Ostali sportovi

Plivanje: Treća medalja za kanadsku tinejdžericu, Australke najbrže u štafeti

HINA, Mario Borko • četvrtak, 01.08.2024.

Četvrtak je na Olimpijskim igrama u Parizu ponudio velik broj uzbudljivih plivačkih utrka, a ponovno je u prvi plan iskočila 17-godišnja Summer McIntosh koja je osvojila već treću medalju na ovim Igrama...

Kanadska tinejdžerica, tek 17-godišnja Summer McIntosh već je izrasla u jednu od najvećih zvijezda Olimpijskih igara u Parizu, ona je u četvrtak osvojila svoju treću medalju, a drugu zlatnu na plivačkim natjecanjima u dvorani La Defense.

Igraj na Olimpijske igre na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

McIntosh je u četvrtak slavila na 200 metara leptir s novim olimpijskim rekordom od 2:03.03 minuta odbivši u završnici nalet Amerikanke Regan Smith (22) koja je stigla do srebra s novim nacionalnim rekordom od 2:03.84, dok je braniteljica naslova u ovoj disciplini iz Tokija otprije tri godine Kineskinja Yufei Zhang (26) osvojila broncu s 2:05.09.

McIntosh je ranije ovoga tjedna već osvojila zlato na 400m mješovito te srebro na 400m slobodno. Smith je, pak, i prije tri godine bila srebrna u ovoj disciplini.

U utrci plivačica na 200 metara prsno Amerikanka Kate Douglass (22) uspjela je pobijediti braniteljicu naslova iz Tokija Južnoafrikanku Tatjanu Smith (27). Douglass je na cilj stigla u vremenu novog američkog rekorda od 2:19.24, dok je Smith plivala 2:19.60.

Zanimljivo, Smith je u Tokiju bila zlatna na 200m i srebrna na 100m prsno, dok je u Parizu uzela zlato na 100m, a srebro na 200m. Do bronce je stigla aktualna svjetska prvakinja iz Dohe ranije ove godine Nizozemka Tes Schouten (23) s 2:1.05.

Australska ženska štafeta na 4x200 metara slobodno stigla je do zlata ponajprije zahvaljujući odličnoj posljednjoj izmjeni Ariarne Titmus koja se vrlo brzo odvojila od Amerikanke Erin Gemmell i na cilj stigla s olimpijskim rekordom od 7:38.08 minuta, odnosno 2.78 sekundi ispred srebrnih Amerikanki.

Uz Titmus, za Australiju su još plivale Mollie O'Callaghan, Lani Pallister i Brianna Throssell, a za SAD su prije Gemmell nastupile Claire Weinstein, Paige Madden i Katie Ledecky.

Broncu su sa 7:42.34 osvojile braniteljice naslova iz Tokija Kineskinje u sastavu Junxuan Yang, Bingjie Li, Chutong Ge i Yaxin Liu.

Jedini muški finale večeri bio je onaj na 200 metara leđno u kojem je lanjski svjetski prvak iz Fukuoke Mađar Hubert Kos (21) u samoj završnici pretekao Grka Apostolosa Christoua (27), Kos je slavio s 1:54.26, dok je Christou na kraju jedva stigao i do srebra s 1:54.82 jer je do bronce s 1:54.85 stigao Švicarac Roman Mitjukov (24). test