Vodeni sportovi

Kajtaz bez finala na 200 leptir, zlatne medalje za Hondu i Williamsona

HINA, Petar Jenjić • srijeda, 14.02.2024.

Danas je na Svjetskom plivačkom prvenstvu u Dohi nastupala Amina Kajtaz na 200 metara leptir. U polufinalnoj utrci plivala je sporije nego u kvalifikacijama i nije uspjela ući u finale...

Hrvatska plivačica Amina Kajtaz nije se uspjela plasirati u finale na 200 metara leptir na Svjetskom plivačkom prvenstvu koje se održava u Dohi, osvojivši 15. poziciju u polufinalu.

Igraj na vaterpolske utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Kajtaz je u polufinalu plivala 2:13.14 što je više od sekunde sporije od njezinog rezultata 2:11.78 iz jutrošnjih kvalifikacija u kojima je zauzela 11. mjesto. Bilo je to njezino drugo polufinale u Dohi nakon što je na 100 leptir zauzela 16. mjesto.

Najbolje vrijeme polufinala, baš kao i u kvalifikacijama, isplivala je Dankinja Helena Rosendahl Bach (2:07.45), a kao posljednja, osma u finale se plasirala 18-godišnja BiH plivačica Lana Pudar (2:09.42).

U četvrtak u Dohi ne nastupa nitko od hrvatskih plivača, u petak će na bazen izaći Ana Blažević u kvalifikacijama discipline 200 m prsno, dok u subotu nastupa Nikola Miljenić u kvalifikacijma utrke na 50 slobodno.

Četvrtog dana plivačkih natjecanja u Dohi na rasporedu su bila finala u pet disciplina.

Japanac Tomoru Honda osvojio je zlato na 200 metara dupin s rezultatom 1:53.88 osvojivši prvo japansko zlato u ovoj disciplini na svjetskim prvenstvima. Za Hondu je ovo treća medalja u nizu sa svjetskih prvenstva u ovoj disciplini nakon bronce iz Budimpešte (2022) i Fukuoke (2023).

Pobijedio je ispred Talijana Alberta Razzettija koji je plivao 1:54.65 i Austrijanca Martina Espernbergera s rezultatom od 1:55.16.

Na 50 metara prsno slavio je Australac Sam Williamson s rezultatom 26.32 osvojivši prvo australsko plivačko zlato u Dohi. Drugi je bio Talijan Nicolo Martinenghi (26.39) koji je bio drugi i na 100 m prsno, dok je treći bio Amerikanac Nic Fink s 26.49.

Fink je bio zlatni na dvostruko dužoj dionici, dok se ovoga puta ipak morao zadovoljiti broncom. Bez odličja je ostao svjetski rekorder u ovoj disciplini Britanac Adam Peaty zauzevši četvrtu poziciju s vremenom 26.77.

Irac Daniel Wiffen je bio najbolji na 800 metara slobodno s rezultatom 7:40.94. Za 22-godišnjeg Irca prva je to medalja na svjetskim prvenstvima, nakon tri europska zlata u malim bazenima.

Srebro, i to drugo na ovom prvenstvu nakon utrke na dvostruko kraćoj dionici, osvojio je Australac Elijah Winnington s rezultatom 7.42.95, dok je treći bio Talijan Gregorio Paltrinieri sa 7:42.98. Za 29-godišnjeg Talijana to je čak 16. medalja na svjetskim prvenstvima.

Siobhan Bernadette Haughey iz Hong Konga je slavila na 200 metara slobodno s vremenom 1:54.89, ispred Novozelanđanke Erike Fairweather (1:55.77) i Australke Brianne Throssell (1:56.00).

Haughey, koja ima dva olimpijska srebra iz Tokija (100, 200 slobodno), je u Dohi osvojila i broncu na 100 metara prsno. Za Fairweather je ovo također, druga medalju u Dohi nakon zlata na 400 slobodno. Throssell je u Dohi osvojila i srebro na 4x100 slobodno, a ukupno je na svjetskim prvenstima osvojila 14 medalja pri čemu pet zlata.

U utrci mješovitih štafeta 4x100 mješovito slavili su Amerikanci Hunter Armstrong, Nic Fink, Claire Curzan i Kate Douglass s rezultatom 3:40.22 ispred Australije (3:43.12) i Velike Britanije (3:45.09).