Škoti pregaženi u Oslu

Marin Vuković • srijeda, 12.08.2009.

Osim ogleda Bjelorusije i Hrvatske, večeras su odigrana još četiri kvalifikacijske utakmice u skupinama 3, 4, 7 i 9. Slovenci su bili uvjerljivi protiv slabog San Marina, Nijemci odradili posao u Azerbajdžanu, a Francuska jedva jednim pogotkom svladala Farske Otoke. Neočekivano visoko pak poražena je Škotska na gostovanju u Norveškoj.

Skupina 3: Bez problema u Sloveniji

Posve očekivano naši su sjeverni susjedi svladali najlošiju reprezentaciju ove skupine i s visokih 5:0 upisali nova tri boda u svojoj skupini. Listu strijelaca u 18. je minuti otvorio Koren, a do odmora je na 2:0 povisio Radosavljević. U drugom poluvremenu mreža San Marina tresla se još triput, prednost Slovenaca udvostručili su Kirm i svojim drugim pogotkom Koren, a priču zaključio Ljubijankič u sudačkoj nadoknadi. Slovenija sada zauzima treće mjesto u svojoj skupini s 11 osvojenih bodova, iza drugoplasirane Sjeverne Irske s 13 i Slovačke s 15. Slovaci uz to imaju i utakmicu manje.

Slovenija - San Marino 5:0

Skupina 3: 1. Slovačka 15 (-1), 2. Sjeverna Irska 13, Slovenija 11, Poljska 10 (-1), Češka 8 (-1), San Marino 0.

Skupina 4: Nijemci učvrstili vodstvo

Njemačka je pobjedom u Azerbajdžanu učvrstila vodeću poziciju u skupini 4 i pobjegla Rusiji na četiri boda prednosti, doduše uz utakmicu više. Premda rezultat možda ne odaje nadmoć njemačke reprezentacije, iz Bakua se mogu vratiti zadovoljni igrom i rezultatom. U 12. minuti mrežu Azerbajdžana načeo je Bastian Schweinstiger, a u 55. minuti Miroslav Klose zapečatio je sudbinu domaćina.

Azerbajdžan - Njemačka 0:2

Skupina 4: 1. Njemačka 19, 2. Rusija 15 (-1), 3. Finska 10 (-1), 4. Wales 9, 5. Azerbajdžan 1 (-1), 6. Lihtenštajn 1 (-1)

Skupina 5: Neefikasni Francuzi

Francuska reprezentacija i dalje ne oduševljava svojim nastupima, a na gostovanju na Farskim Otocima pokazali su iznimnu neefikasnost. Premda se radilo tek o jačem treningu protiv nogometno daleko slabije reprezentacije, Francuzi su uspjeli tek jednom svladati domaćeg vratara. U 42. minuti pogodio je Andre-Pierre Gignac i donio svojoj reprezentaciji tri boda. Srbija je u ovoj skupini i dalje vodeća reprezentacija s pet bodova prednosti ispred Francuske, no Francuzi imaju i utakmicu manje.

Farski Otoci - Francuska 0:1

Skupina 5, poredak: 1. Srbija 18, 2. Francuska 13 (-1), 3. Litva 9, 4. Austrija 7 (-1), 5. Rumunjska (-1), 6. Farski Otoci 1 (-1)

Skupina 9: Pregažena desetorica Škota

U skupini u kojoj je sve već odavno riješeno barem što se prvog mjesta tiče, Norveška je s visokih 4:0 pregazila Škotsku i situaciju u ovoj skupini ostavila potpuno otvorenom. Škoti su dobro otvorili utakmicu, ali se njihova igra posve raspala nakon isključenja Garyja Caldwella koji je u kratkom razdoblju od 32. do 33. minute uspio skupiti dva žuta kartona.

Nakon toga stvari su krenule nizbrdo po Škote, samo tri minute kasnije mrežu im je načeo John Arne Riise, a krajem prvog dijela sve nade im potopio Morten Gamst Pedersen. U nastavku utakmice Erik Huseklepp povisio je na 3:0, a u posljednjim trenucima utakmice Pedersen svojim drugim pogotkom postavio konačnih 4:0.

Ovo je iznimno dobar rezultat i za Hrvatsku, budući da najlošija drugoplasirana momčad neće dobiti pravo nastupa u razigravanju za Svjetsko prvenstvo. U ovom trenutku čini se kako će ta momčad doći upravo iz ove skupine, gdje drugoplasirana Makedonija trenutno ima samo sedam bodova, u odnosu na hrvatskih 14.

Norveška - Škotska 4:0

Skupina 9: 1. Nizozemska 21, 2. Makedonija 7 (-1), 3. Škotska 7 (-1), Norveška 6 (-1), Island 4