Svima po bod

Borna Rupnik • subota, 11.10.2008.

Bugari su se nakon remija u Podgorici na svom terenu morali obračunati s aktualnim svjetskim prvacima, koji su nakon dvije uvodne pobjede relativno mirni stigli u Sofiju. U skupini koju još čine Irci i Crnogorci, Gruzijci i Ciprani igrali su više za prestiž...

U jednoj od najzvučnijih utakmica ovog vikenda na stadionu Levskog susrele su se Bugarska i Italija. U sastavu Bugara našli su se i Dimitar Berbatov, te oba Petrova, Martin i Stilian. Talijani su istrčali s Albertom Gilardinom u vršku napada, koji je dobio prednost nad Lucom Tonijem, te dvojcem iz Udinesea, Simoneom Pepeom i Antoniom Di Nataleom.

Međutim, usprkos velikim očekivanjima, susret je završio pravim talijanskim rezultatom - 0:0. Gosti će vjerojatno biti zadovoljni bodom osvojenim u dvorištu najvećeg rivala za prvo mjesto u skupini. Izbornik talijanske reprezentacije Marcelo Lippi nešto je i pokušavao, uvevši Tonija i Giuseppea Rossija dvadesetak minuta prije kraja, ali niti jedna momčad nije našla put do protivničke mreže. Utakmica je ponudila svega četiri udarca u okvir gola, po dva sa svake strane.

Gruzijci su odigrali prvu kvalifikacijsku utakmicu ovog ciklusa na svom tlu. Iako su u prvom kolu nominalno bili domaćini, susret protiv Republike Irske (1:2) zbog sigurnosno-političkih razloga igrao se na neutralnom terenu u njemačkom Mainzu, dok ih je u drugom kolu u Udinama svladala Italija 2:0. Cipranima je ovo bio drugi kvalifikacijski ogled, a prvi su izgubili upravo od Talijana.

Nakon suhoparnih 0:0 u prvom dijelu, u kojem je momčad Hectora Cupera uspješno obranila dvije-tri dobre prilike Ciprana, igra se u nastavku malo rasplamsala. U tome su se bolje snašli gosti. Ubrzo nakon predaha Khizanishvili ruši Alenoftisa u šesnaestercu, no gruzijski vratar Lomaia brani udarac Michaela Konstantinoua s bijele točke.

Ipak, gosti u 66. minuti preko istog igrača dolaze u vodstvo. Međutim, publika u Tbilisiju, na stadionu Boris Paichadze, tugovala je samo sedam minuta. Konačnih 1:1 postavio je dalekometnim projektilom vezni igrač njemačkog prvoligaša Schalkea, Levan Kobiashvili.

Utakmicu je uživo pratio i predsjednik Fife Sepp Blatter. I jednoj i drugoj momčadi ovo je bio prvi osvojeni bod, koji ih nije pomaknuo sa začelja osme skupine kvalifikacija. Nju predvode Talijani sa sedam bodova iz tri utakmice, dok su Bugari s drugim remijem u dvije utakmice ostali na trećem mjestu, iza Republike Irske.