Portsmouthov labuđi pjev

Marin Vuković • srijeda, 10.02.2010.

Portsmouth je u predvečerje moguće odluke o stečaju herojskom borbom na Fratton Parku došao do boda u ogledu sa Sunderlandom, a bodove su podijelili i Wigan i Stoke. Fulham je bio uvjerljiv protiv katastrofalno lošeg gosta Burnleyja, a pobjedama se vratio i Manchester City u susretu s Boltonom.

Nije puno, ali čovjeka veseli, kaže izreka kojom se večeras mogu poslužiti nogometaši Portsmoutha, koji su večer prije sudbonosnog saslušanja na vrhovnom sudu i mogućeg odlaska u stečaj, te posljedičnog gubitka 10 bodova, pred svojim navijačima odigrali možda i najbolju utakmicu sezone. U ogledu sa Sunderlandom u kojem smo vidjeli tri crvena kartona potpuno su zasluženo osvojili bod, premda su već u devetoj minuti ostali s igračem manje.

Tada je, naime, Ricardo Rocha u kaznenom prostoru srušio Darrena Benta i zaradio crveni karton, a usput skrivio i jedanaesterac. Najstrožu je kaznu izveo upravo Bent i donio ranu prednost gostima iz Sunderlanda. Portsmouth se, međutim, nije predavao i bio bolja momčad, a za svoj su trud na kraju i nagrađeni.

Prvo je Lee Cattermole s dva žuta kartona u samo šest minuta (48. i 54.) zaradio isključenje, a tri minute prije kraja ista je sudbina zadesila i Davida Meylera, koji je u igru ušao samo dvije minute ranije. Odnos snaga odjednom je postao deset prema devet u korist domaćina, što je u 96. minuti iskoristio Aruna Dindane i ubačaj Jamieja O'Hare smjestio u mrežu.

Manchester City je na Eastlandsu s 2:0 svladao Bolton u utakmici koja ničim nije oduševila, no razveselit će Roberta Mancinija koji je u prethodne tri prvenstvene utakmice upisao dva poraza. Ivana Klasnića nije bilo u gostujućem sastavu, naš reprezentativac i dalje je izvan stroja zbog ozljede gležnja.

Carlos Tevez je doveo domaće u vodstvo nakon pola sata igre, i to pogotkom iz jedanaesterca kojeg je skrivio Paul Robinson. Konačnih 2:0 postavio je Emmanuel Adebayor u 73. minuti, a s nova tri boda City je zasjeo na peto mjesto Premiershipa uz potpuno jednak broj bodova kao i Liverpool te jednu utakmicu manje.

Burnley je i dalje bez ijedne pobjede na gostovanjima, a nastave li igrati kako su igrali večeras u Londonu, neće je imati ni do kraja prvenstva. Fulham je slavio s glatkih 3:0, a već nakon prvih 45 minuta imali su dva pogotka prednosti nakon što su put do mreže gostiju pronašli Danny Murphy i David Elm.

Oba su navedena pogotka postignuta pod kontroverznim okolnostima i mogli su biti poništeni zbog zaleđa, no pomoćni i glavni sudac ništa nisu signalizirali. Pobjeda Fulhama potvrđena je u 54. minuti golom Bobbyja Zamore.

Wigan je od 14. minute vodio pogotkom Paula Scharnera i plovio prema važnoj domaćoj pobjedi, no Stoke City je 16 minuta prije kraja izjednačio golom Tuncaya Sanlija.

Ostale utakmice 26. kola Premier liga igraju se u srijedu navečer, a posebne poslastice su derbi susret Liverpoola i Arsenala te vrlo bitan dvoboj Aston Ville i Manchester Uniteda.