Nijemci i dalje maksimalni

Josip Piršljin • utorak, 07.06.2011.

Nogometna reprezentacija Njemačke nastavila je s nizom pobjeda i u Azerbajdžanu, te ih još samo teorija dijeli od osiguravanja nastupa u Poljskoj i Ukrajini sljedeće godine. Švedska je pregazila Finsku uz hat-trick Ibrahimovića, a Bjelorusija je odradila posao protiv Luksemburga.

Njemačka je na dalekom gostovanju u Azerbajdžanu došla do svoje sedme pobjede u isto toliko utakmica u skupini A, te je osigurala minimalno drugo mjesto. Za osvajanje skupine i plasman na Europsko prvenstvo Nijemcima će najvjerojatnije biti dostatan još samo jedan bod. Azerbajdžan je upisao peti poraz i definitivno se oprostio od borbe za drugo mjesto.

Domaći nogometaši su bolje otvorili utakmicu i već su na početku imali nekoliko prilika da prvi postignu gol. Najprije je u 6. minuti Manuelu Neueru zaprijetio Čertoganov, a tri minute kasnije sjajan udarac s tridesetak metara upućuje Nadirov, no Nijemce spašava vratnica. Prvu ozbiljniju priliku gostujući sastav je imao kada je Toni Kroos iz slobodnjaka pogodio stativu, a do vodećeg pogotka dolaze nakon pola sata igre.

Mesut Özil je nakon jednog napada primio loptu na lijevoj strani i uz pomoć stative pogodio suprotni kut vratara Agajeva za 1:0 Njemačke. U 41. minuti gosti povećavaju svoje vodstvo nakon brze akcije u kojoj je Özil asistirao, a Mario Gomez poentirao. U drugom poluvremenu Nijemci su uspjeli nametnuti svoj tempo igre i stvarali su dosta prilika, no domaći su uspjeli smanjiti rezultat.

U 89. minuti zabio je Husejnov kojeg je azerbajdžanski izbornik Berti Vogts uveo u igru sredinom drugog dijela. Ipak, Nijemci su do kraja susreta uspjeli postići još jedan gol kada je za 3:1 u sudačkoj nadoknadi bio precizan Andre Schürrle.

Švedski reprezentativci su na domaćem terenu u Solni ugostili susjede Fince, no nisu bili nimalo gostoljubivi. Pregazili su ih s 5:0, a najveće zasluge za tako uvjerljiv rezultat pripadaju Zlatanu Ibrahimoviću koji je u novu pobjedu ugradio tri pogotka. Šveđani su se sada odvojili na drugom mjestu skupine E sa šest bodova prednosti ispred trećeplasirane Mađarske.

Šveđani su očekivano od samog početka krenuli napadački prema vratima gostiju što je rezultiralo ranim pogotkom. Igrala se tek 11. minuta kada je Kim Källström spretno iz slobodnog udarca pronašao put do suparničke mreže. U 25. minuti ozlijedio se Ola Toivonen, Šveđanin finskog porijekla, što će se kasnije pokazati presudnim trenutkom utakmice. Zamijenio ga je Ibrahimović i nedugo potom počeo zabijati gostima.

Najprije je na 2:0 povisio u 31. minuti, a samo četiri minute kasnije postiže svoj drugi pogodak na utakmici. Napadač Milana nastavio je tresti suparničku mrežu i u drugom poluvremenu upotpunivši hat-trick u 53. minuti udarcem glavom na ubačaj Källströma. Sedam minuta prije kraja za konačnih 5:0 gol je postigao Emir Bajrami prebacivši gostujućeg vratara.

Reprezentacija Bjelorusije je nakon remija s Francuskom upisala pobjedu protiv Luksemburga i učvrstila drugu poziciju u skupini D. Bjelorusi s utakmicom više zaostaju za Francuzima samo jedan bod, a Rumunjima su pobjegli na četiri boda prednosti. Do kraja kvalifikacija još se dvaput susreću s Bosnom i Hercegovinom i gostuju u Rumunjskoj.

Nogometaši Luksemburga su vrlo solidno odigrali prvo poluvrijeme. Bjelorusi su uglavnom držali loptu, no gosti su u prvih 45 minuta stvorili više prigoda. Daniel Da Mota Alves se našao u nekoliko izglednih situacija, ali nije uspio zabiti. Domaći su, s druge strane, samo tri puta zaprijetili i nisu bili previše raspoloženi.

Ipak, već na početku drugog dijela Bjelorusija postiže pogodak. Eric Hoffmann je igrao rukom u svom šesnaestercu, te je sudac dodijelio kazneni udarac domaćima, a siguran realizator bio je Sergej Kornilenko. Gosti su u nastavku popustili, te su u 73. minuti primili i drugi gol kada se u strijelce upisao Anton Putsilo i utakmica je završila rezultatom 2:0.

• snoopy08.06.2011. u 08:32
    imaju igru, ogranizaciju, taktiku, igraju moderan nogomet, a mi ništa od tog nemam, realno naša igra protiv Gruzije je bila na razini treće hnl, sporo, sporo, presporo bez ikakve ideje, svatko napravi pet dodira sa loptom, i onda se ubaciva u šesnesterac, a prekidi katastrofa, nemamo uigran ni... [više na forumu]
    snoopy
  • Obrisan korisnik08.06.2011. u 06:56
    Njemačka ima mladu reprezentaciju i sigurno će u godinama koje dolaze ostavrit neki veliki trofej
  • Obrisan korisnik08.06.2011. u 02:34
    Od Njemačke je jedino trofejnij Brazil,ali ni Brazil nema toliki broj osvojenih medalja na SP!!Ja sam prezadovoljan da mi nastupimo na EP i SP,i to mi je dosta od nas.Jer mi dobismo Švabe 2008 na EP,ali oni osvojiše srebro,Englezi ih 2001 poniziše 5:1 u Munchenu,ali Deutschalnd uber alles opet... [više na forumu]
  • randy marsh07.06.2011. u 23:08
    je je, samo Bilić je problem...
    randy marsh
  • Obrisan korisnik07.06.2011. u 23:01
    Njemci igraju po šabloni, uvik isto. Organizirani su u obrani, imaju brzu transformaciju kad uzmu loptu, jednom rječju igraju moderno.