Iran podnosi službenu žalbu Fifi zbog neviđenih restrikcija: 'Smiju ući u SAD samo dan prije utakmice'

Sportnet petak, 19.06.2026.
Iran podnosi službenu žalbu Fifi zbog neviđenih restrikcija: 'Smiju ući u SAD samo dan prije utakmice'
Foto: Etienne Laurent/AFP/Hina

Iranski nogometni savez najavio je podnošenje službene žalbe Fifi zbog restriktivnih mjera koje su im nametnuli organizatori Svjetskog prvenstva u Sjevernoj Americi. Reprezentaciji Irana dopušten je ulazak u SAD tek dan prije utakmice, dok zemlju moraju napustiti odmah nakon završetka susreta...

Iranska nogometna reprezentacija podnijet će službenu žalbu Fifi zbog restrikcija kretanja i putovanja kojima je izložena tijekom Svjetskog prvenstva u Sjedinjenim Američkim Državama, potvrdio je glasnogovornik Iranskog nogometnog saveza.

Prema navodima novinske agencije AFP, iranski stožer tvrdi da mu organizatori turnira, unatoč pravovremeno dostavljenom rasporedu priprema, onemogućuju normalnu provedbu planova.

Problem je eskalirao uoči utakmice drugog kola skupine G protiv Belgije, koja se igra u nedjelju u Los Angelesu s početkom u 21 sat po hrvatskom vremenu. Iranski savez zatražio je dopuštenje da reprezentacija iz svog baznog kampa u meksičkoj Tijuani doputuje u SAD dva dana prije utakmice kako bi se igrači aklimatizirali i odradili završni trening, no taj je zahtjev odbijen.

Rigorozan protokol ulaska i ekspresni izlazak iz zemlje

Ovakav postupak nastavak je stroge politike prema iranskoj delegaciji koja je započela već u prvom kolu, kada je Iran u politički napetom susretu remizirao s Novim Zelandom (2:2), a američki su dužnosnici potvrdili da iranski reprezentativci moraju napustiti teritorij SAD-a u roku od nekoliko sati nakon završetka svojih utakmica u Los Angelesu i Seattleu.

Nakon prve utakmice koja je završila oko 20 sati po lokalnom vremenu, iranska reprezentacija morala je odmah krenuti natrag prema Meksiku bez prava na jednodnevni oporavak u hotelu, što je izazvalo oštre kritike javnosti zbog načina na koji se rješavaju vize i boravak sportaša na Mundijalu.

Službeno objašnjenje Bijele kuće

Izvršni direktor radne skupine Bijele kuće za Svjetsko prvenstvo Andrew Giuliani potvrdio je da je Iran unaprijed obaviješten o ovim posebnim administrativnim mjerama:

"Momčadi će biti dopušten ulazak u zemlju samo jedan dan prije utakmice. Od nje će se tražiti da napuste zemlju iste večeri kada utakmica završi. Isti postupak primijenit će se i u Los Angelesu", izjavio je Giuliani za CBS News.

On je dodao da će potpuno identičan protokol biti na snazi i za posljednju utakmicu grupne faze koju Iran igra protiv Egipta u Seattleu 26. lipnja.

Sudjelovanje Irana na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu mjesecima je bilo pod znakom upitnika zbog rata između SAD-a i Izraela s jedne te Irana s druge strane, no reprezentacija je na kraju ipak započela natjecanje u okviru skupine G.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • cameosis19.06.2026. u 11:31
    iranci su »papci«?
    cameosis
  • robil19.06.2026. u 10:34
    Sad bi da nisu papci otišli kući jer nisu u ravnopravnom odnosu prema drugim reprezentacijama
    robil