filip Krušlin, devet minuta. S klupe je Hrvatska dobila samo dva poena i to Darija Drežnjaka.

Nedostajao je onaj učinak izvana kakav je Hrvatska imala protiv Slovenije kada je sjajno igrao Filipović, ovdje je Smith šutirao iz igre 1/9, a Filipović ostao bez poena u sedam minuta na parketu.

Za neko iznenađenje Hrvatska je morala biti na najvišoj mogućoj razini na kojoj može biti, no nije išlo i Grčka je slavila. Ali ne može se nikome ništa prigovoriti, svi su se borili do krajnjih granica.

Hrvatska je ako ništa drugo dugo bila u nekom zaostatku koji se može srezati i vratiti se u igru, ali ključna je u konačnici bila treća dionica.

Tu se razigrao Nick Calathes koji je sam odveo Grčku do dvoznamenkaste prednosti, u posljednjoj dionici, Giannis Antetokounmpo je održavao razliku i Grčka je uspjela slaviti.

S nekolicinom koji nisu bili na ovom turniru, Hrvatska bi imala i veću rotaciju i zasigurno bi Grcima stvorila još više problema, ovako, s praktički jednom petorkom i bez doprinosa s klupe, bilo je gotovo nemoguće.

Grčka zasluženo ide na Olimpijske igre, puno je uložila u to, organizirala i ovaj turnir, Hrvatska ipak nema razloga za padanje u očaj, jednostavno bolji je pobijedio. test

Tijek susreta

Kraj, Grčka odnosi pobjedu i odlazi na Olimpijske igre.

40. minuta - Posljednja minuta, 65:77

38. minuta - Drežnjak nije ubacio tricu, Papagiannis je. 62:75

36. minuta - Šarić otvorena trica 60:70

35. minuta - Zubac je na 17+12

34. minuta - Grčka je mogla u posljednjih nekoliko napada pobjeći na ogromnu razliku, ali dosta toga je promašila.

32. minuta - Šarić je na dopub le-double učinku 11+12.

Posljednjih deset minuta.

Treća četvrtina 53:66

30. minuta - Kraj treće dionice, Grčka ima povećih plus 13.

30. minuta - Nekolicina igrača u drugom poluvremenu je potpuno ispala iz ritma, Sesar mora pronaći hitno petoricu koji su spremni odraditi završnicu.

29. minuta - Tehnička Zubac uz njegov očit prekršaj. Nepotrebno. 53:66

28. minuta - 14. razlike za Grčku, Giannis, njegovih 13 poena

27. minuta - Calathes vodi Grčku na dvoznamenkastu razliku, 50:60

26. minuta - Calathes radi najveće probleme Hrvatskoj u drugom poluvremenu, došao je do 12 poena.

26. minuta - Odmah odgovara Calathes, posve sam drugi put u kratko vrijeme.

25. minuta - Trica Drežnjak! 48:52.

24. minuta - Smith je loše ušao u drugoi poluvrijeme, sada je izgubio loptu pod pritiskom krivim vođenjem.

22. minuta - Grci su dobro ušli u drugo poluvrijeme i pogodili svoja prva dva napada.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme 39:45

20. minuta - Trica Papanikolaou tri sekunde prije poluvremena, 39:45, Hezonja 10, Zubac 9+6. Kod Grka problem su Papagiannis sa 16 i Antetokounmpo s 11 poena.

19. minuta - Trica Drežnjak! Hrvatska je na minus jedan! 39:40.

18. minuta - Čak 16 poena Papagiannisa.

17. minuta - Drežnjak! Trica uz faul! Ubacuje i slobodno 33:37.

16. minuta - Hrvatska je stala, Grci se dižu, imaju plus osam i napad.

15. minuta - Veže tricu i Toloipoulos, Grci na plus šest, 35:29. Ne smije im se dopustiti konkretnije odvajanje jer ih je onda gotovo nemoguće stići.

15. minuta - Dva skoka u napadu Grka, šteta, 29:32

13. minuta - Važan skok u napadu i koš Zupca uz prekršaj, 27:27

12. minuta - Smith ubacuje prve hrvatske poene u drugoj dionici, 24:25

Počela je druga dionica.

Prva četvrtina 22:22

Kraj prve četvrtine, 22:22, dobar nastup Hrvatske. Hezonja i Papagiannis po deset poena, najefikasniji.

10. minuta - Hezonja pogađa dva bacanja, 22:22, deset poena Hezonje

10. minuta - Trica Larentzakis uz faul Hezonje, najgore moguće.

9. minuta - Osam poena Papagiannisa.

8. minuta - Trica Šarić 18:14!

6. minuta - Hezonja dodaje dva bacanja, Hrvatska vodi 13:12

6. minuta - Herzonja prekida mali nered u igri na obje strane ubačajem za 11:12

5. minuta - Zubac ne pogađa slobodna bacanja, 1/4

5. minuta - 9:12 nakon trice Calathesa, šteta, do tog šutra obrana je bila izvrsna.

3. minuta - Dosta rano Grci napadaju, 5:7 Giannis preko Zupca

2. minuta - Dobar početak Hrvatske, Giannis promašuje dva bacanja, 4:3

1. minuta - Počelo je, sretno Hrvatska!

Hrvatska je pred vratima raja, ali bit će strašno teško. Može li teže? Dvorana u Pireju je puna, traže Grci odlazak na Olimpijske igre prvi put nakon 2008. godine, Giannis Antetokounmpo je iznimno motiviran i ponavlja kako mu je to san... Međutim, ova Hrvatska već je pokazala da srcem i borbenosti može napraviti jako puno, pa zašto ne i probati svladati Grke. test