Real Madrid prvak Europe!

Marko Breljak • srijeda, 24.05.2000.

Real Madrid po osmi se puta popeo na vrh Europe, te naslijedio prošlogodišnjeg prvaka Manchester Utd. U finalu Lige prvaka na Stade Franceu pred 80,000 gledatelja Real je pobijedio Valenciu sa 3:0 pogocima Fernanda Morientesa (39), Stevea McManamana (67) i Raula Gonzaleza (75). U zadivljujućoj atmosferi odlučujući trenutak utakmice bio je vodeći pogodak Morinetesa glavom jer se poslije toga igra Valencie počela raspadati. Prekrasni pogodak McManamana, te gol iz kontra napda Raula samo su zapečatili sudbinu najvećem iznenađenju ovogodišnje Lige prvaka, Valenciji.

Real Madrid – Valencia 3:0 (1:0)

Liga prvaka - finale
Mjesto:
Pariz, Stade France
Gledatelja: 80,000

Real Madrid: Casillas – Helguera – Carlos, Karanka, Campo, Salgado (od 87. Hierro) – Redondo, McManaman – Raul – Morientes (od 74. Savio), Anelka (od 83. Sanchis), trener - Del Bosque.

Valencia: Canizares – Gerardo (od 70. Ilie), Pellegrino, Đukic, Angloma – Gonzalez, Farinos, Mendieta, Gerard – Lopez, Angulo, trener - Cuper.

Pogoci: 1:0 – Morientes (39), 2:0 – McManaman (67), 3:0 – Raul (75).

Srijeda nam je donijela finale Lige prvaka te veliki dan za španjolski nogomet. Najbolju europsku momčad morali smo tražiti između dvije španjolske momčadi, Valencije i Real Madrida. Real Madrid već u svojim vitrinama posjeduju sedam europskih trofeja, dok klub iz Valencije nema niti jedan. Ipak, u slučajevima, kada se igra samo jedna utakmica, ne postoje veliki i mali klubovi, odlučuje trenutak, nadahnuće pojedinca, ili nečija pogreška.

Samo naizgled Real je iskusnija momčad. Valencija u svojem sastavu ima izuzetno iskusan zadnji red, čiju okosnicu sačinjavaju iskusni internacionalci Bjorklund, Đukić i Angloma, srednji red predvodi kapetan i vođa momčadi Mendieta. Napad sačinjavaju Angloma i najveća zvijezda momčadi, Lopez, dok se iz srednjeg reda ubojito pridodaju Killy Gonzales, mladi Gerard te Farinos. Tako da iako na papiru igraju sa dva napadača, čini se da ih ima četiri ili pet. To je i razlog njihovoj efikasnosti što najbolje pokazuje činjenica da su u četiri utakmice protiv Lazia i Barcelone postigli čak deset golova te izbacili dva euro-giganta.

Strijelac trećeg pogotka - Raul Gonzalez

Real je vrlo mlada momčad, a nakon užasnog starta sezone, na kraju im je Liga prvaka izmakla za dlaku. Jedina šansa da i iduće godine zaigraju u najelitnijem europskom natjecanju bila im je finalna utakmica. Oni imaju sustav sa modernim liberom Helguerom, koji zapravo igra između obrane i veznog reda, osim njega još četvorica igraju u obrani, koja je vrlo neiskusna, a na golu je tek tinejdžer, Casillas. U srednjem redu su Redondo i McManaman, a polušpica je Raul. U napadu su kontroverzni Anelka i Morientes. Problem su im ozljede, tako da neće biti Hierra, a upitni su prije utakmice bili Morientes i Savio.

Utakmica je, suprotno najavama, započela sa trenutno najjačim sastavima oba sastava. Sve do 15. minute trajalo je ispitivanje snaga, niti jedna momčad nije se željela zaletjeti i riskirati pogrešku. Tada Anelka otvara utakmicu te odličnim udarcem glavom zamalo iznenađuje Canizaresa. McManaman u 31. minuti dobro puca, ali je Canizares ponovo na mjestu. Real je dominirao terenom, a Valencija je kao i obično čekala prigodu iz kotntranapada. Ipak Madrižani su terensku nadmoć okrunili golom u 39. minuti.

Nevjerica kod igrača Valencije - Claudio Lopez

Anelka je sa ruba šesnaestarca poslao loptu prema golu, gdje Salgado u hrvanju sa Farinosom izlazi kao pobjednik i nalazi Morientesa, koji glavom pogađa mrežu Valencije za vodstvo Reala 1:0.

Valenciji to nikako nije odgovaralo jer je njihovo najjače oružje kontranapad. Tako je u nastavku Cuperova momčad morala preuzeti inicijativu, a “kraljevi” su čekali iz kontri. Vicente Del Bosque sjajno je postavio momčad. Realovci nisu srljali kao Barcelona i Lazio, odlično su spriječavali sve pokušaje kontri, a u drugom su dijelu i sami iz kontri razriješili pitanje pobjednika.

Momčad Valencije trudila se, ali očito da ovo nije bila njihova noć, nisu imali niti jednu izgledniju prigodu. Madrižani su to kaznili u 67. minuti, kada McManaman upućuje sjajan udarac sa ruba šesnaesterca za 2:0. Valencija sve baca u napad, ulazi i Ilie, ali Real se uspješno brani.

Rizik Valencije kažnjen je u 75. minuti. Svi igrači Valencije su u polju Reala, a Raul sjajni upošljen pretrčava cijeli teren, vara Canizaresa i postavlja konačnih 3:0.