Hrvatska 31:29(16:11) Španjolska
Španjolska

Pobjeda bez i za Balića

Ivana Strahija • nedjelja, 10.08.2008.

U prvom smo susretu olimpijskog rukometnog turnira već imali poteškoća s ozljedama, jer u dijelu prvog i cijelim drugim poluvremenom na parketu nije bilo Balića, kojem je ozljeđen list noge. Imali smo stoga +5, kojih nismo znali zadržati, a svega +2 na kraju ipak je velika satisfakcija nakon toliko teškog susreta.

1. kolo olimpijskog turnira, grupa A

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 31:29 (16:11)
Kina, OSC Gymnasium, suci: Lemme/Ulrich (Njemačka)

Hrvatska: Sulić 1, Balić 2, Duvnjak 3, Lacković 5, Vori 4, Dominiković, Džomba 5, Horvat 2, Vuković, Metlčić 4, Vukić 2, Valčić 3,

Vezane vijesti

Obrane: Alilović 12, Losert 2
Sedmerci: 5/7
Isključenja: 8 minuta

Španjolska: Entrerrios A. 5, Rocas 6, Entrerrios R 1, Garabaya 3, Prieto, Belaustegui 1, Lozano, Davis 1, Garcia 8, Romero 3, Malmagro 1, Tomas

Obrane: Hombrados 5, Barrufet 1
Sedmerci: 3/3
Isključenja: 6 minuta

Nakon početnih par nezgodnih minuta shvatili su Hrvati da protiv Španjolaca valja pametno. U prvim smo se minutama naime "lovili" s protivnicima, jer smo unatoč našoj dobroj obrani i raspoloženoj igri iznimno teško probijali blok španjolskih 6-0.

Nakon što smo dva puta u deset minuta izborili sedmerac, ponajviše zahvaljujući Voriju koji je se boji batina, a oba je puta "specijalac" Džomba s osmjehom na licu svladao Barrufeta, kreće naša promišljenija igra. Balić ostatak svoje momčadi poučava kako se stvara višak, pa Lacković može letjeti, a strijelcima se pridružuje i Vukić. Imamo +4 kod 9:5.

Tada Garcia, uz Rocasa, otkriva slabije strane naše obrane, Alilovićevu lijevu stranu, koju 3-2-1 ne uspijeva pokriti, posebice u kontranapadima. Suci Lemme i Ulrich sasvim nepošteno isključuju kapetana Metličića, a Španjolci se približavaju na neugodnih 10:9.

Neizvjesnost ipak traje tek kratko vrijeme, a mladi Horvat i iskusni Metličić nas vraćaju na pravi put. Tada slijedi hladan tuš, kad netko od Španjolaca oštrim prekršajem zaustavlja Balića, koji mora izaći i primiti pomoć od dr Miškulina. Na njegovo mjesto uskače mladi Duvnjak, koji poluvrijeme, uz Lackovića i odlične Alilovićeve obrane, privodi kraju s pristojnih 16:11.

U drugi dio Španjolci ulaze raspoloženiji, dok se u hrvatskim redovima gubi koncentracija. O tome najbolje svjedoči neuspjeh Džombe sa sedam metara, koji ne uspijeva matirati drugog španjolskog vratara, Hombradosa. I opet nam se Španjolci približavaju na –2, a zatim je isključen i Duvnjak, no odjednom se oraspoložio Valčić, a uz sigurnog Alilovića na vratima naši opet imaju +5 kod 22:17.

Zatim se redaju sedmerci, u kojima su oba tima uspješna. Španjolci imaju dva igrača manje, i vade vratara kako bi dobili dodatnog igrača u polju, što jest rizičan potez, no za njih se pokazao dobrim rješenjem. Rocas s krila zabija iznimno puno pogodaka, to je nešto s čime će se Lino Červar morati pozabaviti.

U posljednjih deset minuta najviše uzbuđenja. Španjolci pogotkom Romera dolaze na svega –1, usprkos Alilovićevim obranama, Džomba propušta iskoristiti sedmerac, "ministar obrane" Dominiković je isključen, a španjolski rukometaši dolaze do prvog izjednačenja nakon početnih minuta.

Tada Lino Červar zbog sudačkih odluka gubi živce, pa dobiva nagradu od para Ulrich/Lemme i može izabrati jednog igrača u hrvatskom dresu koji će izaći na dvije minute. Dva igrača manje i iznenađujuća šeprtljavost naših u dodavanjima preveliki je poklon a da ga Španjolci ne bi iskoristili. Alberto Entrerrios odvodi svoje na 27:26, prvo vodstvo Španjolske u utakmici.

Igra mačke i miša stanjuje živce gledateljima, a sve je jasnije da naša momčad nije ista bez Balića. Ipak Vori krasnim pogotkom, a Duvnjak pravom bombom, vraćaju naše na +2 kod 31:29, u 60. minuti. U svega 33 sekunde Španjolci na sreću nisu uspjeli postići pogodak, zahvaljujući genijalnom Losertu na vratima, pa navijači zlatnih iz Atene mogu odahnuti.