Dinamu je sudio povijesnu utakmicu, Hrvatsku nadoknadom izbacio s Eura, a sada dijeli pravdu u Salzburgu

Mario Borko • ponedjeljak, 21.10.2024.

Dinamo u srijedu gostuju u Salzburgu kod Red Bulla, a pravdu će na utakmici dijeliti Nizozemac Danny Makkelie koji je, bez obzira na to što je hrvatskim klubovima sudio nekoliko puta kroz godine, ostao zapamćen po nedavnoj nadoknadi od osam minuta na utakmici Hrvatske i Italije na Euru...

Još su relativno svježe rane kojoj je Hrvatskoj prouzročio neuspjeh na Europskom prvenstvu u Njemačkoj. Vatreni nikada nisu imali brojniju podršku, ali su podbacili, dva puta ispuštali pobjedu u sudačkoj nadoknadi i tako ispali već u skupini.

Igraj na utakmice Lige prvaka na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Posebno je bio bolan pogodak primljen protiv Italije u 98. minuti susreta, a hrvatska javnost je danima negodovala zbog neobjašnjivih osam minuta sudačke nadoknade koju je, na relativno čistoj utakmici, pokazao Nizozemac Danny Makkelie.

Osim nadoknade bio je sporan i kriteriji, a “potiho“ je to potvrdila i Uefa koja ga je nakon te utakmice poslala kući s Eura. Makkelie je dio elitne skupine sudaca i dugotrajnih posljedica nije bilo.

U Eredivisie je prvi puta sudio u drugom kolu, a dijelio je pravdu u Glasgowu na utakmici Lige prvaka između Celtica i Slovana (5:1). Sudio je i međunarodnu utakmicu Gruzije i Albanije, a sada mu je pripao i ogled trećeg kola Lige prvaka između Red Bull Salzburga i Dinama.

Modri u srijedu gostuju u Salzburgu koji je nakon dva kola na nula bodova uz vrlo slabu gol razliku (0-7), a u domaćem prvenstvu, gdje dominira već godinama, tek četvrti. Makkelie će dijeliti pravdu, a Dinamu je posljednji put sudio 2022. u četvrtom pretkolu Lige prvaka protiv norveškog Bodo/Glimta.

Modri su izgubili s 1:0, ali su to nadoknadili u uzvratu u Zagrebu i ušli u najelitnije klupsko natjecanje. Nizozemac je sudio i povijesnu utakmicu četvrtfinala Europske lige koju je Dinamo u Villarrealu izgubio s 2:1.

Makkelie je sudac s dugogodišnjim međunarodnim iskustvom, a najtrofejnijem hrvatskom klubu sudio je i prije deset godina u Aalborgu u utakmici koju su Zagrepčani dobili s 0:1, a u tom su susretu nastupili Arijan Ademi i Marko Pjaca.

Modri ga pamte po dobrom i iz 2013. kada je sudio susret kvalifikacija Lige prvaka protiv Sheriffa u kojem je Dinamo pobijedio s 0:3.

Zanimljivo, Makkelie je sudio utakmicu Slaven Belupa protiv Atletico Bilbaa koju su Farmaceuti dobili s 2:1, a dijelio je pravdu i na susretu Real Betisa i Rijeke koji je završio bez pobjednika (0:0). test