Vodeni sportovi

Maja Giljanović • nedjelja, 13.12.2009.

Viceprvak Europe na 50 metara slobodno Duje Draganja je osvojio zlatnu medalju u finalu utrke na 100 metara mješovito. 26-godišnji je Splićanin svoj osobni i hrvatski rekord poboljšao gotovo sekundu i prvi je koji je nakon devet EP-a uzastopce stao na rep velikom Slovencu i svjetskom prvaku.

Peter Mankoč je 20-tak dana sanjao osvetu Duji Draganji nakon što ga je hrvatski rekorder pobijedio na mitingu "Mladosti" u Zagrebu. Deveterostruki je europski prvak uzastopce na 100 metara mješovito u polufinalu priželjkujući uspostaviti "red" srušio svjetski rekord (50,76), ali Duju nije pokolebao.

Europski viceprvak na 50 slobodno je svoj osobni rekord (52,17) na 100-ici mješovito poboljšao gotovo sekundu (51,20). Duje je nakon 50 metara zauzimao treće mjesto, nakon 75 prvo i na slobodnom mu nitko više nije mogao staviti "soli na rep".

Iza Duje je bivši svjetski rekorder Rus Sergej Fesikov (51,29) i aktualni svjetski rekorder Mankoč koji se morao zadovoljiti brončanom medaljom (51,52).

Prvi svjetski rekord posljednjeg dana 13. EP-a u povijest je poslao Daniel Gyurta. 20-godišnjak (2:00,67) je u finalu na 200 metara prsno srušio i svoj rekord europskih prvenstava (2:03,25) i europski rekord Španjolca Alvarez Caraballa (2:02,67) i svjetski rekord Australca Christiana Sprengera (2:01,98). Gyurta je Mađarima osvojio četvrtu zlatnu medalju, a slavio je ispred dvojca iz Rusije, srebrnog Grigorija Falka (2:02,50) i brončanog Maksima Ščerbakova (2:03,76).

Britanka Hannah Miley je četvrto mjesto u Europi iz Rijeke prošle godine pretvorila u titulu europske prvakinje na 400 mješovito na Europskom prvenstvu u Istanbulu. 20-godišnjakinja je slavila (4:25,66) ispred srebrne braniteljice naslova Španjolke Mireie Belmonte Garcia (4:27,60) na drugom i Mađarice Zsuzsanne Jakabos (4:28,48) na trećem mjestu. Brončana u Rijeci lani Talijanka Francesca Segat se zadovoljila četvrtim mjestom (4:29,71).