Nogomet

Češka - najveći test Hrvatskoj u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo

Sportnet • nedjelja, 08.06.2025.
Češka - najveći test Hrvatskoj u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo
Foto: EPA

Kvalifikacijski ciklus za sljedeće Svjetsko prvenstvo se za Hrvatsku nastavlja domaćom utakmicom protiv Češke. Predstavljamo uglednog suparnika...

Povijest i tradicija

Češka je zemlja velike i ponosne nogometne tradicije. Klubovi su se počeli osnivati već tijekom 1890-ih godina. Vrlo brzo su redovito počele gostovati britanske momčadi, dovođeni su britanski treneri, pa su razina igre i razumijevanje nogometa već u prvim desetljećima prošlog stoljeća dosegle vrlo visoku razinu. U prvoj polovici dvadesetog stoljeća je Češka bila stvarna nogometna velesila. Savez je osnovan već 1901. godine, a šest godina kasnije je postao član FIFA.

Stoga nije čudno da su baš Česi odigrali ključnu ulogu u počecima nogometa u Hrvatskoj. Dva češka studenta su u Zagrebu osnovali Prvi nogometni i športski klub (PNIŠK) 1903. godine. Već četiri godine kasnije je praška Slavia pozvala hrvatske igrače da dođu u Prag. Momčad sastavljena od igrača PNIŠK-a i HAŠK-a je odigrala dvije utakmice u Pragu. U tisku su predstavljeni kao reprezentacija Hrvatske, prije utakmice je izvedena Lijepa naša, pisalo se o svečanom i toplom dočeku slavenske braće. Domaće kibice su još više oduševili rezultati (15:0 i 20:0 za Slaviju), ali rezultat tada i nije bio u prvom planu. Hrvati su tek počeli učiti nogomet.

Splitski studenti u Pragu su se inspirirali lokalnim nogometnim oduševljenjem, pa su odlučili da i oni trebaju osnovati klub. Praška pivnica U Fleku kao mitska lokacija osnivanja Hajduka je do danas mjesto obaveznog nogometnog hodočašća hrvatskih ljubitelja igre. Hajduk je prvih desetak godina postojanja imao isključivo češke trenere. Čeh František Koželuh je trenirao HAŠK i Concordiju. Slavia je 1913. došla u Zagreb i Split odigrati prijateljske utakmice, a godinu danas kasnije je to učinila i Sparta. Nogometni izrazi kao što su kopačka, branka i balun su došli iz češkog jezika.

Čehoslovačka ima dva srebra sa svjetskih prvenstava, zlato i srebro s olimpijskih nogometnih turnira, bili su prvaci Europe 1976. godine, a četiri godine kasnije su osvojili broncu.

Samostalna Češka je zasjala već na prvom svojem turniru, na Euru 1996, kada je tek u produžetku izgubila u finalu od Njemačke. Generaciju, koju je s klupe vodio Dušan Uhrin, su predvodili: Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Vladimír Šmicer, Jan Suchopárek, Tomáš Řepka, Patrik Berger, Radek Bejbl i Pavel Kuka.

Toj jezgri momčadi se nekoliko godina kasnije pridružila mlađa generacija, pa je vrlo jaka Češka s legendarnim trenerom Karelom Brücknerom oduševila nogometni svijet na Euru 2004. u Portugalu. Nedvěda, Poborskog i Šmicera su dopunili između ostalih: Tomáš Ujfaluši, Marek Jankulovski, Petr Čech, Tomáš Rosický, Jan Koller i Milan Baroš. Spektakularni i povremeno bezbrižni otvoreni nogomet je naletio na grčku organizaciju i neprobojnost u polufinalu turnira.

Nakon toga Češka više nije dosegla takve nogometne visine. Zanimljivo je da od 1996. do danas nisu propustili niti jedan EURO, ali na Svjetsko prvenstvo su se kvalificirali samo 2006. godine, još na valu velike generacije. Ova češka ekipa će svakako probati prekinuti taj neugodan niz.

Ako postoji nešto što je češki nogometni DNA, onda je to da su češke momčadi uvijek fizički besprijekorno spremne. Taktički disciplinirane, tvrde na terenu i odgovorne prema unaprijed dogovorenim zadaćama. Imaju vrlo visok moral pa, ako ih se i pobijedi, u pravilu im se ne događaju raspadi i teški porazi. Velika pažnja se posvećuje akcijama kod prekida, obrambenim, a naročito napadačkim.

Češka liga nije atraktivna za gledanje, a konzervativizam i nefleksibilnost u pogledu taktike i mentaliteta sputava individualnu igračku osobnost i maštovitost na terenu. Igrači se prilagođavaju taktici, a ne obratno. Povremeno se rodi genij lopte poput Rosickog ili Poborskog, ali "češki tip igrača“ je Nedvěd, neumorni motor i radilica, direktan prema golu. Ono što je prije 100 godina krasilo češku igru i činilo je svjetski prepoznatljivom – hitra i inteligentna pas-igra – "ulička" kao završni pas koji ruši protivničku obranu, zamijenili su zračni dvoboji, duge lopte i nabacivanja pred gol.

U tako postavljenim standardima je malo atraktivnih stvari, ali na širem uzorku recimo europskih klupskih natjecanja, fizička spremnost, organizacija i tvrdoća svakako donose rezultate. Češki klub nikad neće biti kandidat za osvajanje nekog europskog trofeja, ali u kategoriji "Best-of-the-rest" češki klupski koeficijent je godinama na visokoj razini i više nije rijetkost da imaju po tri kluba u skupinama Uefinih natjecanja, a od njih bar dva i "prezime". Nešto što sa zavišću i iz daljine mogu samo pogledom ispratiti hrvatski klubovi.

Trenutačno stanje

Nakon Eura u Njemačkoj lani, a na kojem ni rezultat ni igra nisu ostvarili visoka očekivanja češke nogometne javnosti, momčad su očekivali nastupi na B razini Lige nacija. U prvoj utakmici u Gruziji je doživljen težak potop 4:1, ali su u drugoj, vrlo napetoj utakmici u Pragu, uspjeli tijesno pobijediti Ukrajinu 3:2 i tada je sve krenulo ka nekim mirnijim vodama, pa je bez većih problema osvojeno prvo mjesto u skupini. Češka će se u sljedećem ciklusu vratiti u najviši razred Lige nacija.

Sastav se nije pretjerano mijenjao od Eura. Već godinama jezgro čine bivši i sadašnji igrači Slavije kao dominantnog češkog kluba, uz popune iz Sparte i Viktorije Plzen, te nekoliko legionara koji igraju u europskim ligama.

U ove kvalifikacije su Česi krenuli s jasnim zadatkom da moraju ostvariti dvije uvjerljive pobjede na početku. Međutim, umalo se počelo katastrofom jer su uvijek neugodni Farski otoci u prvoj utakmici sve do 85. minute držali 1:1, da bi Schick konačno prelomio na češku stranu. Par dana kasnije je ležerno poražen Gibraltar 4:0 u gostima. U subotu je bez većih problema poražena Crna Gora 2:0. Bodovi se marljivo skupljaju, a igra zaostaje za očekivanjima, onako tipično češki.

Sastav

Na golu se ustalio Matěj Kovář, koji će nakon dvije godine skupljanja minuta u Bayer Leverkusenu ovog ljeta vjerojatno potražiti novu destinaciju. Stoperski par bi trebali činiti veleiskusni Tomáš Holeš iz Slavije i Ladislav Krejči iz Girone, vrlo opasan prema naprijed i iz prekida. Na bokovima su sigurni desno Vladimír Coufal iz West Hama, a lijevo još jedan vrlo iskusni igrač, Jaroslav Zelený iz Sparte.

Česi igraju s dva defenzivna vezna. Kapetan momčadi je Tomáš Souček iz West Hama, a u posljednje vrijeme ga nadopunjava još jedna radilica, Lukáš Červ iz Viktorije. To je osnovni obrambeni blok i tek sada slijede igrači koji imaju nešto slobodniju ulogu. Desno se profilirao Václav Černý (igrač Wolfsburga trenutačno na posudbi u Rangersu). S lijeve strane se izmjenjuju Adam Hložek iz Hoffenheima, te Lukáš Provod iz Slavije, već godinama ponajbolji igrač domaće lige.

Drugog napadača, desetku, glavnu sponu s isturenim Schickom u napadu, te sve ostale vezne zadaće izvršava Pavel Šulc, koji u Viktoriji igra već dvije uzastopne statistički nevjerojatne sezone i koji bi trebao biti vruća roba na tržištu ovog ljeta. U samom vrhu napada je naravno Patrik Schick, kao najveća zvijezda ove češke momčadi.

Zvijezda

29-godišnji Patrik Schick poprilično strši iz ove ekipe discipliniranih izvršitelja zadaća. Patrik je uvijek bio malo svoj, naoružan ogromnim talentom, uvijek samouvjeren i svjestan svojih igračkih kvaliteta, pa se nerijetko ni igrački ni mentalitetom nije uklapao u krute sheme češkog nogometa. Poznata je priča da je u jednoj juniorskoj utakmici zabio hat-trick, ali je nakon utakmice morao na predavanje u klupske prostorije gdje su ga trener i voditelj akademije čekali s već montiranim isječcima, gdje su mu objašnjavali da je doduše zabio tri gola, ali ovdje nije ispratio ovog igrača, ovdje nije pokrio ovaj prostor, u ovom trenutku je nedostajao u obrani, ovdje nije dodao suigraču u boljoj poziciji i tako dalje.

I kasnije u A vrsti je on bio taj koji je neskriveno kritizirao ziheraštvo i defenzivnu taktiku izbornika, uzimao "planirane pauze" od reprezentacije i slično. S takvim karakterom stoga nije čudo da ga je Sparta prodala s krhkih 20 godina i na prvu ozbiljnu ponudu. Ozljede su mu uništile karijeru, to sada već možemo zaključiti, ali kada je sve u redu sa zdravljem, Schick je vrlo opasan igrač. Ove sezone se to pokazalo s 21 golom u Bundesligi za Bayer. Spasio je reprezentaciju od blamaže pobjedničkim golom protiv Farskih otoka, a u subotu je golom prelomio utakmicu protiv Crnogoraca. Svakako je najveća prijetnja.

Izbornik

Ivan Hašek (61 godina) je kombinacija Velimira Zajeca i Zlatka Dalića. Kao igrač je bio legendarni kapetan Sparte, osvojio je s njom osam naslova prvaka, diplomirao pravo još kao igrač, bio je kapetan Čehoslovačke na Svjetskom prvenstvu 1990. Nakon igračke karijere se odmah počeo baviti trenerskim pozivom, ali posljednjih dvadesetak godina je proveo uglavnom na Bliskom istoku.

Kada se ujesen 2023. tražio novi izbornik, Hašek nije bio niti najspominjaniji, niti najprogresivniji kandidat, ali na kraju je Češki nogometni savez ipak njemu povjerio dužnost izbornika. Hašek kao nekadašnji dvostruki kapetan uživa ogroman ugled među starijim pratiteljima nogometa, ali mlađoj generaciji je zapravo nepoznat i netko iz prašnjavih nogometnih leksikona.

Njegovo vođenje momčadi nije donijelo nikakav spektakularni progres, igra se s onim što postoji na raspolaganju i nema nekih novih hrabrih rješenja. Bit će ocijenjen po tome hoće li se uspjeti kvalificirati na Svjetsko prvenstvo. Dugotrajno izbivanje s tog turnira je nešto što jako muči češku nogometnu javnost. Utakmice s Hrvatskom će biti glavni test može li se to prokletstvo konačno prekinuti. test

AUTOR: I.W.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Izdvojeno

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!