Portugal u zadnjim sekundama

Antonija Pavlić, Ante Jukić • subota, 06.06.2009.

U današnjim utakmicama europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici Švedska je porazom od Danske izgubila gotovo sve šanse za odlazak na svjetsku smotru, a skoro su isto učinili i Portugalci na gostovanju kod Albanije, kojima je spas ipak u trećoj minuti sudačke nadoknade donio Bruno Alves...

Skupina 1:
Švedska - Danska 0:1 (0:1) (Kahlenberg 22')
Albanija - Portugal (1:1) 1:2 (Bogdani 29'/ Hugo Almeida 27', Bruno Alves 90')

U Bragi su igrali neriješeno (0:0), a gotovo su isto ponovili i u Tirani. Ekipe Albanije i Portugala u dva se međusobna kvalifikacijska okršaja nisu mogli usuglasiti tko je bolji i kome pripadaju bodovi, sve do posljednjih sekundi večerašnjeg ogleda.

Vezane vijesti

Momčad Albanije na čelu s novim kormilarom Josipom Kužeom primila je posredstvom Huga Almeide pogodak već u 27. minuti, ali dvije minute kasnije ekspresno i izjednačila preko Erjona Bogdania. Pogodak vrijedan tri boda i spasa nade za odlazak u JAR donio je Portugalcima ipak Bruno Alves i to u doslovce posljednjim sekundama susreta.

S druge strane, imperativ pobjede s kojim su Šveđani ušli u večerašnji domaći susret s Danskom, ipak nije postigao učinak koji je sasvim sigurno priželjkivala švedska javnost. Praktički oproštaj od plasmana na Mundial priuštio im je pogodak Kahlenberga u 22. minuti, a nakon ovoga sasvim sigurno mučnog poraza ostaju im samo protesti na poništeni pogodak Kallstroma iz 11. minute.

Skupina 3: Slovaci očekivano efikasni
Slovačka - San Marino 7:0 (5:0)
(Čech 3', 32'; Pekarik 12', Stoch 35', Kozak 42', Jakubko 63', Hanzel 68')

Nakon što su u proteklom susretu u gostima matirali Čehe i time istaknuli legitimnu kandidaturu za plasman na SP, Slovaci su pred svojim navijačima rutinirano pobijedili i San Marino i tako se prometnuli u vođu skupine 3, s 15 osvojenih bodova i dvije utakmice manje od drugoplasirane Sjeverne Irske.

Skupina 4: Wales odnio puni plijen
Azerbajdžan - Wales 0:1 (0:1) (Edwards 41')
Finska - Lihtenštajn 2:1 (1:1) (Forssell 33', Johansson 71'/ Frick 13')

Pakleni ambijent stadiona u Bakuu ipak na koncu nije odmogao nogometašima Walesa u pohodu na sva tri boda protiv Azerbajdžana. Premda su mnogi hrabro predviđali čak i pobjedu domaćina, Wales je pogotkom Edwardsa u 42. minuti uspio demantirati sve dežurne kritičare i u sedmoj utakmici upisati i deveti bod.

Očekivano je završio i drugi večerašnji susret iste skupine, budući da je Finska na svom travnjaku uspjela svladati Lihtenštajn i ostaviti ih na samo jednom osvojenom bodu, a sebe promovirati u novu (staru) trećeplasiranu momčad skupine 4. Lihtenštajn je poveo pogotkom Fricka već u 13. minuti, da bi prvo Forssell u 33., a zatim i Johansson u 71. donio svojoj reprezentaciji puni plijen.

Skupina 7: Srbija grabi prema Južnoj Africi

Vrlo važnu, možda i presudnu pobjedu za ovjeravanje južnoafričke vize, ostvarila je večeras Srbija, koja je u Beogradu rezultatom 1:0 pobijedila Austriju. Bio je to sve, samo ne lagan trijumf izabranika Radomira Antića, no penal Milijaša iz sedme minute na kraju se ipak pokazao dovoljnim za nova tri boda. Srbi sad na čelu ljestvice imaju pet bodova više od Francuske (15-10, s utakmicom više), i veliku priliku da osiguraju plasman na SP i bez dodatnih kvalifikacija.

Litavci su, pak, domaćim porazom od Rumunjske propustili priliku barem nakratko preskočiti Francuze na drugom mjestu, iako takav scenarij ne bi oslikavao situaciju na onakvom kakva ona zaista je, s obzirom na čak dvije odigrane utakmice više Litve (oni s ovom sedam, Francuska pet). Pobjednički gol u 1:0 pobjedu Rumunjske u Litvi ugradio je Marica (38.).

Skupina 8: Irci preživjeli u Sofiji

Pandan zagrebačkom dvoboju Hrvatske i Ukrajine, u Skupini 8 predstavljao je dvoboj Bugarske i Irske. Gosti su u Sofiju doputovali kao drugoplasirana reprezentacija skupine, s naizgled velikih pet bodova prednosti (12-7) u odnosu na večerašnje rivale, no s obzirom da se u toj razlici krije i jedna odigrana utakmica više, bilo je jasno da bi eventualna pobjeda Bugara do kraja rasplamsala borbu za drugo mjesto.

Sve najvažnije u ovoj utakmici dogodilo se u prvom poluvremenu. Irsku je u vodstvo u 24. minuti doveo Dunne, pet minuta kasnije na 1:1 poravnao je Telkiyski, i to je bio konačan rezultat utakmice. U drugom večeras odigranom susretu ove skupine, Cipar i Crna Gora odigrali su 2:2, a treba naglasiti da su naši južni susjedi uspjeli nadoknaditi dva gola zaostatka. Strijelci za Cipar bili su Konstantinou (13.) i Michael (45., 11 m), dok je bod gostima dvama pogocima osigurao Damjanović (65. i 78.)

Na čelu skupine i dalje se nalazi Italija s 14 bodova, Irci imaju jedan bod manje, ali i utakmicu više odigranu u odnosu na aktualne svjetske prvake (7-6), a u igri za Južnu Afriku su i dalje Bugari, iako su današnjim remijem bitno smanjili svoje šanse (osam bodova iz šest odigranih utakmica). Cipar, Crna Gora i Gruzija će do kraja kvalifikacija igrati isključivo za prestiž.

Skupina 9: Nizozemci prvi, Škoti zadovoljno trljaju ruke

Iako nije bila u akciji, najviše je večerašnjim rezultatima Skupine 9 profitirala Škotska, s obzirom da Makedonija i Island nisu uspjeli doći do toliko željenih domaćih pobjeda, kojima bi znatno zakomplicirali borbu za drugo mjesto.

Makedonci su u Skoplju odigrali tek 0:0 s posljednjeplasiranim Norvežanima, dok je Island položio oružje protiv favorizirane Nizozemske. Tulipani su u Reykjaviku, golovima de Jonga (8.) i van Bommela (16.), vrlo rano došli do velike prednosti, tako da ni kasni pogodak Sigurdssona nije ugrozio nizozemsku šestu pobjedu u isto toliko odigranih susreta. Nizozemska je tim rezultatom postala prva europska reprezentacija koja je osigurala nastup u Južnoj Africi.

Drugoplasirana je u ovoj skupini Škotska sa sedam bodova, Island i Makedonija na trećem, odnosno četvrtom mjestu, imaju četiri boda, no treba istaknuti da su Islanđani odigrali utakmicu više od preostale dvije reprezentacije iz ovog trokuta, što ih praktički izbacuje iz utrke za drugim mjestom. Štoviše, čini se da više šanse za hvatanje istog imaju Norvežani, koji, istina, imaju samo tri boda, ali i samo četiri odigrane utakmice do sada.