Vodeni sportovi

Štafeta kao šećer na kraju?

Maja Giljanović • nedjelja, 13.12.2009.

Hrvatska štafeta 4x50 slobodno lani je na Europskom prvenstvu u Rijeci osvojila brončanu medalju, a u kvalifikacijama je EP-a u Istanbulu izborila pravo godinu dana poslije je braniti u finalu.

Aleksej Puninski, Mario Todorović, Duje Draganja i Mario Delač u posljednjoj će utrci 13. Europskog prvenstva u 25-metarskim bazenima braniti broncu osvojenu prošle godine u Rijeci. Lani su Draganja, Puninski, Bruno Barbić i Todorović u finalu srušili hrvatski rekord (1:23,68) i osvojili treće mjesto iza Francuza i Talijana.

Hrvatska štafeta 4x50 slobodno je u drugoj skupini osvojila treće mjesto iza Talijana (Orsi, Bocchia, Galenda, Dotto) na prvom (1:24,29) i Francuza (Leveaux, Stravius, Maitre, Stasiulis) na drugom mjestu (1:24,77).

Od naših 1:25,47 bolji su i Rusi čiji je četvorka u sastavu Oleg Tihobajev, Jevgenij Lagunov, Andrej Grečin i Jevgenij Korotiškin istaknula kandidaturu za najviši plasman (1:23,78).

Francuzi u rezervi imaju i europskog prvaka Bousqueta, Leveaux im je četvrti u Europi, naš je Duje europski viceprvak, Rusi čuvaju brončanog na 50 slobodno Sergeja Fesikova, Lagunov je peti, a od Talijana je najbolji Orsi na šestom mjestu.

Delač je pojedinačno nakon polufinala na 50 i 100 slobodno u kvalifikacijama utrke na 200-ici zauzeo 29. mjesto. 13. na 100 metara i 14. na 50 metara, 24-godišnjak je na 200 metara za svojim osobnim rekordom (1:46,21) zakasnio više od pola sekunde (1:46,78), više od sekundu i pol je bio sporiji od hrvatskog rekorda Dominika Strage (1:45,43), a za 12. mjestom koje je Britancu Hunteru donijelo nastup u večerašnjem finalu je zakasnio više od dvije i pol sekunde (1:44,19).

Daniil Izotov je ispred svjetskog rekordera (1:39,37) Paula Biedermanna na drugom mjestu (1:41,33) u povijest poslao rekord europskih prvenstava Pietera van den Hoogenbanda iz Dublina 2003. i 1:41,89 velikog Nizozemca spustio na 1:40,87.

Luka Škugor je nakon 43. mjesta na 100 prsno u kvalifikacijama utrke na 200 osvojio 31. mjesto. 20-godišnjak je svoj osobni rekord (2:10,95) poboljšao više od sedam desetinki (2:10,23) i hrvatskom se rekordu (2:10,11) Vanje Rogulja iz 2004. (Rogulj se jutros nije pojavio na startu) približio na samo 12 stotinki.

2:04,59 Huguesa Duboscqa iz Rijeke lani više nije rekord europskih prvenstava. Grigory Falko ih je u trećoj kvalifikacijskoj skupini spustio na 2:03,88, a u petoj Daniel Gyurta na 2:03,25.