Česi odgovorili izazovu

Maja Giljanović • srijeda, 15.10.2008.

Petr Rada i njegova Češka suočeni s biti-ili-ne biti situacijom - Češka je, naime, nakon dvije utakmice zauzimala samo četvrto mjesto u Skupini 3 s osvojenim samo bodom - slavili su večeras protiv Slovenije...

Češka je poljuljanog samopouzdanja u Teplicama dočekala Sloveniju upravo dijametralno suprotnog raspoloženja - mladići izbornika Keka dijelili su do večeras prvu poziciju s Poljacima i još su nakon tri utakmice bili neporaženi (dvije pobjede i remi).

Prvi, međutim, poraz i nije toliko neočekivan s obzirom da je Slovenija u zadnjih 10 utakmica vani slavila samo jedan jedini put - jubilarni 10. poraz stigao im je, pak, golom FC Kopenhagenovog Libora Sionka u 63. minuti.

Češkoj je s druge strane ovo osma pobjeda u 10. utakmici kojoj su domaćini - jedini poraz u ovom periodu nanijela im je Njemačka - najnovija pobjeda tim je vrednija jer je izborena i bez Tomaša Rošickog, ali i bez Petra Čecha koji se nije uspio oporaviti u ova četiri dana od ozljede u porazu protiv Poljaka (upitan je i za Chelsea protiv Middlesborugha ovog vikenda, a u Teplicama ga je zamijenio Anderlechtov Daniel Žitka).

Prigodu posve se vratiti u igru Češka će imati još 19. studenog kada gostuje u San Marinu, dok ostali miruju sve do veljače (San Marino - Sjeverna Irska) odnosno ožujka sljedeće godine (Sj. Irska - Poljska, Slovenija - Češka).

Slovaci čiji Vladimir Weiss pokušava po prvi put ih odvesti na veliko natjecanje u Bratislavi su ugostili lidere Poljake i prošlotjednu pobjedu protiv San Marina (4:1) oplodili su i trećom u svom četvrtom susretu.

Gosti su poveli preko Boltonovog Ebija Smolareka u 70. minuti samo da bi Bochumov Stanislav Šestak u 85. i 86. dvaput zabio i Poljacima nanio prvi poraz u ovom ciklusu kvalifikacija i prvi u "pravim" utakmicama nakon onog protiv nas na Euru (1:0) 16. lipnja.

Sjeverna Irska je proporcionalno raspodijelila svoj poker golova protiv San Marina - Healey i McCann u prvom, a Lafferty i Davis u drugom strijelci su za 4:0 protiv od 63. minute zbog isključenja Maranija 10-rice gostiju.