Dinamo - Rijeka: Tafra spasio Rijeku od potopa

Mjesto: Zagreb, stadion u Maksimiru Gledatelja : 1000
Suci: Ante Kulušić (Šibenik), Darko Slivar (Valpovo) i Darko Kolić (Sibinj).
Strijelci: 1:0 - Igor Cvitanović (37), 2:0 - Mujčin (89, Šabić)

Dinamo: Ladić 6, Tokić 6.5, Krznar 6 (od 55. Cvitanović M. 6.5), Sedloski 6, Šabić 7, Mujčin 7, Šarić 8, Cvitanović I. 7.5, Bišćan 6.5 (od 77. Pilipović -), Šokota 6 (od 72. Mikić -).

Rijeka: Tafra 6.5, Matulović 5.5, Višković 6, Milinović 5.5, Mijatović 5.5, Skočibušić 5, Brajković 6, Režić 5 (od 71. Pavić -), Miličić 5, Čaval 5.5 (od 46. Strilić 6) Balaban 5.5.

Prije početka utakmice Dražen Ladić je primio darove i čestitke za 800. nastup u plavom dresu, ujedno su Tomas i Mario Cvitanović imali mali jubilej, ali za 200 nastupa u Dinamovom dresu.

Ne sjećamo se kada je Dinamo ovako superiorno vladao terenom nad momčadi Riijeke kao danas. Rijeka je tokom prvog poluvremena još kako-tako uspješno odolijevala napadima Dinama i vrlo uspješno branila svoj gol, dok su se modri napadi razbijali na rubu kaznenog prostora.

Dinamo je držao sve konce igre u svojim rukama, ali jednostavno nisu mogli doći ni blizu Tafrinom golu, jer jednostavno nisu imali rješenja za sigurno Riječku obranu. Jedino možemo izdvojiti nekoliko pokušaja Šokote sa ruba šesnaesterca, ali sve je to bilo toliko loše da ni Tafra nije imao potrebe za intervencijom.

S druge strane, Balaban je dva puta bio u vrlo izglednoj prilici za ugrožavanjem današnjeg slavljenika Dražena Ladića, ali nedostatak koncentracije pri završnom udarcu je ostavio Draženovu mrežu netaknutom.

Drugi gol Dinama u režiji Mujčina (Snimio: Dražen Patarčić)

Dinamo je i unatoč sigurnoj riječkoj obrani došao do vodstva, ali iz slobodnog udarca kojeg je maestralno izveo Igor Cvitanović - s oko 18 metara prebacio je "bijeli" živi zid i pospremio loptu u nepokriven dio Tafrine mreže.

U drugom poluvremenu Dinamovi igrači su pokazali jednu od najljepših partija ove sezone. Igra je bila doslovno bez greške, a u tom njihovom "valceru" na travnjaku Rijeke kao da uopće nije ni bilo.

Modri napadi su se redali kao na vrpci, jedan za drugim, teško je bilo brojati sve te nalete plavih. O njihovoj igri dovoljno govori da su igrači Rijeke jedva uspjevali zadržati loptu čitavih desetak sekundi, a prvi pravi udarac prema Ladiću upućen je tek nakon isteka 90. minute (Brajković).

Da bi se opisale sve akcije Dinama trebalo bi sigurno ispisati nekoliko stranica teksta, ali spomenuti ćemo samo udarac današnjeg igrača utakmice Danijela Šarića u 58. minuti, kada je sa nekih 20-ak metara topovskim udarcem uzdrmao spoj stative i vratnice. Ostaje pitanje dali je lopta nakon odbijanja od udarca u spoj prešla gol crtu. Nama je to bilo teško vidjeti s našeg sjedišta.

Svoju premoć igrači Dinama su ipak u 89. minuti uspjeli okruniti, i to u jednoj od najljepših akcija na utakmici. Šabić je loptu "zavrnuo" ispred Mujčina, koji u punom trku sjajno prima loptu, vara cijelu riječku obranu i na kraju posprema loptu u gol, pored nemoćnog Tafre za pobjedu Dinama od 2:0.

Iako se na stadionu okupilo svega tisuću gledatelja, ipak se tokom cijele utakmice gromoglasno navijalo i bodrilo modre momke. Grupa od otprilike tristotinjak BBB-a na sjevernoj tribini je zaslužila čistu desetku za ono što su pružili svojim miljenicima tokom čitavih 90 minuta. Očigledno je da razmirice između kluba i navijača nestaju, a to će se sigurno najviše osjetiti na predstojećim utakmicama Dinama i vječnog rivala, splitskog Hajduka.

Rijeka može zahvaliti samo Tafri i njegovim odličnim obranama, jer zahvaljujući njima put Rijeke idu samo sa dva pogotka u svojoj mreži.

Izjave nakon utakmice

Audio:Šokotina zahvala navijačima

Nenad Gračan, trener Rijeke: "Čestitke Dinamu na osvojenom prvenstvu i pohvale na račun igre igrača Dinama. Danas su pokazali da djeluju kao kompaktna cjelina. Što se nas tiče, kao što znate, nedostajalo nam je nekoliko standardnih igrača, tako da nismo mogli pružiti igru kakvu smo željeli."

Audio:Igor Cvitanović - Komentar o navijačima, prvenstvu i Kupu.

Marijan Vlak, trener Dinama: "Jedna jako dobra utakmica, čestitao bih igračima jedne i druge momčadi na prikazanoj igri. Naročito bih pohvalio svoje igrače za igru u drugom dijelu. Nama je pomoglo i olakšalo posao to što je Rijeci nedostajalo nekoliko standardnih igrača. Današnja pobjeda je sigurno jako dobra uvertira pred predstojeći derbi s Hajdukom.

Audio: Milinovićeva izjava "Ostali smo dužni zagrebačkoj publici".