Bečej - Splitska banka: "Bankari" prepustili krunu

Bečej - Splitska banka - 6:4 (1:1, 2:1, 1:1, 2:1)

Suci: Radu Timoc (Rumunjska) i Peter Bookelman (Nizozemska)

BEČEJ: Šoštar, Zimonjić (1), Soro, Krstonošić, Vukanić, Peković, Ćirić (1), Uskoković (2), Toth, Šapić (1), Vasović (1), Vincze, Milić

S.BANKA: Školneković, Đogaš (1), Trumbić, Burburan, Polačik, Sarić (1), Nagy, Vegar, Barać, Kunac, Letica, Oreb (2), Vrdoljak

Igrač više: Bečej 2-5, Splitska banka 2-7
Četverci: Bečej 0-1, Splitska banka -

U rovovskoj bitci, pravoj “partiji šaha u bazenu”, vaterpolisti jugoslavenskog prvaka Bečeja pobijedili su Splitsku banku 6:4 i plasirali se u finale. Bila je to tvrda utakmica, odlično taktički postavljena, 28 minuta borbe za svaku loptu, za svaki metar bazena. Na kraju su Splićani morali domaćinima priznati zaslužen plasman u finale, iako je domaća momčad u nekoliko slučajeva imala i blagu naklonost sudačkog tandema.

Prva je četvrtina pokazala da će to biti teška borba, bez mnogo golova i pravih prigoda. Centri obiju momčadi bili su od prve minute doslovce odsječeni od ostatka momčadi, a igra se razvijala i stvarala na desetak metara od jednih i drugih vratiju. Svu odgovornost morali su preuzeti vanjski igrači, jer do “sidruna” lopta nije mogla niti u pratnji policije...

Poveli su domaćini pogotkom Uskokovića, izjednačio je Sarić, što je bio rezultat prvih 7 minuta igre. Početkom druge četvrtine dogodio se možda i prijelomni trenutak - prekrasan pogodak Samira Baraća iz velike udaljenosti, rumunjski sudac je poništio zbog prekršaja u napadu, kojeg je samo on uspio zamjetiti. I umjesto da naša momčad povede 1:2, i preuzme kontrolu nad igrom, u kontri su taj rezultat brzo ugrabili domaćini pogotkom Šapića, najboljeg strijelca ovogodišnje Lige prvaka. Uspjeli su domaćini doći i do 3:1 (Ćirić), no lijepim udarcem Marija Oreba minutu prije kraja ovog dijela igre na poluvrijeme se otišlo samo s golom zaostatka.

Početkom treće četvrtine ponovno je rumunjski sudac dodijelio Bečeju dvije, u najmanju ruku sumnjive lopte, no domaćini nisu znali iskoristiti poklonjeno, ni probiti čvrstu obranu Splićana. Štoviše, ponovno je kapetan Oreb još ljepšim pogotkom dvije minute prije kraja treće četvrtine, izjednačio na 3:3 i unio laganu nervozu u domaće kapice. Nažalost, primili smo pogodak samo tri sekunde prije kraja ovog dijela igre, Vasovićevu bombu inače sjajni Školneković nije uspio ukrotiti, pa su u zadnji dio igre Bečejci ipak ušli s golom prednosti.

Teo Đogaš ponovno je stvari vratio na početak pogotkom za 4:4, početkom zadnje četvrtine. Domaćini su djelovali sve nervoznije, bacili su nekoliko lopti “u bunar”, no europski prvaci to nisu znali do kraja kazniti. Imala je naša momčad napad za 4:5, no olako je prokockan. Ubrzo su domaćini odgovorili, Zimonjić i Uskoković doveli su Bečej u veliku prednost od dva gola. Zadnju šansu naši su imali minutu i pol prije kraja, no lopta nije htjela u mrežu. Jugoslavenska momčad mirno je privela kraju utakmicu, uz erupciju oduševljenja, jer je prema najavama - ovo bio protivnik kojeg su se domaćini najviše pribojavali. “Bankari” su odigrali dobro, iako ostaje dojam da se u finale moglo proći, samo da je bilo malo više koncentracije, možda i malo više sreće. No, titula je otišla sa Zente - a tko će ju udomiti na slijedećih 365 dana - saznati ćemo u subotu, kada će se i “bankari” boriti za broncu protiv mađarskog BVSC-a, kojeg ove sezone još nisu pobijedili.

U finalu će Bečej morati “na noge” našem drugom predstavniku, zagrebačkoj Mladosti, koju je dvaput ove sezone pobjeđivao. “Žapci” bi trebali pokazati kako nije bez temelja fraza o “trećoj sreći”...