Ostali sportovi

O'Callaghan iznenadila Titmus i uzela zlato na 200 slobodno

HINA, Mihaela Bradovski • utorak, 30.07.2024.

Australska plivačica Mollie O'Callaghan osvojila je zlatnu medalju na 200 m slobodno s rezultatom 1:53.27 što je novi olimpijski rekord.

Braniteljica naslova, svjetska i olimpijska rekorderka, te najbrža iz kvalifikacija, Australka Ariarne Titmus bila je najveći favorit za zlato. No, morala se zadovoljiti srebrom nakon što je iznenađujuće slavila njezina sunarodnjakinja Mollie O'Callaghan.

Igraj na Olimpijske igre na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Za 20-godišnju djevojku iz australskog Logana to je druga zlatna medalja u Parizu, nakon što je sudjelovala u pobjedničkoj štafeti 4x100 slobodno. Pobijedila je sa 23 stotinke sekunde boljim rezultatom od dosadašnjeg olimpijskog rekorda kojeg je iz Tokija držala Titmus.

Tri godina starija Titmus je u finalu plivala 1:53.81, dok je broncu osvojila aktualna svjetska prvakinja Siobhan Haughey iz Hong Konga s rezultatom 1:54.55. Haughey je u Tokiju u ovoj disciplini bila druga.

Rumunj Popovici je osvojio zlatnu medalju na 200 metara slobodno s rezultatom 1:44.72 ostvarivši najveći uspjeh u karijeri. Mladi 19-godišnji Rumunj je na SP-u u Budimpešti 2022. osvojio dva zlata na 100 i 200 slobodno, a sada je stigao i do olimpijskog slavlja.

Drugi je sa svega 0.02 sekunde zaostatka bio Britanac Matthew Richards, dok je broncu osvojio Amerikanac Luke Hobson sa 0.07 sekundi zaostatka. Četvrti je bio Britanac Scott Duncan koji je u Tokiju "doplivao" do srebra. Olimpijski pobjednik iz Tokija Britanac Tom Dean nije se plasirao za OI.

Na 100m leđno olimpijsko zlato je osvojio svjetski rekorder Talijan Thomas Ceccon s rezultatom 52.00, što je 0.4 sekunde sporije od njegovog svjetskog rekorda.

Za 23-godišnjeg Talijana ovo je druga pariška, te četvrta olimpijska medalja u karijeri, ali prva u pojedinačnoj konkurenciji. Iz Pariza ima i broncu iz utrke štafeta 4x100 slobodno, dok je u Tokiju osvojio srebro na 4x100 slobodno, te broncu na 4x100 mješovito.

Srebro je pripalo Kinezu Jiayu Xu s rezultatom 52.32, dok je broncu, baš kao i u Tokiju, osvojio Amerikanac Ryan Murphy (52.39).

Na 100 prsno pobijedila je Južnoafrikanka Tatjana Smith s rezultatom 1:05.28 nakon što je u Tokiju u ovoj disciplini bila druga. Smith iz Tokija ima i zlato na 200 prsno.

Kineskinja Tang Qianting je bila druga (1:05.54), dok je Irkinja Mona McSharry bila treća (1:05.59) osvojivši prvu plivačku medalju za svoju domovinu nakon Atlante 1996. godine. Svjetska rekorderka Amerikanka Lilly King bila je četvrta (1:05.60).

Na 400 mješovito slavila je svjetska rekorderka Kanađanka Summer McIntosh sa 4:27.71. Za darovitu 17-godišnju Kanađanku druga je to medalja u Parizu nakon srebra na 400 slobodno.

Drugo i treće mjesto osvojile su Amerikanke Katie Grimes (4:33.40) i Emma Weyant (4:34.93). Za Weyant je ovo druga olimpijska medalja u ovoj disciplini nakon što je u Tokiju bila druga.

Premda ima svega 17 godina, McIntosh u svojoj riznici trofeja ima i osam medalja sa svjetskih prvenstava pri čemu četiri zlata. Nastupila je i na OI u Tokiju gdje je sa 14 godina postala najmlađa kanadska sportašica u povijesti osvojivši četvrto mjesto na 400 m slobodno. test