Ostali sportovi
Nevena Lenđel: 'Skok u vis baš nije dostupan, puno je lakše s trkačkim disciplinama'
Prije dolaska Blanke Vlašić na veliku scenu, vladarica u skoku u vis u Hrvatskoj je bila Nevena Lenđel. Lenđel je i dalje u atletici, a danas radi u klubu u Vodnjanu...
Nevena Lenđel, nekadašnja državna prvakinja i rekorderka u skoku u vis i brončana sa Svjetskog juniorskog prvenstva u atletici, pravi je primjer kako nakon sportske karijere uspješno zakoračiti u nove životne izazove. Nekad velika suparnica Blanke Vlašić u njezinim atletskim počecima, danas radi kao pedagog u Ekonomskoj školi u Puli, ali i dalje ima neraskidive veze sa sportom.
"Završila sam u Filozofski fakultet u Rijeci, smjer pedagogija i informatika i potom otišla u Dallas, gdje sam magistrirala. Po povratku iz SAD-a zaposlila sam se u osnovnoj školi gdje sam radila 13 godina kao stručni suradnik pedagog. Sada sam već gotovo osam godina u srednjoj Ekonomskoj školi. Radim još i kao atletska sutkinja i trenerica. Završila sam program osposobljavanja za voditelja atletike za mlađe skupine. Aktivna sam u AK Vodnjan, do sada sam tamo trenirala mlađe skupine, u školi atletike", kaže Nevena Lenđel u razgovoru za web stranicu Hrvatskog olimpijskog odbora.
Nevena Lenđel bila je visašica koju je svojedobno pokušala dostići četiri godine mlađa Blanka Vlašić.
"Spominje to u svojoj knjizi, čak da sam imala važnu ulogu dok je ona tek ulazila u svijet atletike. Naši su se sportski putevi dodirivali, najviše na Blankinom početku."
Jako je zanimljiva priča kako je Lenđel bila nesuđena hrvatska olimpijka sad već davne 2000. godine. Trebala je ići u Sydney, ali na kraju nije bilo ništa od tog nastupa. Na kraju je u Australiju otputovala Vlašić.
"Da, bila sam siguran putnik za Olimpijske igre u Sydneyju, imala sam B normu. Blanka je bila djevojčica s nepunih 17 godina koja sezonu prije nije imala nikakvu preskočenu visinu. Bilo je sigurno da ja idem na Igre, Blanka nije bila ni blizu tog rezultata. Međutim, u posljednji tren je ona ostvarila A normu. Ja sam se u tom trenutku već uvelike spremala za OI, poslala sve podatke, imala akreditaciju, sve je već bilo spremno. Kad je Blanka to preskočila, mislim da je bilo 192 cm, na brzinu smo zaustavili treninge, ali kako sam radila u teretani, skočnost mi je bila nikakva. Pokušali smo uhvatiti A normu, ali nije bilo šanse. Blanka je otišla u Sydney, imala je tamo zapažen nastup. Iskreno, sve je to ostalo iza mene, pripada u neki prošli život."
Bez obzira što je zbog Blankinog skoka ostala bez nastupa na Olimpijskim igrama, Lenđel to svojoj tadašnjoj suparnici nije nimalo zamjerila.
"Sve je bilo legitimno, nema tu nikakve prevare. U ekipnim sportovima su tu uvijek neke nijanse, treneri, suigrači, sudac, ali ovdje je sve jasno. U atletici imaš štopericu, imaš metar. Nije bilo nikakvog zamjeranja. Blanka i ja smo kasnije bile i cimerice na nekim nastupima. Među nama nije nikad nije bilo, kako se kaže 'zle krvi'. Tih četiri godine je ipak velika razlika među nama, ja sam polako završavala, ona je samo rasla i rasla u karijeri. Treba reći da se sportašica kao što je Blanka Vlašić ne rađa često."
Svijet skoka u vis nema više Blanku, ali ima Jaroslavu Mahučih, Ukrajinku koja je za centimetar popravila 37 godina star svjetski rekord Stefke Kostadinove. Olimpijska pobjednica iz Pariza, 22-godišnja Mahučih, ove je godine preskočila 210 cm. Bugarska visašica je na listi rezultata druga s 209 cm, dok je Blanka prije 15 godina na Hanžekovićevom memorijalu preskočila 208 cm, što je treći rezultat svih vremena.
"Blanka je stalno bila blizu, kako bi mi visaši rekli 'lizala' je letvicu. Zanimljivo, muški rekord još stoji od vremena Sotomayora. Stariji sportaši govore da su nekad bila druga vremena što se tiče farmakologije, da su to neuhvatljivi rezultati, ali pokazalo se da ti rekordi ipak nisu nedostižni. Pogledajte samo što radi Mondo Duplantis u skoku s motkom."
Bez obzira na Blankine svjetske uspjehe, u Hrvatskoj skok u vis baš i nije popularan, treneri teško pronalaze talentiranu djecu za tu atletsku disciplinu.
"Iskreno, skok u vis baš nije i dostupan. Na stadionu u Puli strunjače su pod ključem, stalke treba dovući. Puno je lakše s trkačkim disciplinama, staza je tu, spremna. Nema posebnih uvjeta. S druge strane, vis traži specifično trenersko znanje. Nadalje, ne sviđa mi se što se sve ranije razvija specijalizacija kod djece. Nekad si prošao skoro sve discipline, ja sam trčala 600 metara, štafetu 4x400m, 4x100m. Sad mi se čini da djeca dosta kalkuliraju, biraju disciplinu", navodi Lenđel i ističe jedan širi problem koji se uvukao u sport pa tako i u atletiku:
"Pokazatelji govore da smo sve deblja nacija, a skok u vis traži tanašne, vretenaste sportaše, uske kukove… Tako da je i tu sve manji izbor. Djeca su danas uglavnom debeljuškasta."
Uz to, od rane dobi već imaju privatnog trenera, što je nekad bilo nezamislivo.
"Ja sam više stara škola i meni su takvi pojmovi nepoznati. Danas djeca već sa šest, sedam godina imaju svoje trenere, idu na privatne treninge. Mi smo svi trenirali zajedno, odlazili i vraćali se s treninga zajedno, zafrkavali se. Iskreno, trenirali smo i zbog druženja, zajedništva, prijateljstva", prisjetila se Nevena Lenđel svojih atletskih početaka na Uljanikovom stadionu na Verudi.
"Počela sam kod Nebojše Mitrovića u atletskoj školi. Zatim me kratko trenirao Edo Orel pa Andrej Lapajne koji me i odveo u skok u vis, najzaslužniji je za moj izbor, tad sam se zaljubila u tu disciplinu. Mario Capar još je to popravio, da moje treniranje još više sliči na skok u vis. Poslije je došla Danijela Štifanić Fioranti s trenerom Petrom Koricom. Svima sam zahvalna."
Osim djece koja će trenirati atletiku, danas je teško pronaći i osobe koje žele biti atletski suci.
"Mogu to reći iz osobnog kuta, postala sam atletska sutkinja zato što sam bila prvo atletičarka pa smo uvijek pomagali na stadionu, motali se naokolo. Onaj tko je zaljubljenik u atletiku može lakše postati atletski sudac. No, s druge strane atletika je složen sport, svaka disciplina ima puno pravila i teško je biti univerzalni atletski sudac. Nema puno djece u atletici i ako je netko primjerice, došao iz nogometa, teško će pohvatati sve detalje za bacanje kugle, kladiva, diska, skoka u vis, u dalj… Zbilja je to složeno, komplicirano", zaključuje Nevena Lenđel.
- Najnovije
- Najčitanije
[UŽIVO] Dinamovi juniori vrlo rano do vodstva kod Slovana!
17 min•Liga prvaka
Drugi puta u 17 godina na ATP završnici neće biti Novaka Đokovića
14 min•ATP Tour
Xabi Alonso protiv svog bivšeg kluba želi dokazati da njegov Bayer pripada europskoj eliti
29 min•Liga prvaka
Milan sa samo tri osvojena boda u prva tri kola dolazi na Santiago Bernabeu
1 sat•Liga prvaka
Nova ozljeda Neymara: 'Dugo sam izbivao s terena i zato ne čude ovakvi problemi s mišićima'
1 sat•Nogometni svijet
Slovan je već ispadao od Dinama, ali je i održao lekciju Osijeku
2 sata•Liga prvaka
Sylvestr o Dinamu: 'Tek sada u potpunosti shvaćam u kakvom sam velikom klubu imao čast biti'
3 sata•Liga prvaka
Jakiroviću ne nedostaje ponuda: 'Tražila su me četiri kluba, ali nisam htio uskakati usred sezone'
15 sati•Liga prvaka
Sylvestr o Dinamu: 'Tek sada u potpunosti shvaćam u kakvom sam velikom klubu imao čast biti'
3 sata•Liga prvaka
Super7 by SuperSport: Novo kolo i novi uvećani jackpot u visini od 14.800 eura
15 sati•Nogomet
Sky Sport: Baturina je odbio ponudu Real Madrida, zanima ga Bundesliga
6 sati•SuperSport HNL
Dinamo na gostovanju koje mu može otvoriti vrata nokaut faze Lige prvaka
4 sata•Liga prvaka
Bjelica: 'Imamo još pet meč lopti, želimo uzeti tri boda, ali to ćemo htjeti i u zadnje četiri utakmice'
18 sati•Liga prvaka
Majstori remija gostuju kod Celte koja traži povratak na pobjedničke staze
22 sata•Španjolski nogomet
Xabi Alonso protiv svog bivšeg kluba želi dokazati da njegov Bayer pripada europskoj eliti
29 min•Liga prvaka
Pročitaj više
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
2024 NFL Season
Danas u 11:35
Baseball - MLB
Danas u 11:22
F1 2024
03. studenog 2024. u 23:32
Pikado
27. listopada 2024. u 22:17
College Football
19. listopada 2024. u 22:33
SNOOKER
11. listopada 2024. u 14:29