Kiks Francuske, Finci teško u San Marinu

Josip Tolić • petak, 03.06.2011.

U večernjem terminu, osim hrvatskog slavlja u Splitu, odigrano je još šest kvalifikacijskih utakmica u skupinama A, C, D i E. Najveće izjednačenje večeri priredila je reprezentacija Bjelorusije koja je izvukla bod protiv Francuske u Minsku. Turska nije uspjela doći do pobjede u Belgiji, a Njemačka je svladala Austriju pogotkom u posljednjim trenucima.

U skupini A odigrane su dvije utakmice; Austrija je na Ernst-Happel stadionu u Beču ugostila vodeću momčad skupine Njemačku i umalo iznenadila. U prvom dijelu dominirao je Elf, a premoć na terenu okrunio je u krajem prvog poluvremena, kada je Mario Gómez poentirao za vodstvo Njemačke. Samo pet minuta igre u nastavku domaćinima je trebalo da se vrate u utakmicu. Nespretna reakcija Arna Friedricha, kojom je zatresao vlastitu mrežu, vratila je stvari na početak u 50. minuti. Ipak, Gomez se na samom kraju utakmice, u 90', još jednom iskazao i zabio pobjednički gol kojim je održao stopostotni učinak Nijemaca i čisto vodstvo u skupini s 18 bodova iz šest utakmica.

Gotovo jednako neizvjesno bilo je i u drugoj utakmici ove skupine u kojoj je Belgija bila domaćin Turskoj. Marvin Ogunjimi donio je brzo vodstvo domaćinima već u četvrtoj minuti. Do izjednačenja gosti su stigli u 22', a strijelac je bio Burak Yilmaz. Potpuno ravnopravan dvoboj u belgijsku korist propustio je riješiti Axel Witsel u 75. minuti promašivši kazneni udarac. Belgijci ipak mogu biti zadovoljni konačnim ishodom jer su i dalje drugi na ljestvici s deset bodova, jednim više od Turaka.

U skupini C Italija je u Modeni ugostila Estoniju i ostvarila čistu pobjedu od 3:0. Giuseppe Rossi otvorio je golijadu u 21. minuti. Za udvostručenje vodstva Azzurra u 39. minuti zaslužan je Antonio Cassano. U 65. minuti Giampaolo Pazzini zamijenio je upravo strijelca drugog gola, a i sam se upisao u strijelce samo tri minute poslije, donijevši konačnih 3:0. Talijani s nova tri boda sigurno drže vrh ljestvice u ovoj skupini sa 16 bodova, slijede ih Slovenci s pet bodova manje i utakmicom više.

Skupina D ponudila je dvoboj Bjelorusije i Francuske u Minsku. Tricolori nisu bili posebno raspoloženi na istoku Europe, uzeli su samo bod. Još jedan autogol večeri djelo je povratnika Erica Abidala u 20. minuti. Ipak, samo dvije minute potom Florent Malouda poravnao je rezultat. Iako su Francuzi bili nešto dominantniji u pokušajima prema protivničkom golu, nisu uspjeli postići pobjednički pogodak. Ostalo je 1:1, a ovaj bod puno će više značiti Bjelorusima jer su ostali na drugoj poziciji s devet bodova, jednim više od Rumunja, a četiri manje od vodećih Francuza.

Omaleni San Marino umalo je iznenadio Finsku u dvoboju skupine E. Minimalnu pobjedu Skandinavcima je osigurao Mikael Forsell u 41. minuti.

No, zato je u drugom ogledu skupine, gdje su snage odmjerili Moldavija i Švedska, bilo mnogo više atraktivnosti. Šveđani su poveli u ranoj fazi utakmice zahvaljujući pogotku Ole Toivonena u 11. minuti. Do kraja prvog dijela gosti su udvostručili vodstvo; mrežu Stanislava Namasca zatresao je Johan Elmander najavivši svoju sjajnu večer.

Još se jednom istaknuo u 58. minuti, postigavši svoj drugi pogodak na utakmici. Tračak nade domaćinima stigao je nakon gola Bugaeva u 61', no više od toga nisu mogli - Elmanderova zamjena Alexander Gerndt postigao je završni gol za 4:1 i veliko slavlje Šveđana, koji su tako zadržali drugo mjesto na ljestvici s 12 bodova, tri više od Mađara koji imaju i utakmicu više. Na vrhu ove skupine besprijekorna je Nizozemska sa šest pobjeda iz isto toliko utakmica.

• Obrisan korisnik04.06.2011. u 01:10
    da hiddink trenira nasu repku sad bi bilo hiddink je rupa od trenera nemoze pobjedit belgiju