Vodeni sportovi

Petorica se usrećila na 50 leđno, Mađarima devet medalja

Maja Giljanović • četvrtak, 24.05.2012.

Četvrtog dana Europskog prvenstva u Debrecenu domaći reprezentativci oduševili su tribine, Boglarka Kapas, Katinka Hosszu, Daniel Gyurta i Laszlo Cseh osvojili su naslove prvaka, a u džep su spremili još pet medalja malo manje sjajnog sjaja.

3.Slovenija 7:59,73

Četvrtog dana Europskog prventstva u Debrecenu od hrvatskih reprezentativaca nastupio je samo Ivan Levaj i svoj nastup u kvalifikacijama na 100 metara slobodno među ukupno 59 natjecatelja završio u donjem dijelu poretka.

Iza Michelea Santuccija (49,66), Kristiana Gkolomeeva (49,89), Filipa Wypycha (50,35) i Vjačeslava Andrušenka (50,69) 19-godišnjak je zauzeo peto mjesto u trećoj kvalifikacijskoj skupini, a ukupno je s Aurelienom Kuenzijem podijelio 37. mjesto. Iz treće skupine polufinale je izborio jedino Santucci na 15. mjestu, iza 49,83 Martina Vernera povučena je crta, a najbrži u kvalifikacijama bio je Amaury Leveaux s 48,77. Ispod 49 sekundi spustio se još samo Marco Di Carli (48,81), a europski rekorder i branitelj naslova Alain Bernard zauzeo je šesto mjesto (49,31).

Nakon obranjenog naslova prvaka Europe na 200 mješovito osvojenog prije dvije godine u Budimpešti Laszlo Cseh je pobijedio i u finalu utrke na 200 delfin. Aktualni europski rekorder jedini se spustio ispod 1:55 i s 1:54,95 pobijedio ispred Bencea Bicza (1:55,85) na drugom, Ioannisa Drymonakosa (1:56,48) na trećem i Dinka Jukića (1:56,53) na četvrtom mjestu.

Zlatne medalje domaćinima osigurali su i Daniel Gyurta, Katinka Hosszu i Boglarka Kapas. Europski rekorder Gyurta je ispred Marca Kocha (2:09,26) i Panagiotisa Samilidisa (2:09,72) na 200 prsno pobijedio je s novim rekordom europskih prvenstava (2:08,60), europska rekorderka Hosszu ispred Sophie Allen (2:11,49) i Evelyn Verraszto (2:11,63) s 2:10,84, a Kapas ispred Coralie Balmy (8:27,79) i Eve Riztov (8:27,79) s 8:26,49 na 800 metara.

Mađarska je po broju medalja na uvjerljivom prvom mjestu ispred Njemačke (10) i Italije (9), domaćini su ih zasad osvojili 17 od čega pet zlatnih, tri srebrne i četiri brončane, a nakon Cseha, Gyurte, Hoszu, Kapas, Bicza, Verraszto i Risztov medalje su danas osigurale i Mađarice u štafeti 4x200 slobodno i Richard Bohus u najluđoj utrci prvenstva.

Talijanke u sastavu Alice Mizzali, Alice Nesti, Diletta Carli i Federica Pellegrini sa 7:52,90 uzele su naslov, a Zsuzsanna Jakabos, Verraszto, Agnes Mutina i Hosszu sa 7:54,70 srebro, a iza Jonatana Kopeleva (24,73) i Mirca Di Tore (24,95) na 50 leđno broncu su u džep s identičnih 25,14 spremili redom Bohus, Dorian Gandin i Guy Barnea.

Jedina disciplina dana u kojoj su Mađari ostali bez medalje je 100 leđno, naslov je za Njemačku osvojila Jenny Mensing (1:00,08), srebro za Italiju Arianna Barbieri (1:00,54), broncu za Češku Simona Baumrtova (1:00,57), a najbolja Mađarica Eszter Pavazsay zapela je još jučer u polufinalu iza među ostalih i Sanje Jovanović i zauzela 15. mjesto (1:02,74).

U kvalifikacijama petog dana nastupaju Jovanović i Valery Švigir na 50 leđno, Saša Gerbec i Ante Križan na 50 prsno i Nikša Roki, Duje Draganja, Mario Todorović 100 delfin.

• Obrisan korisnik25.05.2012. u 19:11