Premiership, 36. kolo, 24.04.2010, 13:45 h
Manchester United
Manchester United 3:1 Tottenham
Tottenham

Marin Vuković • subota, 24.04.2010.

Pogocima Ryana Giggsa iz dva jedanaesterca te majstorijom Nanija Manchester United je s 3:1 svladao Tottenham i najmanje 24 sata provest će na vrhu engleske Premier lige. Lopta je sada u polju Chelseaja, koji u nedjelju poslijepodne mora svladati Stoke City želi li se dva kola prije kraja vratiti na čelo ljestvice.

Ponovno se Manchester United igrao sa živcima svojih navijača jer sve do desetak minuta prije kraja Tottenham je u rukama držao bod i izgledao kao opasnija momčad, koja bi do kraja susreta mogla odnijeti i čitavi plijen. Još jednom bez Waynea Rooneyja, koji je na treningu ozlijedio preponu, Crveni vragovi imali su velikih problema u završnici napada jer Dimitar Berbatov veći se dio utakmice mučio s Ledleyjem Kingom i Michaelom Dawsonom.

Utakmicu su odlučile dvije obrambene pogreške Spursa koje su rezultirale s dva jedanaesterca, a dodatan začin pobjedi Uniteda sjajnim je pogotkom dao i Nani. Naš Luka Modrić odigrao je vrlo dobrih 90 minuta, premda je bilo razdoblja kada ga se nije moglo vidjeti. Razlog tome dijelom leži i u činjenici da su Spursi danas odigrali znatno lošiju utakmicu u odnosu na izdanja na koja su nas navikli u proteklih desetak dana.

Epidemija

Čudna epidemija mučnine uhvatila je čak trojicu igrača Manchester Uniteda u ovoj utakmici. U prvom dijelu na slabost se požalio Edwin van der Sar, pa se neko vrijeme zagrijavao Tomasz Kuszczak.

U drugom poluvremenu mučnina je uhvatila Patricea Evru koji je nasred travnjaka izbacio sadržaj želuca, a u posljednjim minutama utakmice povraćati je počeo i Nani.

Prvo je poluvrijeme proteklo u tvrdoj, slaboj igri obje momčadi. Igralo se "ziheraški" i bez pravih prilika, ako ne brojimo razdoblje oko 30. minute kada su domaći stvorili dvije opasnosti pred Heurelhom Gomesom. United je imao inicijativu, no King i Dawson danas su mnogo puta stvorili neprelazan zid pred šesnaestercem gostiju. S druge strane, domaćin je uspio umrtviti Garetha Balea, koji nije imao ni izbliza toliko slobode koliko su mu dopuštali nogometaši Arsenala i Chelseaja.

U 58. minuti utakmice rezultat na semaforu napokon je promijenjen. Berbatov je odlično zadržao loptu, ušao u kazneni prostor Spursa i petom uposlio Patricea Evru, a ovaj dotaknuo loptu i srušio se preko ispružene noge Benoita Assou-Ekottoa. Evidentan jedanaesterac Ryan Giggs je pretvorio u vodstvo Uniteda, na sveopće oduševljenje 75 tisuća navijača na Old Traffordu.

Veselje je, međutim, trajalo samo 12 minuta. Nakon kornera za Spurse najviši u skoku bio je Ledley King i glavom proslijedio loptu u mrežu, premda je ostao dojam da je pritom napravio prekršaj nad Michaelom Carrickom. Čudna je bila i reakcija mladog Rafaela, koji je sekundu ranije pokrivao vratnicu svoga gola, da bi se potom maknuo i lopti otvorio put prema mreži.

Bez Rooneyja do kraja?

Menadžer Manchester Uniteda Alex Ferguson nakon utakmice je novinarima otkrio kako je ozljeda Waynea Rooneyja po svemu sudeći ozbiljnije prirode.

"Mislim da će Rooney biti van terena dva do tri tjedna", rekao je Ferguson, a to znači da će se United do kraja prvenstva morati osloniti na Dimitra Berbatova, Federica Machedu i veterane koji u posljednje dvije utakmice nose aktualnog prvaka.

Nakon pogotka Scholesa koji je odlučio gradski derbi, Ryan Giggs danas je prvi put nakon 2006. godine postigao dva pogotka u jednoj utakmici.

Nervoza se počela uvlačiti u redove Crvenih vragova, što su Spursi u dva navrata mogli iskoristiti i doći do vodstva. Ipak, u 81. minuti, tek što je ušao u igru Federico Macheda u jednoj je akciji s više brzih dodavanja asistirao Naniju, a ovaj majstorijom prebacio Gomesa i donio novo vodstvo domaćinu.

Četiri minute kasnije Old Trafford je mogao odahnuti. Nani je povukao kontranapad, na leđima je neko vrijeme "nosio" Wilsona Palaciosa, a ovaj ga je potom srušio u šesnaestercu. Novi jedanaesterac za United, isti izvođač i drugi pogodak Giggsa za konačnih 3:1.

United je izbio na čelo prvenstvene ljestvice s dva boda prednosti i utakmicom više od Chelseaja. Ancelottijevoj momčadi u nedjelju igra samo pobjeda jer u sljedećem kolu putuju na Anfield. Pravo na pogrešan korak više definitivno nemaju. Spursi su pak porazom ugrozili svoje izglede da sljedeće sezone zaigraju u Ligi prvaka. Manchester City ima priliku ponovno preuzeti četvrto mjesto, no kako bi to učinili moraju svladati Arsenal.

• Gomez6924.04.2010. u 16:42
    šteta, nisu uspjeli tri velikana zaredom skinuti, fali im previse igraca!
    Gomez69
  • Obrisan korisnik24.04.2010. u 16:36
    najvecu razliku između tottenhama i manchestera radi Sir Alex Ferguson
  • Obrisan korisnik24.04.2010. u 16:17
    Zaslužena pobjeda, jednostavno su bili bolji. United je čak i bez Rooneya koji im je najbolji igrač za klasu kvalitetnija momčad od tottenhama.